mosfet ile ilgili

Başlatan gulbey84, 06 Mart 2010, 16:07:51

gulbey84

s.a. arkadaşlar...arkadaşlar picten gelen 5 volt mosfeti sürecek...ama mosfetin sürdüğü motorun beslemesi devre ile farklı bir kaynaktan olacak...sizce bu şekilde bir bağlantı ileride sorun yaratırmı?eklemem gereken başka şeyler olabilirmi...bu devre rfid okuyucu devresi...daha tamamlanmadı sonuca ulaşamadım...inşallah sizlerle paylaşmak isterim...erdal abiye (ete hocaya) değerli katkıları için sonsuz teşekkürederim...sizlerede aynı şekilde...aşağıdaki resimdeki gibi olursa sorun çıkarırmı...

sevgilerimle

gulbey84

HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

teknikelektronikci

ledi transistör ile sürüyorsunuz ama mosfeti direk

bence ledi direk baglasanizda olur ama saglam mosfet sürmek istiyorsaniz en azindan tc4427 gibi sürücü entegre veya transistör ile mosfet sürün derim onun haricinde semada problem görmedim ben kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

SiVRiSiNEK

5V tarafına bir opto koyup mosfeti opto çıkışı ile 24V tan sürsen daha iyi olması lazım, hem izolasyon hemde mosfetin gate girişini yüksek voltaj ile sürmek açısından iyi olur
ledide direk pic çıkışına direnç ile girebilirsin transistöre gerek yok

tyildizak

Led sembolü ile belirtilen sanırım buzzer, öyle yazıyor çünki. Yani transistör uygun.
Gate sinyali de opto ile hallolur, arkadaşların dediği gibi.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "tyildizak"Led sembolü ile belirtilen sanırım buzzer, öyle yazıyor çünki. Yani transistör uygun.
Gate sinyali de opto ile hallolur, arkadaşların dediği gibi.

buzeer yazisini görmemisim :) ama bence opto yerine mosfet driver daha saglam olur tabi opto ile mosfet driveri sür mosfetide driver ile daha güzel olur :) tabi yükünüz nedir ? rezistif yükler ise opto ile de gayet olmasina olur
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

gulbey84

arkadaşlar öncelikle ilginiz için hepinize teker teker teşekkürediyorum!

tabi burada led olan aslında buzzer....diğer bir konuda şudur...

pcb hazırladım devreyi uyguladım ve çok iyi çalışıyor...ama devreyi yaptığım arkadaş sonradan isteğini değiştirerek mosfetin beslemesinin ayrı olmasını istedi...yoksa ortak besleme iken gayet güzel çalışıyor..bu arada mosfet ile dc 24v motor sürülecek...

az önce de elimdeki devrede gerekli tadilatları yaptım ve devreyi çalıştırdım...tek hatam gnd leri de ayrı tutmammış! gnd leri ortak tutunca devre çalıştı... :) ama siz tecrübeli ustalara sormak isterim!

bu şekilde çalışan bir devre ileride sorun yaratırmı?çünkü ortaya bir devre çıktı ve yeniden tasarım yapmak zaman alır..!

sonsuz sevgilerimle

gulbey84
HABURDA KARŞILANANLAR YALNIZCA O BEBEK KATİLLERİ,VATAN HAİNLERİ DEĞİLDİ!!AYNI ZAMANDA YALANLAR VE KARANLIKLAR İMPARATORLUĞUNUN YOKOLUŞUNUN KARŞILANMASIYDI! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

gulbey84

birde abiler.mosfet notor sürecek demiştik...bu motora paralel bi kondansator bağlarla genelde...benimde böyle bişey yapmama gerek varmıdır? var ise hangi değerde kondansator bağlamalıyım..

teşeşkkürederim

gulbey84

gulbey84

ABİLER! sistem bi süre çalıştıktan sonra devre dışı kalıyor...sanırım pic resetleniyor...sizce bunun sebebi nedir...mosfet ile devrenin beslemesi ortak iken sorunsuz çalışıyordu...ama beslemeleri ayırınca(yukarıdaki şemadaki gibi) bi süre çalışıyor sonra resetleniyor...daha doğrusu motor bağlı iken...acaba motorun dönmesi birşeylermi yapıyor? çıkışta yük yok iken..yada led,buzzer vb hafif yükler var iken devrem fevkalade çalışıyor...amma velakin 12vdc motor bağlandığı zaman bi süre normal çalışıp sonra tökezliyor...kaldıki kullanılacağı yerde 24v dc motor sürecek...ilerde baş ağrıtacak gibi duruyor...sizce nasıl bir çözüm uygulamalıyım?_? gate yi 5v ile sürebiliyorum onda sorun çıkmıyor...ama motor sürmek için yinede opto kullanmalımıyım? yada sizce nasıl çözümler uygulamalıyım?

teşekkürederim..sevgilerimle

gulbey84

teknikelektronikci

motor sürecekseniz is sakat

devreye bol bol 100nF kondansatör 10uf kondansatör atin motora bir ters shotky diod ayrica o mosfeti, mosfet driver ile sürün cünkü direk pic ile sürerseniz kitlenemsi gayet normal birde optoyu unutmayin elimde opto+mosdriver+mos devreler var yarina gerekirse upload ederim birde beslemeniz nasil bir sey ? smps v.s kullaniyormusunuz 7805 yerinede daha saglam bir entegre tavsiye ederim kolay gelsin

askuzucu

motora palalel kapasite kullanmalısın.picin beslemesine ve mclr ucundan şaseye kapasite at.
illa ben gate'i  5 volt ile süreceğim diyorsan lojik mosfet kullan.normal mosfetin gate ini 24 volt ile sürme, delinir.12 volt ile sürebilirsin.

