Step motor sarım şemalarına ihtiyacım var lutfen yardım

Başlatan Huzame, 27 Şubat 2010, 18:02:11

Huzame

merhabalar ben bipolar step motor sargısını tamamen söküp unipolar motor sargısına dönüştürmek istiyorum bu konuyla ilgili elinde sarım şemaları ya da dökuman olan arkadaşlardan yardım beklliyorum yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkurler kolay gelsin

z

El sigmaz parmak girmez. Karkasi sac nuveden ayirayim desen ayrilmaz. Nasil saracaksin cok merak ettim.

Bipolar sargi yerine unipolar sari saracaksan:

Soktugun tel kesiti S, sarim Sayisi N ise

S/2 kesitli teli cift kat yapip N sarim saracaksin.

Diger faz icin de aynisi.

Daha sonra her bir faz icin sardigin cift kat sarimin Baslangiclari A1 A2
Bitisleri de A2 B2 ise

A1, A2B1, B2 olarak 3 ucu disari cikartacaksin.

Ayni sekilde diger fazi da cikartacak ve 6 uc elde edeceksin.

Simdi sen soyle bakalim. Motoru nasil saracaksin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

emin1

bipolar motoru neden ünipolar motora çevireceksin ki? Bipolar motorlar daha hassatır ünipolara göre.

z

Huzame

Bunalmış ustam nasıl sardığımı göstermek için sardıgım kısmın resmini eklemek istedim ama beceremedim.  Yani kısacası sarım yapıyorum motor hakkında etiketindeki bilgileri yardımcı olur diye yazıyorum
TYPE 57BYG 060 - 02 2,6 V/PHASE 1,3 OHM/PHASE 2,0 A/PHASE1,8 DERECE/STEP OLİVETTİ marka bir motor daha önce sardım söktum bana baglantı şekli lazım aslında bunalmış ustam !! yazınız biraz işime yarayacak
denedikten sonra sonucu paylaşırım saygılar  kolay gelsin

z

Nasil sardigindan bahset bari. Cunku dapdaracaik yere sargi sarmak mesele. Pratik bir yolunu mu buldun?

Huzame

Herhangi bir özel yöntemim yok her bir sargıyı teker teker yerlerine yerleştiriyorum biraz sabır istiyor acelem olmadığı için yavaş yavaş sarıyorum. Bistep sargıyı sökerken her kanalda her faza ait 40 spir vardı toplamda 80 spir bunlara biraz özen göstererek sargıları yeleştiriyorum.

Huzame

Unipolar motoru surmek bi kere daha ekonomik surucusu daha kolay ve performansı da biraz daha iyi bunlar yeterli  mi?

z

Unipolar motoru surmek daha kolay bu dogru ancak performasinin iyi oldugu yanlis. Ayni boyutlardaki bipolar motor, unipolar olandan yaklasik 1.4 kat daha cok tork uretir.