Led diyotları serimi yoksa paralelmi bağlamalıyım

Başlatan mert3162, 25 Aralık 2009, 04:30:39

mert3162

merhaba arkadaşlar 75*45*45 lik bir cam fanusun içini aydınlatmak için parlak led kullanarak bir ışık bariyeri yapmak istiyorum daha önce ledleri paralel bağladığımda gördümki enerji kaynağına en yakın led süper çalışırken en sondaki led çok düşük bir ışık vermekte sizce paralel bağlarsam dahamı iyi verim alabilirim ledlerin paralel yada seri baglanmasıyla ilgili bilgilerinizi paylaşabilirseniz çok çok sevinirim

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Logan

Eğer daha önceki uygulamalarında ledleri seri bağladıysan, en sondaki ledin sönün yanması gayet doğaldır. Bütün ledlerde aynı parlaklığı elde etmek istiyorsan Her ledi bir diğerinden bağımsız bir şekilde paralel olarak bağlaman gerekir. Aynı durum, led ön dirençleri için de geçerlidir.
İmza.

salih18200

ledlerin seri bağlanması durumunda her ledden gececek akım eşit olacaktır dolayısı ilede tüm ledler eşit parlaklıkta yanar tabi ledler aynı karakteristiklere sahipse...Sondaki az yandı öndeki çok yandı diye bir şey olmaz hepsi aynı yanması lazım
yanlışmı düşünüyorum

gtekdemir

Alıntı yapılan: "salih18200"ledlerin seri bağlanması durumunda her ledden gececek akım eşit olacaktır dolayısı ilede tüm ledler eşit parlaklıkta yanar tabi ledler aynı karakteristiklere sahipse...Sondaki az yandı öndeki çok yandı diye bir şey olmaz hepsi aynı yanması lazım
yanlışmı düşünüyorum
Katılıyorum

MURSEL

arkadaşım serit led kullanmayı dene oldukca ucuz  ve senin işini tam anlamıyla görücegini düşünüyorum  gerekirse rgb serit led kullanıp  rgb kontrol ünitesiyle rengarenk bir modele dönüştürebilirsin

serit ledlerdeki mantık(genelinde) 3 led+direnc seri şekildedir. besleme gerilimi 12 v;)

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "salih18200"ledlerin seri bağlanması durumunda her ledden gececek akım eşit olacaktır dolayısı ilede tüm ledler eşit parlaklıkta yanar tabi ledler aynı karakteristiklere sahipse...Sondaki az yandı öndeki çok yandı diye bir şey olmaz hepsi aynı yanması lazım
yanlışmı düşünüyorum

bir yere kadar doğru

baştakinin parlak sonların sönük yanması olayı oluşuyor bir kaç kez başıma geldi o yüzden voltajı baştan değilde ortadan verince sorun ortadan kalktı ;) sanırım baştan verince sona doğru bakır yoldan veya kablodan doalyı(özdirencinden dolayı) düşüş olmakta bu sorun böyle giderilir

ama ben sizin yerinizde olsam 4 seri 1 paralel bağlarım böylece akım ve gerilimi dengeye getirmiş olurum ;) zaten led şeritlerde öyle
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

aqustic

Baştaki parlak sondaki sönük yanmaması lazım ya.Bi yerde hata yapıyorsundur.Ledleri mümkünse 3 veya 4 katın olacak şekılde birbirine paralel baglayıp dirençleri hep aynı koyarsan iyi olur

Klein

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"
yanlışmı düşünüyorum

bir yere kadar doğru

baştakinin parlak sonların sönük yanması olayı oluşuyor bir kaç kez başıma geldi o yüzden voltajı baştan değilde ortadan verince sorun ortadan kalktı ;) sanırım baştan verince sona doğru bakır yoldan veya kablodan doalyı(özdirencinden dolayı) düşüş olmakta bu sorun böyle giderilir

ama ben sizin yerinizde olsam 4 seri 1 paralel bağlarım böylece akım ve gerilimi dengeye getirmiş olurum ;) zaten led şeritlerde öyle

çok mantıklı görünmüyor.  Hat üzerindeki kayıplar , bakır direnci vs..  doğrudan  kol akımının değişmesine sebep olur. Ama yine de o kola bağlı tüm ledlerden aynı akım geçeceği için  parlaklık sorunu oluşmamalı. Eğer oluşuyorsa  ledlerin karakteristik özellikleri aynı değildir.  
Ayrıca seri bir devrede  voltaj baştan değil de ortadan nasıl verilir????

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Klein"
Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"
yanlışmı düşünüyorum

bir yere kadar doğru

çok mantıklı görünmüyor.  Hat üzerindeki kayıplar , bakır direnci vs..  doğrudan  kol akımının değişmesine sebep olur. Ama yine de o kola bağlı tüm ledlerden aynı akım geçeceği için  parlaklık sorunu oluşmamalı. Eğer oluşuyorsa  ledlerin karakteristik özellikleri aynı değildir.  
Ayrıca seri bir devrede  voltaj baştan değil de ortadan nasıl verilir????

evet sanırım haklısınız :) ledler seri diil paralel di 1 sene öncesi olduğu için bir an hatırlayamadım ama başıma öyle bir şey geldi ama kesin paraleldi şimdi hatırladım k.bakmayın :)

edit: kayan yazıda da başıma gelmişdi şimdi hatırlıyorum :) satıralara verilen kabloları baştan verince  bu durum oluşuyordu ama ortalardan lehimleyince bu durum ortadan kalkmıştı tekrardan k.bakmayın : :oops:
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustafacan

genelde 12 v luk uygulamalarımda 4 adet led seri bağlar ve 47 ile 100 ohm arası direnç kullanırım. daha çok lazım ise bu setlerden yaparak paralel bağlarım. Elimde yıllardır bi sorun olmadan çalışan sistemler var.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

mert3162

Alıntı yapılan: "mustafacan"genelde 12 v luk uygulamalarımda 4 adet led seri bağlar ve 47 ile 100 ohm arası direnç kullanırım. daha çok lazım ise bu setlerden yaparak paralel bağlarım. Elimde yıllardır bi sorun olmadan çalışan sistemler var.

Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim

geçenlerde şöyle bir test yaptım aynı özelliklerde 4 ledi direk kendi bacaklarından birbirine paralel bağladım dediğim olay gerçekleşti kablo direnci olması imkansız gibi duruyor. 4 led kaynağa direk bağlı ancak bazıları parlak yanıyordu.

Mustafacan üstadımın tavsiyesine uyarak tamamladım oldukça güzel ve parlak yanıyorlar.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan