Dijital terazi devresi için pic`e referans nasıl verebilir

Başlatan nicksiz88, 24 Şubat 2010, 16:57:48

nicksiz88

Arkdaşlar ben dijital terazi yapmaya çalışıyorum terazide bildiigniz gibi kg cihaza tanıtmak gerekir (kalibrasyon olayı )cihaz o kg baz olarak tartımı yapar ama ben benim yapacagım cihazda nasıl bi referans verecegim bilmiyorum yani devreye şunu demem lazım mesela üzerinde100kg var bunu referans alarak bundan sonraki tartımlarını yap bunun için nasıl bi kod yazmam lazım...
Her şeyin bi fiyatı, her insanın bi değeri vardır. Fiyatı olmayan eşyaya çöp, Değeri olmayan insana; "giderken kapıyı ört" denir

Klein

şöyle basit bir  yöntem işini görür

yük yokken ADC değerini okursun una offset dersin
offset = 25 olsun

yükün,  yani tam skala aralığın 1000 gram iken ADC değerini okursun buna da span dersin

span =  825  olsun

bu değerleri aldıktan sonra bir hesaplama ile bir katsayı bulursun

katsayı =  (offset - span ) /  tam skala aralığı = (825-25) / 1000 = 0,8

şimdi çalışma esnasında ADC den aldığın değeri şöyle sonuca çevirirsin

ADC = 425 olsun

sonuç = (değer - offset) /  katsayı = (25-25) / 0.8 = 500 gram

olur.

nicksiz88

Cvp anlamadım desem ete abi bana gene kızarmı :o Şaka bir yana da şunu sordum verilen cvp bumu onuda anlamadım benim sordugum loadcell cihaza ilk takıldıgı zaman cihaz hemen tartıma başlamıyor önce kalibrasyon yapmak gerekiyor cihaza kg sonra tartım kapasitesini girmek gerekiyor bunu nasıl yapcagımı sormuştum ama cvp bumu anlayamadım.yani bi yönetim paneli gibi birşey yapıp cihazın ayarlarını yapacagım bir menüyü nasıl oluştura bilirim.yani ne şekilde dersem pic in yönetim panelii kurmuş olurum bunun için 24c02c mi kullanmalıyım yoksa bu olayı 16f877 yapabilirmiyim...
Her şeyin bi fiyatı, her insanın bi değeri vardır. Fiyatı olmayan eşyaya çöp, Değeri olmayan insana; "giderken kapıyı ört" denir

Klein

Sanırım ben de soruyu anlayamadım. Yukarıdaki örnek kalibrasyonu nasıl yapacağını anlatıyor.