Roket

Başlatan elektronik, 15 Ocak 2010, 13:43:19

elektronik

gallavi

Bizde bu tip hobilerin sonu mahkemde veya karakolda biter bence uzakdurmak lazım :)
DemirHan=gallavi;

Erol YILMAZ

süper,
Adamlar hobi niyetine ROKET yapıyor :)

elektronik

Alıntı yapılan: "gallavi"Bizde bu tip hobilerin sonu mahkemde veya karakolda biter bence uzakdurmak lazım :)

bencede :)

teknikelektronikci

benzinli model uçakları bile her yerde uçurmak yasak bizde kalıdkı buna izinn mi vercekler  birde yapımı ve maliyeti zor olan bir hobi olur bu :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

O kadar da ümitsiz olmayın. Bebeyken karbit roketi yapar uçururduk.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sovalye

biraz daha ufakları türkiyede de yapılıp , uçuruluyor. yapmasıda çok zor değil bolca tutkal ve a4 kağıdı , kara barut yada şeker yakıt ile rahatça yapılabiliyor. düzgün bir uçuş için birkaç yer deneyi ve matematik yeterli olur.
burada yapılışı anlatılıyor ve şehir merkezinde deneme yapılmazsa kim senin izlemek dışında bir şey yapacağınıda zannetmem.

ilker_32

Bence de çok dehşet bir hobi olmuş.:D Fakat gökyüzü ile ilgili hobilerinin can damarı para. Ve Türkiye'de bu tür hobileri yapanlar hobileri yapmaktan çok satın almayı tercih ediyorlar. Tam hatırlayamıyorum ama 2 sene önce bir arkadaş aşağı yukarı 2 milyara benzinle çalışan bir uçak toplamıştı. Doğrusu uçağın herşeyi hazırdı sadece kendi monte etmişti.

OG

Discovery'de bunun yarışmaları vardı.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ipek

20 yıl evvel bandırmada askeri üssün hurdalığından temin edilen parçalar vasıtası ile roket yapan bir amatör gurup dönemin en pöpüler bilim magazinlerinde anlı şanlı yurdumun hazerfenleri diye onurlandırılmıştı..
fakat aradan bir kaç ay geçtikten sonra aynı dergilerde yayınlanan makalede düşen roketin çifçinin ve itfaye'nin tüm çabalarına karşın ürününün tamamının yanmasıyla oluşan olaydan sorumlu olan amatör roket gönüllülerinin tamamının tazminine ve ömür boyu böyle g..avur icadı
ile uğraşılmamasına karar vermiş yörenin ve dönemin hakimi.. :lol:

elektronik

Alıntı yapılan: "sovalye"kara barut yada şeker yakıt ile rahatça yapılabiliyor..

şekermi?

sovalye

potasyum nitrat (KNO3) +şeker tercihen biraz kabartma tozu .
%60 a yakın KNO3 %40 şeker biraz pişirilir. kahverengiye yakın bir renk alınca , roket yakıtına dönüşür , ona kap ve bir nozül eklenerek roket motoru yapılır. daha büyük boyutları için bu zor olur onun yerine amonyum perklorat kullanılır ama onun hakkında bilgim fazla yok ve ev roketçileri için fazla zorlayıcı diye biliyorum.
eğer model roketçiliğe merak salarsan yardımcı olabilirim.

elektronik

Alıntı yapılan: "sovalye"potasyum nitrat (KNO3) +şeker tercihen biraz kabartma tozu .
%60 a yakın KNO3 %40 şeker biraz pişirilir. kahverengiye yakın bir renk alınca , roket yakıtına dönüşür , ona kap ve bir nozül eklenerek roket motoru yapılır. daha büyük boyutları için bu zor olur onun yerine amonyum perklorat kullanılır ama onun hakkında bilgim fazla yok ve ev roketçileri için fazla zorlayıcı diye biliyorum.
eğer model roketçiliğe merak salarsan yardımcı olabilirim.

hergün tatlansın diye çaya attığımız şeker neymiş meğerse :).
yok hocam çok sağol belki meraklıları vardır diye bu linki atmıştım bu iş biraz tehlikeli kafa göz gidebilir biz elektroniğe devam.