Cin mali hobby cnc suruculer

Başlatan bunalmis, 01 Mart 2010, 18:32:00

KAZIMUGUR

Hobby cnc ciler genelde machx kullanıyorlar.
Mach ler basit bir tablodan seçimle , istediği portun istediği pinine istediği bilgiyi atayabiliyor.
Böyle bir yol şahsen benim tercihimdir !

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Digitalite"bu resimdeki pcb zaten ta8435 için dediğiniz gibi karşı karşıya gelmiyor. aralarda kalıyor. resimdeki pcb nin protel çizimleride elime geçti ama eagle ile düzenlemek istedim olmadı. bu çizimleri ticari yapabilirmiyim diye düşünüyorum. pcb ve smd malzeleri dizme işini yaptırabilirmiyim  acaba? elektroniği fazlaca bilmiyorum ama step motor çok ilgimi çekiyor.

eger ucuza maal edebilirseniz ticari olalreak kullanmabilirsiniz ama cift tarafli pcb yaptirmak icin 150 dolar tooling ücreti + pcb parasi v.s gözden cikarmak gerek sonra bunun dizgi masrafi + entegre parasi masrafi v.s epey cok olur yani piyasada satilan 200-250 liraya satabilmeniz icin bu söylediklerim i ucuza maal edip üzerine saglam kär koymaniz gerekirki para kazanisiniz öteki türlü zor ama pcb yi delik ici kaplamasiz cizipde yaparsaniz %70 basarili olma ihtimali var bence ama dün epey bir ugrastim cift tarafli delik ici kaplamasiz cizmek epey bir zor pes ettim ve biraktim.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

teknikelektronikci

bu arada calistigim firma 3 eksen servo motor sürücüsü üretiyor profesyonellere hitaben 16 ampere kadar olan versiyonlari mevcut( 3 faz) dc ve ac de calisma özelikli v.s sema v.s hepsi var elimdede gel gelelim yazilim :) üzerinde xlinx  fpga 6 katli pcb var :)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Digitalite

500 adette tooling ücreti fazla değil aklımdan bu miktar geçiyor. bu miktar olursa adedi kaça gelir acaba? 50 krş pcb de tooling tutar. aklımda smd malzemeleri dizme işi var bunuda yaparlar mı acaba?

ta8435 için başka hazır bir devrede, başka bir forumda verilmiş, baskı devre burada, denemişlerde http://rapidshare.com/files/358859318/ta8435.rar.html

fatihkuzucu

500 tane satılacak diye girerseniz bu işe cok zarar edebilirsiniz. Bir anlamda batabilirsiniz.

Tooling almazlar 500 adette..
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

Digitalite

acaba kaça yaparlar tanesini 500 adet olunca smd malzemeyide dizerlermi? belkide zarar ederiz  kimbilir  :roll:  :(

fatihkuzucu

Bu devre için bir bom hazırlamalısın. Benim hesaplarıma göre bu işten kimsenin (bunalmış dahil) ekmek yemesi mümkün değil.
Çinli eleman ebayda 80 dolara satıyor. Türk gittigidiyorda ebaydan alıp 220 liraya satıyor. 60 dolar kadar kar ediyor.(Çinliden daha fazla kar ettiği belli). Biri bu devreyi seri üretse trde satabilecegi rakam 100 dolardan fazla olmaz. 80 dolara satılan bir kartı 100 dolara almak için sadece beklememek ve yurtdışı para aktarma işleri ile ugraşamayanlar alacagından bu rakam normal.
Bu sadece tek başına satış olursa. 2-3 arkadaş daha bu işe girdiğinde rakamlar 80 dolarları rahatlıkla görecektir.
Maliyet 40 dolar gibi olsa %100 kar eder bu. Çok güzel bir durum.

Ancak daha önemli sorun daha var satış adedi ???
Kaç tane satılacağını düşünerek giriyorsunuz bu işe?
Devre şeması herkesin elinde var herkes oturup devre çizebilir, basit bir devre.

Bence 500 tane PCB 10 senede satılmaz...
Exp.Kits http://tinyurl.com/3qhs8pm   Küçük adamların, küçük fikirleri... Büyük adamların, büyük hayalleri...

