Trafik Işıkları?

Başlatan debi, 16 Aralık 2009, 19:53:13

debi

Merhaba arkadaşlar;

ARkadaşlar sadece merakımdan soruyorum. Bir kavşakta bulunan trafıik ışıklarının kontrolü RS485 hattı üzerinden haberleşme ile mi sağlanıyor? Mantık olarak direk MCU port çıkışları üzerinden çalışması imkansız olan böyle bir sistem, uygulamada nasıl yapılır?
İnsan hayatının da önemli olduğu bir donanım-yazılımı oluşturulmalı ki hata oranı çok çok düşük olsun??

Şimdiden teşekkürler..

aslan_korhan

Bir Avrupa TV Kanalında görmüştüm.
Her Lamba direğinden 5-10 tane kablo geliyordu en azından.
Bir noktada ana işlemci vardı ve bütün kablolar burada toplanıyordu.
Sanırım her lambanın kablosu ayrı ayrı merkeze gidiyor.
Hatta bir kavşak için bilmem kaç kilometre kablo kullandık demişlerdi.
Türkiye'de de bu şekildemi bilemiyorum...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

sdonmez

Evet, gördüğüm sistmelerde bu şekilde. Hatta her bir lambaya giden kablonun akımına bakılarak lambanın patlamış olma durumu kontrol ediliyor.

CLR

Trafik kavşak kontrol cihazı tasarladım. Bir kavşaktaki tüm trafik lambalarını kontrol eden cihaz. Lambalar triyak ile sürülür ama akımları okunarak bir hatta kaç lamba var, arızalı lamba var mı?, varsa gprs ile merkezi birime bildirilir. Triyak arızaları vs. hepsi tespit edilebiliyor. Ayrıca merkezi işlem biriminde iki tane 32bit işlemci var, WDT'ler haricinde işlemcilerden biri arızalanırsa diğeri sistemi güvenli şekilde beklemeye alıyor.
Knowledge and Experience are Power

mustafacan

Kablo çok masraflı gibi görünüyor. Ama nihayetinde elektirik için yine kablo çekilecek. Sorulabilecek bir soruyuda cevaplamış olduk.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

debi

İş şansa bırakılmıyormuş, öğrenmiş oldum :)

Teşekkürler herkese...

peko

Peki yoğunluğa göre ayar yapmak mümkün mü ? yoksa her birinin belli bi ayarı yapılır ve bırakılır mı ?

mesela dışarıdan sistemi bilen birinin yaramazlık yapması mümkün mü ?
:P
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

mustafacan

avrupadaki sistemlerde ambulans, itfaiye polis vs. araçlarda trafik ışığını yeşile çeviren bir kumanda ünitesi var. İtfaiye yola çıktığında cihazı çalıştırıyor ve ışıklarda durmadan devam ediyor. Yanlış bilmiyorsam infrared çalışıyor. Hatta bir tv kumadası ile 911 tuşlanıncada yeşile çevirdiğini duymuş ve youtubede görmüştüm.

CLR

Alıntı yapılan: "peko"Peki yoğunluğa göre ayar yapmak mümkün mü ? yoksa her birinin belli bi ayarı yapılır ve bırakılır mı ?

mesela dışarıdan sistemi bilen birinin yaramazlık yapması mümkün mü ?
:P

Dışarıdan yetkililer haricinde kimse müdahale edemez, trafik yoğunluğu için ise hangi saatlerde trafik yoğun olduğu belli olduğu için o saatler için ayrı (trafik)lamba çalışma programı uygulanır. Gün , haftalık ve özel günler için program yapılır. Gün içinde de farklı 10 trafik yoğunluğu senaryosu yapılabilir.

Ayrıca ambulans, polis, itfaiye gibi acil durumlar için öncelik vardır.
Knowledge and Experience are Power

mustafacan

Alıntı yapılan: "eemkutay"

Öncelik derken cevap biraz askıda kalmış. türkiyede bu sistem nasıl çalışıyor?

z

Itfaiye, ambulans vs icin sinyalizasyon sistemine uzaktan mudahale mumkunse bu bilgilerin uluorta konusulmasi dogru olmaz ve kesinlikle verilmemelidir.

Zaten boyle bir durum varsa bile gizlilik ilkesi geregi bazi imzalar atilmistir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bymrz

Alıntı yapılan: "mustafacan"
Alıntı yapılan: "eemkutay"

Öncelik derken cevap biraz askıda kalmış. türkiyede bu sistem nasıl çalışıyor?

Şöyle çalışıyor;

Ambulans sireni çalıyor, öndekiler sağa geçiyor, kavşakta da kırmızı yanıyorsa ambulans geçiyor, kendisine yeşil yananlar ise ambulans geçene kadar bekliyor.

:)

İşin latifesi tabi. :)
Aykut hocam, "zaten onların önceliği var" derken bu şekilde bir öncelikten bahsetmiş sanırım...