ACİL: Valf sürme önerileri...

Başlatan DumrulBey, 13 Ocak 2004, 11:06:04

DumrulBey

Merhaba,

Elimde 12 volt, 1 amper valfler var. Bunları PIC'den gelen 5 volt, 20 mA.

seviyesindeki sinyaller ile sürmek istiyorum. Sadece BD 139 kullandığımda çok kararsız çalıştı. Datasheet'i incelediğimden Ic akımının doyuma ulaşması için 50 mA'lik bir akım uygulamamız

gerekiyormuş. Şimdi, PIC'in her çıkışında source akımı 20 mA. olduğuna göre, darlington tarzı bir çözüm önerir misiniz? Yoksa başka bir transistör veya sürücü entegresi kullanayım

mı?

Mümkünse değerler ve model numaralarıyla beraber ciddi ve acil önerilere ihtiyacım var. Şimdiden yardım edeceklere teşekkür ederim.

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

DumrulBey

Alıntı yapılan: "bunalmis"Herhangi bir POWER MOS
Acaba part-number verebilir misiniz?

Şöyle 2 amperlik, ısınmayan ve kaba olmayan bir şey ne iyi olurdu. Tabii Türkiye'de her yerde bulunan bir öneri benim için çok daha değerli olurdu.

Yine de teşekkürler...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)

bmutlu

Darlinkton tranzistor BDX53 veya BDX54 sürme sekline göre NPN bağlayarak sürme yapacaksan BDX53 kullanmalısın

.(TO220 kılıfında)
Mosfet ile süreceksen BUZ veya IRF serisi herhangi( TO220 kılıfında) bir mosfet olabilir .TO220 kılıfındaki bir

mosfet senin akımını hayli hayli karşılar.

mhk

IRF 540 , 630 yada 740 bu seriler olabilir. Hemde ucuz.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

fsan

MOSFET switch
Alıntı YapThis circuit is good for 12 amps. It is negative side

driven (open drain). I drive it at 12V but it could go quite a bit higher. The input can be driven directly from a PIC port pin.

Their is a little impedance oscillation in motors to contend

with (hence the diode). The cap (100n in this circuit) will need to be sized for the circuit as this is what is controlled the rising and falling edges of the output. 100n does for most applications - do not

raise it much above this.

[quote:

3ec2e6b2bf]The first MOSFET Q1, is used to convert the 5V signal to the 12V required to properly open the gate of the second MOSFET Q2. Q1 is configured as an inverter.

when 5V is

applied to the input of the circuit, Q1 conducts and the gate voltage of Q2 is held at ground, causing it not to conduct.
when no voltage is applied, R2 pulls Q1's gate to ground, so that Q1

does not conduct, and so R1 pulls Q2's gate to 12V, so Q1 conducts. [/quote]

burada Q1 normal bir NPN (BC 547) transistor ile degistirebilirmiyiz acaba?

z

Yük akımınız çok yüksek değilse, yükü yüksek hızda anahtarlamıyacak iseniz  Q1'e de gerek yok söküp atabilirsiniz. Ancak

kontrol  sinyali 0-5v arasında olmalı.
(Pek çok MOS'un eşik değeri 4V civarında)

Bu devreyi kuracaksan evet giriştieki mosu normal bir base direnci ilave ederek transistörle

değiştirebilirsin.

5Kz de anahtarlayaksanız Q2 nin 10K lık gate polarma direncini 1K ile değiştirmekta fayda var.

Dumrulbey selenoid süreceğiniz için sizin işinizi herhangi bir

mos görür bu nedenle isim vermedim satıcının elinde ucuz ne varsa alın gitsin.  Akım ve gerilimi belirtin satıcı sizi yönlendirecektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hamit

arkadaslar butun seceneklerı yazmıslar ama malzeme sıkıntıntın varsa mosfet gıbı falan en basıt cozum BDX53 darlınkton

beyzine 2k2 lık bır dırençle serigirek en basit ve saglıklı cozume gıtmıs olursun tabii bu arada valfın artı eksı arasına bırdıyot baglaman iyi olur en basır cozum bu gıbı tabı secım sana baglı hepsı aynı

kapıya cıkıyor

Kolay gelsınn

DumrulBey

Merhaba,

Biraz geç oldu ama hallettim. Görüşleriniz gayet yararlı oldu teşekkür ederim. Valfleri BD 679

çift motorlu (darlington), 750 beygir (hfe) araba yani  transistör kullanarak sürdüm...  :o

PIC'ten hemen sonra sadece 1K'lık direnç uygulayarak transistörün doyum noktasına kadar

iletime geçmesini sağladım. Belki bu kadar küçük beyz direnci kullanmama bile gerek yoktu. Ama elimde kaliteli metal film dirençler vardı taktım gitti işte.

