Toprağın nemini nasıl ölçebiliriz

Başlatan tekniker_murat, 23 Aralık 2009, 20:47:47

tekniker_murat

Arkadaşlar herkese selamun aleyküm şöyle bir sorunum var toprağın nemini ölçmek istiyorum ama olay şu toprağın alanı belli değil yeri gelir 100 metre kare olur yeri gelir 10 dönüm yeri gelir 50 dönüm toprağın nemini ölçerek bir sulama cihazını tetiklettirmek istiyorum fakat bu alanların hiç bir yeri birbirini tutmuyor yani kimi yer sulu oldukça nemli iken kimi yer kuru olabiliyor bu tür bir sensör olarak ne kullanabilirim sizce...
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

teknikelektronikci

sht11 ler bildiğim kadarı ile ds18b20 ler gibi ard arda tek hat üzerine bağlanabilir ama sht 11 ler çok pahalı zaten 50 dönümlük yeri ölçmek için bence tek bir kart yapın rf verici koyun ve arsanın belli bölgelerine bu kartı topraga sokun nem durumunuda üsütndeki bir işlemci ile ölcüp rf ile ana bilgisayara ana işlemciye ana servere mastere her ne olcaksa gönderin hatta benim de baya aklıma yattı yalnzı burdaki problem rf vericilerin ( 20 30 40 tane ) biribirlerine dataları karışmadan nasıl haberleşme yaptıracaksınız ? bunu izmirde nerde kullancaksınız ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

iğlave ollarak nem ölçme de sensör kullanmadan 2 metal arasındaki iletkenlik (kısa devre) ölçülebilinir yani 2 tane birbirine değmeğen metal çubuk yanyana toprağa sokulur eğer susuz ise açık devre yalıtkandır nem arttiıkca aralarında bir direnc iletkenlik olmaya başlayacak ve bir tablo oluşturup basit ve kaba bir sensör yapabilirsiniz diye düşünüyorum
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

tekniker_murat

Arkadaşlar bu söylediklerinizi düşündüm hatta toprağa iki iletken koyma işini yaptım fakat randıman alamadım...

sht11 konusu ise toprakta kaldığı zaman toprak cihazın özelliğini bozup tahrip etmesine yol açacağı için yapmadım

Farklı bir arayış farklı bir mantık lazım ama ne ???

z

Topraga X ve Y yonunde belirli araliklarla metal kaziklar cak.

Bunlardan gelen kablolari tek noktada topla.

Bir merkez elektrodun komsu elektrodlarla olan direncini olc.

Bu sana hangi bolgenin kuru oldugunu soyler.

Nem olcumu icin topraktan sabit akim akitacak bir guc kaynagi yaparsin.
Guc kaynagi bu akimi akitmak icin voltaj uretir. Uretilen voltaj topragin kurulugu ile dogru orantili olur.

Yani sonucta bir keyboard matrisi gibi bir yapi kuracak ve tarama islemini yapacaksin.

Eger ucuk fikirlere acigim dersen.

Topragin biraz altina izoleli bir kabloyu  tum araziyi kaplayacak sekilde yilan gibi dolastirirsin.

Bu kabloya sinyal verirsin. Cizgi izleyen robot tarzi sinyal izleyen robot yaparsin. Robot zamani geldimi araziyi teftise cikar. Bu esnada nem bilgilerini olcer ve baslangic noktasina geri doner.

Sonra da topladigi bilgiler islenir ve kuru bolgelerin sulama valfleri acilir.

Kablolamadan vazgecip robotu GPS sistemi ile donatabilirsin.

