jetonlu makine

Başlatan karayel1, 01 Ocak 2010, 17:43:05

karayel1

merhaba arkadaşlar sizlere bi sorum olacak eskiden kahvelerde bi alet vardı jeton atıyorsun ve tuşlara basıp rakam yazıyorsun o rakamlar gelirse kazanıp sigaranını alıyordun o aletin ismini bilen varmı?
bana bi ara denk geldi ve içini açıp baktım içinde ATMEL  marka bi işlemci vardı
sorum bu aletin 16f84 ile yapılmışı varmı asm  yada pbp ile yazılmış kodları
yapan varmı ? merak  :D
bilgi paylaştıkça ne kadarda büyüyor,,

karayel1

aslan_korhan

Daha ikibucuk saat önce sormuşsun, biraz bekle birileri muhakkak cevap verecektir...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

karayel1

eyv kardeşim beklerim

ilker_32

Bende bir arkadaşın isteği üzerine bu cihazdan yaptım kodlarını bitireli birkaç gün oldu. Cihazı ticari amaçlı kullanacakları için kodları paylaşamıyorum ama kendine yapmak istiyorsan bu konu hakkında sana yardımcı olabilirim. :lol:

Kolay gelsin.

karayel1

sagol kardeşim ama ben henüz tek başıma sıfırdan kod yazamıyorum  ögrenme aşamasındayım ama nasıl yapsak acaba

Klein

bahsettiğin  ürünün programı büyük ihtimalle bana ait. 1992-2000 yılları arasında çeşitli  müşterilere çeşitli kartlar ve  program tasarladım.  O kadar çok çeşit yaptım ki , bahsettiğin makinanın progragramı hangisiydi bulabileceğimi sanmıyorum. Kartın fotoğrafını gönderirsen, benim tasarımım olup olmadığını söyleyebilirim.
Eğer bnim tasarımım ise ,  ve sen şemasını çıkarabilirsen , program içerisinde pin bağlantılarına bakarak hangi programın ona ait olduğunu hatırlayabilirim.
Eğer PLM51 biliyorsan , bakarsın source kodlarını bile verebilirim....

ilker_32

Klein hocam bilgilendirme amaçlı, benim kopyasını yaptığım kartta, AT89C2051, 24C02, LM386, 4511, ULN2004, 100mm seven segment displey ve geriye kalan ufak tefek malzemeler vardı. Artı bahsettiğim karta harici takılan 16x2 lcd'li kısım vardı. O kartta ise PIC, 3 buton vs. malzemeler vardı. Yani donanımı fazlasıyla abartılı bir karttı.

Klein hocam, o zamanlardan elinizde kalan yapmış olduğunuz her hangi bir cihazın şematiği mevcut mu?

Klein

@ilker
Bahsettiğin kart benim tasarımım değil. benimkilerde 89C51 y da 52 vardır.
O zamanlar şema çizmiyorduk. PCB çizilirken tasarım da oluşuyordu. ORCAD'e geçince şema çizmeye başladım.
Cihazlarda genelde özel bir donanım bulunmuyor. Bildiğin işlemci ve display sürücü. Asıl iş rastgeleliği  sağlamak ve  ne zaman kazanıp ne zaman kazanmayacağını iyi ayarlamak.
Benim zamanımda makina müşteriye kazandırır , aradan ganyeto alırdı. ortalama 4-5 jetona 1 sigara şeklinde ayarlıydı.   ama şimdi bu makinaları yapanlar iyice azıttı. 20-30  jetonda bir sigara vermeyen bile var.  Zaten çok uzun süredir de yapmıyorum.

@fixdev
Çok üzerinde durulacak bir konu değil. Aslında kumar makinasından başka birşey değil. Eskiden bunu işletenler  nispeten ahlak sahibiydi.  Şimdi o da kalmadı. Eskiden kahvehanelerde olurdu.  Çocukların erişemeyecekleri yerlerdeydi. Şimdi sokaklara kadar indi. İstanbul'da tekel büfelerinde bile var. Oralardakiler de müşteri gelip geçen adam diye iyice abartmış. 20 jetona 1 sigara. Belki o kadar bile değil.

http://images.google.com.tr/imgres?imgurl=http://image5.sahibinden.com/photos/37/01/93/12370193_h88.jpg&imgrefurl=http://www.sahibinden.com/sigara_makinasi-57WQQaXQQ12370193WQQpXQQdisplayitem&usg=__4bUgZZtdbLWGYh7CUeKAYPoP6Bw=&h=360&w=480&sz=19&hl=tr&start=6&sig2=gr6tyvQlvi2AJ-4Bs5XMtw&um=1&tbnid=W-1y4k3WNQpQ0M:&tbnh=97&tbnw=129&prev=/images%3Fq%3Dsigara%2Bmakinas%25C4%25B1%26hl%3Dtr%26safe%3Doff%26sa%3DN%26um%3D1&ei=bbBAS87nCMHKjAeGsYStDQ

vatandas30

jeton atılan kısım nerde satılıyor acaba bilen var mı?
daha önce oyun makineleri için zamanlayıcı yaptım. ama jeton kısmı hazır gelmişti. nerde satıldığını merak ettim.

uardal

ben daha geçen hafta aldım sahibinden.com da bozuk para mekanizması yaz 40 tl civarı şimdilik sorunsuz çalışıyor, birde tetikleme devresi var ama ona çok para istediler bende basit bişeyle kendim yaptım sizin için sorun olmaz, mekanizmada çok zor değil zaten ama uğraşmaya değmez bence,paranın arasından geçtiği optik sensör var, yükseklik ayarlı, mekanizmaya örnek para takıyosun onun mesafesine göre çıkışta 50 ms kadar bi puls veriyor.

Cetinal

Alıntı yapılan: "vatandas30"jeton atılan kısım nerde satılıyor acaba bilen var mı?
daha önce oyun makineleri için zamanlayıcı yaptım. ama jeton kısmı hazır gelmişti. nerde satıldığını merak ettim.

onlara jitör deniliyor

bi zamanlar jetonlu ve içersinde aptalca oyunların oldugu makineler de çalışmıştım :D

vatandas30

benim daha önce bağladıklarımın üzerinde switchler vardı ve çıkış +12,gnd ve coin signal diye çıkıyordu. ekstra bi tetikleme ne oluyor onu anlayamadım. ben kendi devreme bu üç ucu bağladım sadece ve çalıştırdım.

yalnayak

Alıntı yapılan: "RoMeO123"
Alıntı yapılan: "vatandas30"jeton atılan kısım nerde satılıyor acaba bilen var mı?

onlara jitör deniliyor

bi zamanlar jetonlu ve içersinde aptalca oyunların oldugu makineler de çalışmıştım :D

:) arkadas burda bunun adını sormamış..nerden alınacagını soruyor..aptalca oyunları bulunan makinalarda var aptalca oyunları olmayan makinlarda..
cok iyi bir jitor 100 liradan fazla..orta kalite lileri 50 lira civari..
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?