MOSFET önerilerini gayet

tuttum. IRF 540 herhalde işimi görürdü. Ancak ekonomik olurmuydu bilmiyorum. Mesela ben BD 679'a en ucuz yaklaşık 200 bin lira veriyorum. Tabii 100 adet alınca. Deneme için aldığım 10

adet için ise 400 bin lira verdim. Sizce MOSFET daha ekonomik olur muydu? Ayrıca MOSFET'lerin paket boyutları BD 139 veya 679 gibi orta boy bir şey mi? Şayet fiyat ve boyut makul seviyede

ise MOSFET kullanmak isterdim. Fikret'in verdiği MOSFET sürücü devreyi çok beğendim. Ayrıca Fikret'e teşekkür ederim.

Sevgiler, saygılar...

bmutlu

DumrulBey
Ayrıca MOSFET'lerin paket boyutları BD 139 veya 679 gibi orta boy bir şey mi?

Boyut soruyorsun be yukarıda boyut hakkında bilgi verdim yine vereyim  standart 7805 boyutunda.

DumrulBey

Alıntı yapılan: "bmutlu"DumrulBey
Ayrıca MOSFET'lerin paket boyutları BD 139 veya 679 gibi

orta boy bir şey mi?

Boyut soruyorsun be yukarıda boyut hakkında bilgi verdim yine vereyim  standart 7805 boyutunda.
Kusura kalma kardeşim. Vallahi

anlamıyorum o paket kodlarından. Bildiğin bir DIP var SOP var. Yok neymiş TSSOP veya TO... bilmem ne! Kısaltmalar sözlüğüne bakmadığım müddetçe benim için hiç bir anlam ifade etmiyor.

Bak 7805 deyince hemen anladım. Sağ olasın ama o paket bana yaramaz. Devreyi iki katlı tasarladım ve sürücü katı modül(büyükce 40 bacaklı entegre gibi) şeklinde ana devreye takılıyor. Aklıma

gelmişken sorayım:

Arkadaşlar şöyle küçük her çıkış başına modüller düşünüyorum. Bir transistör, led, direnç ve diyot olacak. Parmak kadar bir şey. Tasarlama işi zor değil de modüle

takma konusunda zeki önerileri olanlar varmı?

Ben şimdilik pin dizilerini dişili-erkekli beraberce kullanıyorum. Ama kesmesi boyutlandırması çok pratik değil. Üstelik modülü çıkış başına

tasarladığım vakit fazladan iki bacak kullanmam gerekiyor ki bu ek maliyet ve de devrenin büyümesi anlamına geliyor. Öbür taraftan bütün çıkışlara göre tasarladığımda ise bir çıkış yandığı zaman

pratik bir şekilde değiştirme yapamıyorsunuz. İki seçeneğiniz var: Tıbkı bir entegre değiştirmek gibi tüm modülü değiştimek veya pompa ve lehiminiz varsa o minnacık devreden transistörü koparıp

yenisini takmak. Hele bir diyot falan da yandıysa işiniz daha da zor demektir ki böyle bir durumda en mantıklı modülü değiştirmek. Tabii bu sefer de ekonomik olmuyor...

Tavsiyeleriniz

veya uygulamalarınız varsa paylaşırsanız hem bana hem de bu tür modüler çıkışlar kullanan arkadaşlarımıza bir iyilik yapmış olacağınızı düşünüyorum.

Sevgiler, saygılar...

Libertador

Herkese merhabalar. Birkac gun once valflerle ilgili sordugum bir soru fakat databasedeki sorun nedeniyle silinmis. Bir valfin

selenoid uclarini, ground vs. ne ise yaradigini sormustum. Sorunu hallettim. Valfi surebiliyorum. Ancak simdi de birkac oneriye ihtiyacim var.