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "fatihkuzucu"Bu devre için bir bom hazırlamalısın. Benim hesaplarıma göre bu işten kimsenin (bunalmış dahil) ekmek yemesi mümkün değil.
Çinli eleman ebayda 80 dolara satıyor. Türk gittigidiyorda ebaydan alıp 220 liraya satıyor. 60 dolar kadar kar ediyor.(Çinliden daha fazla kar ettiği belli). Biri bu devreyi seri üretse trde satabilecegi rakam 100 dolardan fazla olmaz. 80 dolara satılan bir kartı 100 dolara almak için sadece beklememek ve yurtdışı para aktarma işleri ile ugraşamayanlar alacagından bu rakam normal.
Bu sadece tek başına satış olursa. 2-3 arkadaş daha bu işe girdiğinde rakamlar 80 dolarları rahatlıkla görecektir.
Maliyet 40 dolar gibi olsa %100 kar eder bu. Çok güzel bir durum.

Ancak daha önemli sorun daha var satış adedi ???
Kaç tane satılacağını düşünerek giriyorsunuz bu işe?
Devre şeması herkesin elinde var herkes oturup devre çizebilir, basit bir devre.

Bence 500 tane PCB 10 senede satılmaz...

dogru söze ne denirki birde özellikle firma v.s değilseniz 500 adet satis yapmaya kalktiginizda isin maliye vergi v.s boyutunu düsünün ama söyle bir durum var pcb yi tek yüzlü yapar ucuza ögrencilere v.s dizgi yaptirir malzemeyide ucuza alirim diyorsaniz 500 olmasa bile 100 adet ile bu ise girilir ve ekmek de yiyilebilinir ama Türkiyede kac kisi amatör cnc ile ugrasiyor kac kisi alcak onu düsünmek gerek siz bence illa bu sektörde bir seyler yapamk istiyorsaniz fpga arm v.s kontrollü servo motor sürücü tasarlayip yapin (amatör ve profesyonel cnc ciler icin) bu isden bence güzel para kazanirsiniz kolay gelsin

fatihkuzucu

Ben yapılmasın demiyorum. 500 adet gibi absürd rakamlar sacma olur. Düşük adetlerde işe başlanılması gerek. Az satacagım diyerek başlarsan şevkin kırılmaz. Bir yandan birşeyler de ögrenmiş olursun. Asıl yapman gereken şeye konsantre olursun.

Digitalite

Satılıp satılmamasında önemli unsur görünüm kıytırık çin malı sürücüler güzel görünüme sahip, yaptırdığımızda acaba iyi bir görünüm elde edebilirmiyim. smd malzeme kullanılmasıda ayrı bir konu bu şekilde yapılmış olanlar daha çok tercih ediliyor, belki dediğiniz gibi 500 çok ama 2-3 yılda erir gibi. servo sürücü yapsak servo motorlar pahalı ama step motorda çıkma seçeneği çok güzel  10-30 TL arası var. zaten burada konuştuklarımız büyük çaplı cncler değil  %90 ı bunu hobi olarak düşünüyor azda olsa pcb veya diğer değişik işlerde kullanan var.

z

Cin mali suruculerin yakisikli oldugu dogru ancak bu suruculeri tasarlayanlarin elektronikten anladiklari soylenemez.

Adam optocoupler ile sinyalleri goya guc katindan yalitmis. Ama ne hikmetse optonun onunde kalan devre ile optonun arkasinda kalan devreyi ayni 5V ile beslemis.

Oda yetmiyormus gibi optonun cikisindaki yamru yumru sinyali motor surucuye aynen girmis.

Cin mali surucunun, UsbCnc kontrol kartimdan cikan birakin 40Khz lik sinyale tepki vermesini bir kac Khz lik adimlama sinyaline bile tepki vermeyince ne oluyoruz dedim. Gordumki surucu 5us genisligindeki clk darbelerini yutuyor. Sonuc olarak alinacak bir kart değil.