Yanliz eskiden kiz kacirma olayi vardi bu sistemi yaparsan mazallah robotunu kacirirlar.  Namus meselesi olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

relakss

kuru toprağın nemini ölçme zor olsa gerek; bakır levha olayı mantıklı geliyor. Mantıken tersten gittiğimizde olay biraz daha basitleşir günün belirli saatlerinde fıskiyeler çalışsın bakır levhalar arasındaki direnç belirli bir değerin altına düşünce o bölgedeki fıskiyeler kapansın?

teknikelektronikci

bunalmış hocamın fikri uçukda olsa heyecanlı para olsa yapılır :D ama tabi alarmda koymak gerek yokda haketen namus belasına döner iş :)

KAZIMUGUR

Toprak , özellikle tarım için gübrelenmiş toprak kimyasal olarak aktif bir malzemedir.
Elektrodlarda doğru akım kullanmayınız !
İlla öyle derseniz sürekli ölçüm yapmayın ( elektrodlar sürekli toprakda kalmasın )

Birileri böyle yapıyor .

http://solarteknoloji.com/RA01.pdf

-------------

http://www.dmi.gov.tr/genel/meteorolojikaletler.aspx?a=j

-------
Forumda amma çok apartman bebesi varmışşş  :roll:   :D

azimli

toprağın nemi neden ölçülmek isteniyor nem nasıl ölçülebilir bu açıklamaları anladım.

peki nem yetersiz bilgisi geldikten sonra toprak nasıl sulanıyor ve su nasıl bir kaynaktan kullanılıyor.

a- vahşi sulama ile toprak kanallar içinden su akıtılarak
b- damlama sulama yöntemi ile arazinin içerisine sık alanlı hortumlar çekilerek
c- yağmurlama yöntemi ile arazinin içine seyrek hortum ve fıskiyeler yerleştirilerek
d- hiçbirisi sulama şöyle yapılıyor .......

sulama yöntemini ve sulamanın yapıldığı su kaynağını bilmekte fayda var farklı bir düşünce çözüm yöntemi çıkabilir belki.

cdurakbasi

Eğer genel bir sistem olacaksa ve iletkenlik metodu ile nemlilik ölçülecek ise ölçülecek toprağın kurutulmuş bir kısmı da referans olarak ölçülmeli ki o toprağın mineral-tuz yapısından etkilenilmesin...

tekniker_murat

Arkadaşlar her birinize ayrı ayrı ilgilendiğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum kafamda çok güzel bir mantık canlandırdınız kısmet olursa bu konuyu en kısa zamanda çözüp sizlerlede paylaşacağım  :lol:

azimli

tekniker_murat;

benim 2 farklı sulama yöntemi ve kaynağı için bildiğim burda yazılmamış yöntem vardı ama siz kendi kararınızı vermişsiniz nasıl olsa benim fikrime ihtiyacınız da yok size kolay gelsin iyi çalışmalar başarılar.

Murat Mert

S.A.
Sn. Murat
Sana uyguladığım bir metodu anlatacağım 2 ad. krom çubuk bu kadar :D
Bunlar arasındaki direnci ölçerek kendim bir nem algoritması yaptım. Bunları belli bölgelere koyarak yaptım. Hassas olmasıiçin opamp ile güçlendirdim. Bölgeye göre ihtiyacı olan yeri valfler ile kontrol ederek olayı çözdüm. Her yerdeğil gereken yerler sulanacak şekilde
mert07

tekniker_murat

Alıntı yapılan: "azimli"tekniker_murat;

benim 2 farklı sulama yöntemi ve kaynağı için bildiğim burda yazılmamış yöntem vardı ama siz kendi kararınızı vermişsiniz nasıl olsa benim fikrime ihtiyacınız da yok size kolay gelsin iyi çalışmalar başarılar.

Sn azimli ustam benim için bilgi bilgidir tecrübe tecrübedir fikir de fikirdir her birine ayrı ayrı saygı duyarım nerden biliyorsunuz belki sizin vereceğiniz bilgi bende farklı bir karar oluşturacak ;) ...

necati

http://njhurst.com/electronics/watersensor

iki krom çubuk arasındaki capacite yi ölçmek daha uygun
suda denedim netice iyi
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]