1) Oncelikle valf surme icin darlington

tranzistorleri onermissiniz. Benim surecegim valflerin selenoidleri 24VDC 1.2W degerlerine sahip. Bu da 50mA cektigini gostermektedir. Sizce ULN2803 ile surmek akillica olur mu? Sonucta ayni

kilif icinde 8 tane darlington bulunmakta. Akim degerleri de kucuk oldugundan ayri ayri tranzistor katlarina gerek yok diye dusundum.

2) Daha once soyledigim gibi bu valflerin uc tane

ucu bulunmakta. Bir tanesi toprak onu bosta birakiyoruz. Diger iki ucuna gerilim uyguluyoruz. Valf aktif hale geciyor. Bir de ters baglayarak uyguluyoruz yine calisiyor.  Selenoidin uclari arasinda

anladigimiz kadariyla fark yok. Bir bakima pasif eleman gibi davraniyor. (Aslinda adi ustunde selenoid) Yanildigimiz bir yer yok değil mi?

3) Aster parazitligi engellemek icin pic ve valf

icin ayri beslemeler kullanmami tavsiye etmisti. Fakat devreyi akuyle besleyecegimiz icin boyle bir sansimiz bulunmamakta.
Simdi sorum su: Sizce akuden gelen 24V dogru akimi bir

regulatorden gecirerek mi kullanmamizi tavsiye edersiniz yoksa dogrudan valf icin kullanalim mi?

4) Son sorum yine parazitlikle ilgili. (Gecen sene cok canim yanmisti parazitlikten.)

Akuden gelen besleme icin 470uF 7805 cikisina da 100nF baglamayi dusunuyorum. Akuden gelen gerilimi ayrica iki motor ve kizilotesi sensor icin de kullanacagim. Bu iki kondansator, bu kadar

parazit bir ortam ile basa cikabilir mi?
Not: Pic cikislarini optokuplorden gecirecegim.

Simdiden teşekkürler.

Ek:
5) Cikislari optokuplorden gecirecegimi soylemistim

CNY74-4 gibi bir optokuplor kullanarak dogrudan valfleri suremez miyim? Max. kolektor-emetor gerilimi 30V. Max. Kolektor akimi da 50mA. Valflerin cektigi akim da 50mA. Girise de pici

baglayacagim. Eger akim degeri kritik derseniz daha yuksek kolektor akimina bagli optokuplor de kullanabilirim.

aster

Aslında, bu valfler in dikkat edilmesi gereken bir özelliği daha verdır
ısınma sorunu, üzerlerinde ED %100 gibi bir ibare

bulunur. Bu onun sürekli çalışacak türde imal edildiğini gösterir ed % düşükse sürekli ne kadar çalışacağı üzerinde zaman olarak belirtilir 5 dak. gibi bu bilhassa yerli bobinlerde önem kazanır çünkü

hala düzgün bobin yapamıyoruz !.
nedeni basit gibi gözüksede (alt tarafı bobin) malesef değildir
akü kullanıyorsan bobine kutup yönünde parelel diot ve 100nf kapasite bağlaman sorunu

çözer hatta bobine giden ana beslemeye bir seri diot da at regüleye gerek yok uln 2803 yetiyor. Aslında bobin yönü önemli avrupa olanlarda bu belirtilir akü parazit olayını pek yaymaz pic beslemesine

100nf atman yeterli olur ama genede bir prototip üzerinde denemende fayda var. çok bobin süreceksen tek kılıf içinde çok optolu tipleri seçmen daha iyi olur. portu direkt tr ile de aktarırsın, port

çıkışına seri R ona seri bir led led çıkışını tr nin bazına ver emiter şase kollektörüde bobinin bir ucuna ver bobine parelel diot ve kondansatör koy bobin diğer ucunda + ya ver
bu son anlattığım

sürme devresi bir OG enerji ana dağıtım ünitesinde başarılı bir şekilde çalışıyor, yani akımların, harmoniklerin, parazitlerin arı kovanı olduğu bir yer
kolay gelsin

muratxxx

eger valf oransal değilse buk 101 direkt oalrak lojik olarak sürüle biliyo bu sernin bi data sheet ni inceleyin derim ama bulmakta zorlandım biraz.karaköy yıldırım elektronikten temin etmiştim
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)