Ben de bu kartlarin USB versiyonunu yapmaya karar verdim. Mikrostep surucu ciplerin siparislerini de yaptim. Ancak sonradan ciplerin 40Khzde chopping yaparken 11Khz civarinda adimlama frekansi kabul ettigini ogrenince cipleri  siparis ettigime pisman oldum.

Kisacasi boyali cilali kartlara fazla aldanmayin. Bunlarla oyuncak yapilmaz mi yapilir tabiki.....
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

valla ne diyeyim opto konsuunda haklisiniz onu bende farkettim optonun ne anlami kaliyor eger ayni besleme den beslenyiorsa :) ama malesef önce parayi düsünüoruz ben hallen söylüyorum eger Türkiyede cift tarafli pcb delik ici kaplamali v.s cin deki gibi ucuz olsa malzemelerde v.s ucuz olsa cin mali filan halt etmis daha iyisini yapacak ne elektronickilerimiz var tabi ayrica müsteri pazari önemli :) ne dersiniz bunalmis hocam yaniliyormuyum ? eminim cin deki imkanlar biraz da Türkiyede olsa siz daha iyilerini yaparsiniz Saygilarimla

z

Biz Turklerin imkanlari o kadar da kotu değil.

Baski devre dediginiz, tooling ucreti dediginiz nedir ki?  Kaz gelecek yerden tavuk esirgenirmi? Vereceksin tabiki tooling ucretini.

Guzel step surucu yapmak sorun değil, Toshiba ciplerle sende Cinli gibi yaparsin. Sorun pazar sorunu. Icimizdeki Turk Cinlilere mal satma sorunu.
Sadece step surucu değil. Turkiye'de yapilabiliyorsa birileri yapmali. Bosu bosuna dovizler disari ucmamali.

Kart yaparsaniz kesin satarsiniz. Yalniz sunu farkettim;

Yaptigim  bir urun 2 sene sonra yuz guldurecek satis rakamlarina ulasiyor.
Siz istediginiz kadar reklam yapin. Sitenizde anlatin ovun hikaye. Illaki iki sene geciyor.

Iki sene icinde yaptiginiz tek tuk satislar sonucu musteriler kartlarinizi bir yerlerde kullaniyor. Birileri goruyor begeniyor, nerden aldin diyor bende yapayim diyor boyle boyle gercek uygulamali reklam gerekiyor.

Benim gozlemim boyle.

Kartlarinizi yapin para gelecek diye beklemeyin. Parasi ileride illaki gelecek. Yeterki ciddi bir tasarim olsun.

Ha bu esnada birisi sizinkinden daha iyi kart yapar ve ucuza verirse orasi ayri konu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

hocam cok haklisinizda fakat cinli 4 liraya maal edirosa biz 10 liraya maal edioruz mecburen pahaliya satmak zorunda kaliyoruz imkan derken elbet imkan var ama siz basit bir kart icin ( 16 giris cikis ve üzerinde bir cpld ile adc dac) 6 katli pcb yaparmisiniz 100 adet icin veya 200 300 is yerimdeki en dandik kart 2 veya 4 geri kalan hep 6 katli pcb o bakimdan dedim biz belki en iyisii yapariz ama cinliden veya yabancidan pahaliya maal ederiz milletimizde tabiki mecburen ucuz olanini tercih edecek. Türkiyede kac proje kartinda xlinx virtex4 fpga kullanilip yapiliyor ? yapilamaz imkan yok beni sahsen üzen bunlar veya size devlet destek veriyormu bunalmis proje gelistircek potansiyel var diye daha düne kadar cnc sürücümü kendim yapayim diyordum ama simdi bi hesap kitap yaptim gercekten ebay den hazir almak cok cok avantajli ve ucuz yani bu konu da üzüntü duyamktayim kisaca ve yakinmaktayim hocam haksizsam uyariniz Saygilarimla

fatihkuzucu

Alıntı yapılan: "teknikelektronikci"basit bir kart icin ( 16 giris cikis ve üzerinde bir cpld ile adc dac) 6 katli pcb yaparmisiniz

6 katlı olmaz o proje. Yapıyorsanız  yanlıs yapıyorsunuzdur. Bir çok anakart 6 katlıdır.