3310 ekranı ile Çalışma

Başlatan muhittin_kaplan, 03 Mart 2010, 17:22:46

muhittin_kaplan

Bugün  3310 lcd si ile bir çalışma yaptım. yanlız bazı sıkıntılar doğurdu.
Bias ayarında $13h (1/48 ) gibi bir değer ayarlanmış. ekrana bağlı (Vout a) 1uF lık kondansatörde var. neyse ilk etapta birşey göremedim. sonra kond. değerini değiştirinde (4,7uF) tam sarj olunca görüntünün gittiğini gördüm. (Sönümlenerek)
Kurcamalarım sonucu Bu Bias değerini 14h,16h, değerlerine aldım. normal çalışmaya başladı sebebi nedir bu bias ne iş yapar ?
Teşekkür ederim

ipek

muhittin hocam bu çipin açık devre şemasını görmüştüm bir yerlerde içinde lcd nin konrastı için - negatif voltaj üretiliyor bir mini dac ile sizin oynadığınız değerler ile kontrast değerleri sayısal olarak oynanmış oluyor..

muhittin_kaplan

Bias system 0- 0- 0- 1- 0- BS2- BS1- BS0
adında bir register var

Alıntı YapThe bias voltage levels are set in the ratio of
R - R - nR - R - R, giving a 1/(n + 4) bias system. Different
multiplex rates require different factors n (see Table 4).
This is programmed by BS2 to BS0. For Mux 1 : 48, the
optimum bias value n, resulting in 1/8 bias, is given by:
(1)
Y2 Y1 Y0 BANK
0 0 0 0
0 0 1 1
0 1 0 2
0 1 1 3
1 0 0 4
1 0 1 5
n = 48 – 3 = 3.928 = 4
ama ben bişey anlamadım.

http://www.myplace.nu/mp3/files/pcd8544.pdf de sayfa 16 da açıklamış. ama dediğim gibi ben anlamakta güçlük çektim

Tagli

Konu hakkında benim de bilgi ve deneyimim yok ama bir ara merak edip LCD'leri araştırmıştım. Anladığım kadarıyla bu datasheet LCD kontrol çipinin, ki bu farklı LCD'leri de sürebilecek şekilde tasarlanmış. LCD'ler bizim genelde 4*7 segmentli LED'lerde kullandığımıza benzer tarama usulü ile sürülüyor yanlış anlamadıysam (aslında çok da benzemiyor). "mux" dedikleri şey de bu, LCD'nin kaç seferde taranacağı, kaba bir ifadeyle. Segment sayısı az olduğunda bu bölmeye gerek kalmıyor, her segment doğrudan bağlanıyor, yani mux 1:1 oluyor. Bias dediği şey ise sanırım voltaj seviyeleri arasındaki farkın bir ifadesi. LCD'lerin yapısı gereği segmentleri arasındaki voltaj sabit kalmamalı, yani AC gibi dalgalanmalı. 1:1 mux ile akımın yönünü düzenli olarak değiştirmek yetiyor, yani bias iki seviyeli oluyor. Ama yüksek mux oranlarında bu tarama işi farklı bölmelere giden voltjın seviyesini merdiven basamakları gibi değiştirerek sağlanıyor. LCD segmenti, voltaj farkının belli değerlerinde yanarken diğer değerlerinde yanmıyor. Ortak bacaklarla segmentlerin bacakları arasındaki kombinasyonlar ile LCD taranmış oluyor. Kabaca durum böyle sanırım. Pek doğru düzgün anlatamadığım için kusra bakmayın, ben de tam anlamış değilim konuyu.

Çipteki bias ayarına gelince, LCD'nin mux değeri için bias ayarının da sabit olması gerekir. Anladığım kadarıyla kontrol çipi ile LCD beraber satılıyor. Bu durumda LCD'nin bacakları muhtemelen görülemeyecek bişr yerdedir, mux değerini bacaklara bakarak anlamak mümkün olmayabilir. LCD'nin ayrı olarak datasheet'i bulunabilirse mux değeri öğrebilebilir, buna göre de ilgili ayar yapılabilir.

muhittin_kaplan, bias ayarında h'13' ayarlandığını söylemişsin. Bu değere nasıl ulaştın? Konu hakkında deneyimim ve bilgim olmadığı için anlayamadım, bu değer çipin içindeki bir register'da saklanmıyor mu? Yoksa deneme yanılma ile mi buldun? Eğer çalışıyorsa muhtemelen doğrudur, yanlış bias ayarında çalışmaz gibi geliyor.

Ekleme: Bu belgede LCD'lerin çalışma mantığını oldukça iyi anlatmış. Gerçi ben yine de tam anlayamadım.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

Hocam O değeri bias registerine atıyor. bunu init ederken yapıyoruz. önce d/c yi control olarak set ediyoruz. sonra bu bilgiyi gönderiyoruz. 13-14-16 gibi sayıları registerin yapısına baktım ve birazda salladım.
xxx1xABC şeklin de bir yapısı var ve bu yapı 1/48 1/8 gibi degerler veriyorlar. ama anlamış değilim.datasheet de bazı açıklamalar var ama...

Tagli

İnternetteki örneklerde bias değeri h'13' olarak gözüküyor. Olayı yanlış anlamadıysam yanlış bias değerinde görüntü almak mümkün olmamalı, yine de çok emin değilim. Burada bir örnek var. Kapasitör için 4.7 uF veya daha büyük olsun demiş.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

evet doğru kapasite 1 ila 10 uf arasında olmalı diyorlar. ama hepsini denedim. elimde iki adet lcd vardı ikisinide denedim.
görüntü ilk etapta geliyor, daha sonra kondansatörün değerine göre kayboluyor.Vout ucuna bir ölçü aleti taktım, buradaki gerilim Vdd=Vout olduğunda görüntü gidiyor. bende buradan yola çıkarak oynamaya başladım. 15h değerinde hiç kond. takmasamda çalışıyor.

aykut54

Muhittin abi projenin bir çalışma resmini ekleyebilirmisin?
selamlar.

muhittin_kaplan

muhittin_kaplan

PCB çıkarttım onun nüstüne kendi piniyle bağlantı kurdum. istersen PCB yi gönderebilirim.