gulbey84

abiler....ya sizin dedikleriniz çok doğru...ama vaktimde yok...mevcut pcb+kutu+lcd filan tamemen bitti...optokuplör kullanmadan sorunu çözmeye çalışıyorum! işte az önce irf3205 yerine irf620a koydum daha hiç sorun çıkmadı....ama diğer dediklerinizi yaptım..motora kapasite attım..mclrden şaseye kapasite attım..şu anda sorunsuz çalışıyor gibi..ama bir nokta var ki motor 24v dc olacak ve 24v dc ile çalışacak...elimde 15 vluk trafo var ve 12 vluk dc motor var bunlarla test ediyorum ve iyi çalışıyort gibi...(irf620 taktıktan sonra...) ama kullanılacağı yerde dc24 vluk motor ve dc 24 volt besleme olduğu zaman sizce sorun çıkarmı? birde irf3205 kullanırken sorun çıkıyordu da irf620a koyunca neden sorun kısmehn çözüldü? ikisinde iç direnci 0.08ohm..yoksa herşeye rağmen irf620a kullanmakla hatamı yapıyorum? bana bu konularda yardım edebilirmisiniz...mosfet sürücü ve opto kullanamıyorum çünkü zamanım çok az..hem elimde malzeme yok hemde argesi biliyosunuz zaman alıyor? ya dediğiniz gibi işin içinde motor olmasa sistemim süper istikrarlı çalışıyor..gerçi dediklerimi yaptıktan sonra da istikrar yakaladı ama yerinde 24dc mnotor ve motoru besleyen 24 dc olacak işte o zaman sorun çıkarmı sizce?

sonsuz sevgilerimle

gulbey84

gulbey84

bir diğer sorumda mosfet yerine bdx53 (darlington npn) kullansam acaba daha istikrarlı çalışırmı?

sevgilerimle

gulbey 84

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "gulbey84"abiler....ya sizin dedikleriniz çok doğru...ama vaktimde yok...mevcut pcb+kutu+lcd filan tamemen bitti...optokuplör kullanmadan sorunu çözmeye çalışıyorum! işte az önce irf3205 yerine irf620a koydum daha hiç sorun çıkmadı....ama diğer dediklerinizi yaptım..motora kapasite attım..mclrden şaseye kapasite attım..şu anda sorunsuz çalışıyor gibi..ama bir nokta var ki motor 24v dc olacak ve 24v dc ile çalışacak...elimde 15 vluk trafo var ve 12 vluk dc motor var bunlarla test ediyorum ve iyi çalışıyort gibi...(irf620 taktıktan sonra...) ama kullanılacağı yerde dc24 vluk motor ve dc 24 volt besleme olduğu zaman sizce sorun çıkarmı? birde irf3205 kullanırken sorun çıkıyordu da irf620a koyunca neden sorun kısmehn çözüldü? ikisinde iç direnci 0.08ohm..yoksa herşeye rağmen irf620a kullanmakla hatamı yapıyorum? bana bu konularda yardım edebilirmisiniz...mosfet sürücü ve opto kullanamıyorum çünkü zamanım çok az..hem elimde malzeme yok hemde argesi biliyosunuz zaman alıyor? ya dediğiniz gibi işin içinde motor olmasa sistemim süper istikrarlı çalışıyor..gerçi dediklerimi yaptıktan sonra da istikrar yakaladı ama yerinde 24dc mnotor ve motoru besleyen 24 dc olacak işte o zaman sorun çıkarmı sizce?

sonsuz sevgilerimle

gulbey84

bence 24 V da sorun cikacakdir siz yinede kapasitör leri bol kullanin ve bir delikli pertinaksa ekleme yaparak mos driver opto koyun 620 de cözülmesinin sebebi ni bilmiyorum ama Vth gerilimleri farkli ollabilir iletime gecme gerilimleri v.s kolay gelsin

gulbey84

teknik elektronikçi;

abi ben en iyisi şimdi çıkıp mahalledeki tv tamircisine gidip ona optokuplçr soriyim...dediğin gibi deneyeceğim...abi bide kapasiteleri nerelere kullanmalıyım? ben baskı devreyi buraya yapıştırıyorum..bi bakabilirmisiniz önerileriniz var ise...birde abi bdx53 darlington kullansam yine aynı kaideler mi geçerli olur...bdx53 npn darlington trn...abi bide denemelerde ki beslemem lm317 ile yapılmış regüleli basit bi doğrultucu..devreyi 12v ile besliyorum....mosfet çıkışında ise 15 volt 15w trafo..çıkışında bi köprü diyot bi kond.. ile motoru sürüyorum...aslında buda testlerimde beni yanıltıcı sonuçlar çıkarabiliyo....devrenin kullanılacağı yerdeki besleme sanırım çok sağlamdır! o zaman biraz avantaj kazanıyoprum galiba.

sevgilerimle

gulbey

hopehard

mosfeti sürdüğün pic ayağına tlp250 mosfet optosu ekle mosfetide 12 voltla sür sorun olmayacaktır.....