Bobin paraziti

Başlatan SiVRiSiNEK, 26 Ocak 2010, 00:06:38

SiVRiSiNEK

yaptığım picli bir devrede röle ile 220VAC bobin anahtarlıyorum ve kontak bırakma esnasında picin 5V beslemesi üzerinde aşağıdaki parazitler oluşuyor
5Voltun min ve max değerleride görülüyor

500ns, 100ns ve 50ns timebase de ekrangörüntüleri

picin beslemesi aşağıdaki şekilde 25V girişinde 220/18V trafo + köprü diyot var

bobin ise aşağıdaki gibi sadece 25mA cik çeken düşük güçlü bir bobin

bobin uçlarına 275V varistör bağladım yine aynı parazitler devam ediyor nasıl engelleyebilir veya azaltabilirim? aynı parazitler 24VAC veya DC bobin anahtarlarkende oluşuyor

röleye bağlayacağım yükler değişken olabileceği için 5V kısmında nasıl bir değişiklik veya ilaveler yapmam gerekir? problemi röleye bağlayacağım yük yerine besleme kısmında çözmem lazım

emrahmrcn

Besleme çıkışına  10uH bobin koyup denermisin bakalım neler olacak :)
İyi Çalışmalar
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

ahmet2004

Röle bobinini nasıl sürdün, bobin uçlarına ne bağladın?

SiVRiSiNEK

@Ahmet2004

röle uln2803 ile sürülüyor ters diyotu bağlı ve zar zor aşağıdaki dalga şeklini yakalayabildim

A ile gösterilen kısım rölenin kendi bobininden dolayı oluşan parazit anlaşılan ULN içindeki diyotlar görevini iyi yapıyor

B ile görünen testere şekli ise hiçbir röle çekmese bile 5V ta olan dalga şekli mc34063 ün çıkışı bu şekilde

SiVRiSiNEK

@emrahmrcn

aşağıdaki şekilde picin 5V hattını keserek araya direnç tip 10uH koydum fakat bobinin girişinede çıkışınada baksam ilk mesajımdaki parazit aynen devam ediyor

hasangurlek

Alıntı yapılan: "SiVRiSiNEK"mc34063 ün çıkışı bu şekilde

Filtre ilave etmediyseniz çıkıştaki gürültü seviyesi katalogda verilen değerler içinde. Birde 7805 ile besleyip sonuçları izleyin.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

hasangurlek

Alıntı yapılan: "SiVRiSiNEK"
aşağıdaki şekilde picin 5V hattını keserek araya direnç tip 10uH koydum fakat bobinin girişinede çıkışınada baksam ilk mesajımdaki parazit aynen devam ediyor

Bobinin çıkışından şaseye kondansatör atmazsanız filtre görevi yapmaz.  PIC girişinde LC yerine RC filtre kullansanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. 2pi.R.C ile gürültü frekansından düşük sonuç verecek bir low pass filtre kullanabilirsiniz.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

SiVRiSiNEK

adı üstünde bu gürültü sabit bir frekans değilki nasıl hesaplayacağım?

birde 5V hattına seri direnç girersem nasıl olacak bu iş 5V ile beslenen kartın besleme voltajı düşmeyecekmi?

diyelim gürültü frekansı 50mhz değerler ne olmalı?

hasangurlek

Cevapları burada bulabilirsiniz.

Eagle_Tim

Parazit besleme hattında ise, watlı bir zener diyot ve filtre kondansatörü iş görebilir..
Software and Hardware Design...

buiba

burada sorun picin beslemesi kısmından kaynaklanmıyor.kendiniz söylemişsiniz,kontaktor bıraktıgı esnada 220 ac sebekeye  yuksek oranda parazıt yayar.işte onlemi bu noktada almalısınız.kontaktorde kullandıgınız kontaklar arasına varıstor,rc filtre eklemeliniz.yanı işi kaynagında cozmelesınız.

fahri-

Ve şunu da unutmayın. Paraziti, kullandığınız prob anten gibi davranarak da kapabilir.  yani gördüğünüz gürültünün tamamı besleme üzerinde de olmayabilir. bu ölçümleri yapabilmek Tektronix in izoleli probları var.

SiVRiSiNEK

Alıntı yapılan: buiba - 28 Ocak 2010, 15:21:44
burada sorun picin beslemesi kısmından kaynaklanmıyor.kendiniz söylemişsiniz,kontaktor bıraktıgı esnada 220 ac sebekeye  yuksek oranda parazıt yayar.işte onlemi bu noktada almalısınız.kontaktorde kullandıgınız kontaklar arasına varıstor,rc filtre eklemeliniz.yanı işi kaynagında cozmelesınız.

iyide mesela plc lerin içinde kendi filtre devreleri var ve bir plc yi alıp çıkışlarından herhangi bir koruma yapmadan kontaktör çekip bıraktırsan plc sapıtmaz, yani işi kaynağında çözemeyeceğimiz durumlar ne olacak? ben cihazın sürdüğü kontaktöre varistör vs koydum diyelim adamın biri geldi benim cihazın yanında başka bir endüktif yük çalıştırdı mesela geldi cihazın yakınında hilti ile duvar deliyor ne olacak :)

bymrz

@sivrisinek hocam,

Ben normalde 2575-5V kullanıyordum, fakat son bi kaç projemde daha ekonomik olduğu için 34063 kullandım. 12 voltta çok sıkıntı yok ama, 24 voltta çıkışta parazitler oluşuyor ve kendi devresindeki bobin, etrafa fazlaca manyetik yayılım yapıyor. Mesela yaptığım devre RF kumandalı... 12 voltta kumanda edebiliyorum, fakat 24 voltta bobin etrafa parazit yaydığı için RF sinyallerini bozuyor, çalışmıyor kumanda...

diyeceğim, hala proje tasarım aşamasındaysa, aynı olayı bir de LM2575 ile denemenizi öneririm...

Kolay gelsin...

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: alone_lover - 25 Mart 2010, 12:32:16
fakat son bi kaç projemde daha ekonomik olduğu için 34063 kullandım. 12 voltta çok sıkıntı yok ama, 24 voltta çıkışta parazitler oluşuyor ve kendi devresindeki bobin, etrafa fazlaca manyetik yayılım yapıyor.

MC34063 ün datasheetinde belirtilen 470 pF yerine 100 pF takıp dener misiniz ?