10 adet röleyi kontrol edebilecek devre için yardım

Başlatan apoki, 19 Aralık 2009, 01:04:28

apoki

Bu yaptığım devre güzel çalışıyor fakat bu mekanik röleler hem çok gürültülü hem de bozulma ihtimali çok yüksek elemanlar.Bunların yerine tristör bağlamak istiyorum. Tristörleri bu devreye uyarlayabilir miyim? Nasıl bağlayabilirim?

peko

Kullanabilirsin, fakat yük olarak ne bağlamak istediğine göre komponent maliyetin yükselebilir.. Soğutucu ilavesi gerekirse yer sorunu da ortaya çıkar. Tamamen ne amaca hizmet edeceğine bağlı..
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

apoki

12 voltluk selonoid bağlayacağım. Yani röle ile değil de tritör ile selonoidi çalıştırmak istiyorum. Bunun için hangi tristörü bağlamam lazım? Nasıl bağlamalıyım? Gösterebilir misiniz?

tnen

MOC3021 in datasheet ine bi bak ama yukun AC olması gerekir tristor kullanacaksan

apoki

Ben dc kullanacağım ama. Araştırdığım kadarıyla dc ile de çalışıyor olması lazım bu elemanın.

SiVRiSiNEK

hocam rölenin bozulma ihtimali neden yüksek olsunki
kaliteli bir röleyse milyonlarca açma kapama yapabilir

12VDC selenoidler için snubber devreside yaparsanız hem röle kontaklarının ömrü uzar hemde picli devrenize gidebilecek gürültüyüde azaltırsınız

en basitinden selenoidlerede ters diyot bağlayabilirsiniz.

yada illede elektronik bir elemanla selenoidleri sürecem diyorsanız tristör yerine transistör yada daha iyisi mosfet kullanabilirsiniz

boyut

Alıntı yapılan: "apoki"Herkese merhabalar. Ben pic kontrollü, röleli bir devre istiyorum. Bu devre ile 12V'la çalışan 10 adet cihazı röle ile sürmek istiyorum. Bu konuda yeniyim.quote]

dostum solenoidleri çalıştırdın mı?
çalıştırdıysan hangi malzemeleri kullandın?

kolay gelsin
Ne Mutlu TÜRKÜM diyene

apoki

Evet solenoidler çalışıyor. Yanlız uygun birde güç kaynağı seçmek gerekiyor solenoidler için.

Ayrıca mosfet önermişti bir arkadaş. Mofsetli bir devre buldum. Röleden daha sağlıklı. Sanırım işimi görecek.