RF alıcıda Sinyal Gecikme Süresini ölçtüm

Başlatan Erol YILMAZ, 20 Ocak 2010, 16:46:38

Erol YILMAZ

aykut54

Hocam RF alıcıda Sinyal Gecikme Süresini nasıl ve hangi cihaz ile ölçtünüz biraz ön bilgi verebilirmisiniz.?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "aykut54"Hocam RF alıcıda Sinyal Gecikme Süresini nasıl ve hangi cihaz ile ölçtünüz biraz ön bilgi verebilirmisiniz.?

Dijital skop ile vericiye uyguladığım sinyali ve
alıcıdan çıkan sinyalleri ölçtüm.

şekilde gayet açık ve net göründüğünü düşünüyorum.

mihri

"Eppur si muove!"

serdararikan

amaç alıcı verici sisteminin datayı ne kadar gecikme ile iletebildiğini test etmektir sanırım

aycanozcan

Klein

evet değişir. Ama bunun osilaskop ile görülebileceğini sanmam.
(Her iki kartın da osilaskopa bağlanabileceği bir mesafeden)

ipek

Erol hocam kanalların yerini değiştirip deneyebilirmisiniz??

gallavi

Prob kablosu uzun olsa bile sonuçta kablodan gelen sinyalde ışık hızıyla gittiği için osiloskop ile rf veriçinin mesafesini tespiti mümkün değil ama gönderdiğiniz sinyali algılayıp ona aynı sürede yanıt veren bi sistem kurulabilirse sinyalin gidip gelme süresinden ölçülebilir belki
DemirHan=gallavi;

aykut54

Alıntı yapılan: "Allegro"
Alıntı yapılan: "aykut54"Hocam RF alıcıda Sinyal Gecikme Süresini nasıl ve hangi cihaz ile ölçtünüz biraz ön bilgi verebilirmisiniz.?

Dijital skop ile vericiye uyguladığım sinyali ve
alıcıdan çıkan sinyalleri ölçtüm.

şekilde gayet açık ve net göründüğünü düşünüyorum.

yapacağım rf uygulamasnda bende deneyeceğim.

İyi çalışmalar hocam

z

Hangi çipi (analog yada digital) kullanırsanız kullanın girişine bir sinyal uygulandığında çıkıştaki sinyal girişteki sinyalle faz farkına uğrar.

RF gecikmesi daha doğrusu dalgaların havada ilerlemesi esnasındaki gecikme devrelerin kendi başına oluşturduğu gecikme yanında tamamen savsanabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

cdurakbasi

Bence bu propagation delay veya rf dalga gecikmesinden çok alıcının kendine özgü dedeksiyon gecikmesine benziyor biraz; yanlış algılamadıysam ~100µs lik bir gecikme söz konusu gibi...

OG

Alıntı yapılan: "cdurakbasi"Bence bu propagation delay veya rf dalga gecikmesinden çok alıcının kendine özgü dedeksiyon gecikmesine benziyor biraz; yanlış algılamadıysam ~100µs lik bir gecikme söz konusu gibi...
Katılıyorum.

Uyduya giden TV sinyalleri yaklaşık yarım saniye gecikmeli dönüyor. Uydu 36000km yukarıda olduğuna göre aradaki fark da bu sebeplerden olsa gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Klein

Alıntı yapılan: "gallavi"Prob kablosu uzun olsa bile sonuçta kablodan gelen sinyalde ışık hızıyla gittiği için osiloskop ile rf veriçinin mesafesini tespiti mümkün değil ama gönderdiğiniz sinyali algılayıp ona aynı sürede yanıt veren bi sistem kurulabilirse sinyalin gidip gelme süresinden ölçülebilir belki

Çok da imkansız sayılmaz.  Eğer RF dalga saniyede 300.000Km yol katediyorsa , 1 milisaniyede 300km , 1 mikrosaniyede  300metre ,  10 nanosaniyede 3 metre yol kateder.  Eğer elimizde  3Metre prob ve 10nS gösterebilecek hızda osilaskop Varsa   faz farkını tespit edebiliriz.  Ancak  kullandığımız göderme , alma sistemindeki komponentlerden kaynaklanan gecikmeler  çok daha büyük faz kaymalarına neden olacağı için bu kadarlık bir kaymayıölçek anlamsız olur.

gladi

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı yapılan: "cdurakbasi"Bence bu propagation delay veya rf dalga gecikmesinden çok alıcının kendine özgü dedeksiyon gecikmesine benziyor biraz; yanlış algılamadıysam ~100µs lik bir gecikme söz konusu gibi...
Katılıyorum.

Uyduya giden TV sinyalleri yaklaşık yarım saniye gecikmeli dönüyor. Uydu 36000km yukarıda olduğuna göre aradaki fark da bu sebeplerden olsa gerek.

maçlarda bu daha bariz ortaya çıkıyor ... lingten merkeze merkezden uyduya uydudan millete .... ve hatta vericiden izliyorsa bir de ... dahada gecikmeli ...

canlı haber programlarında da çok bariz biir haberde kanalında adam diger cümlede bir digerinde daha geride bir digerinde ilerde ... adam sa reelde çekmiş gitmiş ...

tabi bunların hepsi rf de olan gecikmeler değil
:lol:
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.