izahtaki gibi bir sensör varmı ... hassas mt-cm-mm ölçe

Başlatan gladi, 28 Ocak 2010, 10:15:52

gladi

sanayide makinalara dikkat ettim ... bazı sistemlere pratik çözümler bulunmuş ... eski makinalara daha çok ... enkoder ve ona bağlı tekerlek sayesinde mesafe ölçüyorlar .. .

fakat bu mekanizmalar ... kestikleri malzemelerde istenmeyen hatalara sebep oluyor ... malzeme üzerinde bu tekerlekler kaymakta ....

şimdi denebilir ki ... bunu sabit millere tak ... bazılarında mümkün bazılarında değil ....

şimdi sorum şu ... yüzeye dokunmadan ve sürtünmeden bir bant halinde akıp giden ürünün metrajını ...ürüne dokunmadan hassas ölçmek mümkün müdür ...
misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz.

Analyzer

Selam,

Bu tip uygulamalar genelde plastik ekstrüzyon makinelerinde bulunuyor. Ürünün üstünde senkronize şekilde ilerleyen şekiller, izler mevcutsa optik okuma yapılabilir. Veya bu bant şeklinde akan malzemeyi bir motor çekiyordur. Bu motoru kontrol eden sürücünün hız bilgisinden yararlanılabilir. Ancak en sağlıklısı yine sizin söylediğiniz tekerlek mekanizmasıdır. Burada hassasiyeti enkoder'in mekanik yerleşimi belirler, elektronik kısmında çok problem çıkmaz zaten.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

gladi

saç kesim makinası bu ... birinci sınıf malzemede kaydırıyor tekerlekler ... envai çeşit tekerlek denenmiş ...

belki 5 -10 yıl sonra bu gibi problemlere tekerlekle çözülüyordu dense o günler alay konusu olacaktır elbet ...

optik in şu anki gelişimi, ayna gibi temiz saç  malzemelerde gene sorun yaşar gibi görünüyor ...

ama genede ucuz pratik ve güvenilir bir çözüm bulunmalı ...

aslında rulolarda üretim yaparken en ucuzundan/maliyetsiz  işaretlenmeli standart olarak bence ...

Analyzer

Selam,

Peki bu tekerlekler nasıl bir mekanizmaya bağlıymış. Sonuçta sac, yatayda akma yönünde hareket edecek ve ister istemez yukarı aşağı da hareket edecek. Aşağı yukarı hareket ederken tekerleğe zarar vermemesi için yaylı bir sistem yapmak icap edebilir. Araçlardaki amortisör gibi, tekerleği saca bastırması gerekir. Ayrıca hassasiyet için bir örnek vermek gerekirse, örn. elinizdeki encoder 100 pals olsun. Tekerlek çapı da 5 cm olsun. Tekerleğin çevresi ~ 15.70 cm olur. Bunu palse bölerseniz 1.57 mm de encoder 1 pals verir. Hata için büyük rakam bence.

Analyzer

gladi

makinayı biraz inceledim ...rulo kesiminde saç bükülüyor kesimden sonra hızlı akıyor ... o esnada kaçıyor zannedersem ....ama bu sadece 1.sınıf malzemede oluyor ...

pals okumada problemde yok farklı tekerleklere gore farklı tepki alıyor ...

Analyzer

Selam,

Burada farklı bir kaç parametre mevcut. Sacı süren mekanizma nedir? Asenkrom motor, kontrolör ve fren ise zaten belli miktarda hata yapması doğal. Bunu küçültmek için hamleler yapılabilir. (Encoderin daha fazla pals veren modelle değiştirilmesi, kontrolörden fren zamanının ayarlanması, motora duruş anında DC injection yapılması) Süren servo sistem olduğunu düşünmüyorum, olsa idi zaten belirtilen miktar kadar sürerdi sacı. Sacı süren mekanizmayı detaylı yazarsanız yardımcı olayım. (Daha iyisi bir videosu ya da fotoğrafı)

Analyzer

gladi

tamam

aliminyum teker takacaklardı ... onda da randıman alamazlarsa gidip bir çözüm sunmak için videosunu falan çekeyim ...

eğer yaparsak bu ilk işim olacak otomasyonda  :P

fractal

encoder ile bantın hızını ölçüp ordan çıkarsan olmazmıyukardan malzeme varmı yokmu malzeme sonunu bir sensörle tespit edersin o ana dek olan pulsleri okursun..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

erkan614

saç kesimde hatasız kesme istiyorsan dayama sistemi yapıcaksın  ben encoderden çok çektim ne yaparsan yap saca dayanan encoder tekerlekteki kaymadan dolayı hata verir o sebepten encoderi sacı suren ve büken kısımdaki dişlilerebağlaman daha mantıklı çünkü orda saç ve tekerlekler arasında sürtünme maximimum olduğundan kayma olmayabilir

vel hasıl saç çekme makinalarında encoderle metraj işi çok gıcıktır iyibir formul bulursan banada yaz

KAZIMUGUR

Metale-metal mutlaka kayar.
Teker kauçuk kaplanabilir.
Hazır kaplı olanlarda var.
İstanbul da matbaacılara iş yapanlarda , silikonlu kauçuk kaplama yaparlar , çok sağlamdır.
İstesenizde kaydıramazsınız , yağlı bile olsa...