24cxx

Başlatan karayel1, 06 Mart 2010, 21:55:23

karayel1

arkadaşlar 24c eepromma kodu yazdırıyorum ama okumada kendi kafasına göre davranıyor acaba eepromun pıc ile baglantı mesafesi ne kadar önemli 6 adt degişik 24c var hepside aynı davranıyor.
hatta şöyle oluyor ilk başta düzgün gidiyor okuma biraz süre geçtimi kendi istegini yapıyor bide arada mola veriyor :) sonra  tekrar normale girip devam ediyor böylece devam ediyor.
birde şöyle denedim bütün adreslere 0 yazdım ama sonra oku dedigimde yine  çıkış alıyorum normalde 0 olması lazım ama portb çıkışlarındaki ledler yine yanıyor  deneme kartımı kendim yaptım acaba bi yerde yanlışmı yaptım
diye düşünüyorum.
bilgi paylaştıkça ne kadarda büyüyor,,

ipek

karayel1
ilk aklıma gelen data ve clock hatlarına 4k7 gibi pull up gerekiyor iyi şanslar...

karayel1

evet olabilir elimde 12 k vardı onları takmıştım hemen deneyeyim sonucu yazacam

ete

12K pullup da işgörür. Sorun orada olamaz bence.

24C serisinde epromlar değişik biçimde adresleniyor olabilirler.
Bazıları 256 byte lık sayfalar halinde adreslenmektedir.
Önce blok seçmeniz daha sonrada o blok içinde 0-255 arası adres vermeniz gerekebilir.
Bazılarıda blok seçme olamayıp direk adres verilmektedir.
Acaba aynı programı farklı malzemede kullanmanızdan kaynaklanan sorunlar olabilirmi?.

Yazma süresi genelde 10 ms dir ve bu süreyi vermeden ikinci yazma işlemini yapmaya kalkarsanız bilgi kaybına uğrarsınız. Bu hususu göz önünde bulundurdunuzmu?

Genelde çok kimsenin yaptığı gibi buraya programı koymadan sanal varsayımlar üzerinden konuşmamıza sebep oluyorsunuz.
Halbuki programı koysanız birde şema ekleseniz her şey daha açık seçik belli olacak öyle değilmi?.

Hep söylerim çalışmayan devre yoktur. Çalıştırılamayan devre vardır. O nedenle sorun, ya programınızda yada devrenizde başka bir şık olamaz. O nedenle kısa yoldan onları buraya koymayı bir deneyin isterseniz.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

karayel1

TRISB=0

SCL VAR PORTA.3
SDA VAR PORTA.2
B0 VAR BYTE
B1 VAR BYTE
C VAR BYTE

BASLA:

PORTB=0

For B1=0 TO 15

LOOKUP B1,[$01,$03,$07,$0F,$1F,$3F,$7F,$FF,_
$7F,$3F,$1F,$0F,$07,$03,$01,$00],C

i2cwrite SDA,SCL,$A0,B1,[C]
Pause 10
C=0
Next B1

OKU:
PORTB=0
For B1 = 0 TO 15
I2cread SDA,SCL,$A0,B1,[B0]
PORTB=B0
PAUSE 250
NEXT B1
GOTO OKU  

END

hocam porogram bu direnç degiştirdim fark etmedi
ayrıca sadece 24cxx lerden okurken aynı davranışları yapmadıgını fark ettim aynı porogramı eepromuna yazdırdım yine aynı şeyler var
ben donanımdan şüpheliyim kartı kendim yaptım acaba bi yerde hamı var anlamadım

karayel1

TRISB=0

SCL VAR PORTA.3
SDA VAR PORTA.2
B0 VAR BYTE
B1 VAR BYTE
C VAR BYTE
D VAR BYTE
BASLA:
PORTB=0

For B1=0 TO 15
C=0

i2cwrite SDA,SCL,$A0,B1,[C]

Pause 10
Next B1
PORTB=00000001
pause 2000

OKU:
PORTB=0
For D = 0 TO 15
I2cread SDA,SCL,$A0,D,[B0]
PORTB=B0
PAUSE 150
NEXT B1
PORTB=$FF
PAUSE 2000
GOTO OKU  

END

silme işinide böyle yaptım similasyonda bi sorun yok hacam

karayel1

KARTIN  fotoları burda hocam

karayel1

digerlerini göndermeyi beceremedim

forumlara nasıl foto koyulacağı burada yazmaktadır, bilginize..
https://www.picproje.org/index.php/topic,26752

ete

Tam olarak kullandığın epromların kodlarınıda yazarmısın.

Ayrıca karta baktım ve çok kötü bir lehimleme tekniğin olduğunu söylemek zorundayım. Bu kart çalışmıyor ise altındaki lehimlerden kaynaklanması kuvvetle ihtimal. Her şey bir birine dokunuyor gibi gözüküyor zaten.
Bence kısa devre kontrolü yapman gerekir.

Ete

karayel1

24lc01b
24lc08b
24c02
24c16

valla hocam kartı tekrar yapmayı düşünüyorum
sizin bir tavsiyeniz varmıdır montajları nasıl bir düzen içinde yapmam gerekiyor
ayrıca lehimlerimi düzeltcem bu kart biraz aceleye geldi gece montajı işte uykulu uykulu :)

ete

Sorunu devrende araman gerekecek sanırım.

Ete

karayel1

sağollun hocam ben gerekli işlemleri yapcam ve sonucuçları tekrar yazcam

karayel1

Evet mutlu son hocam sorunu buldum
1-en önemlisi besleme, kartın üzreninde gerekli 100nf ler yoktu onları ilave ettim
2- besleme olarak kullandıgım şarz cihazını degiştirdim motorolo marka bir şarz cihazını taktım hiç sorun yok diger cihazı taktıgımda  pıc ne yaptıgını bilmiyor bi duruyor  degişik kombinasyonlar yapıyor
3-ben bu kartı her çalıştırdıgımda lcd monitörünün yanında oluyordu ama eksikler varken gerçi şu yazıları yazarkende yine ekranın önünde çalışıp duruyor ama hala bi sorun yok 24c01b den gayet güzel okuma yapıyor kereta:)
4- ve en önemlisi ben bu çalışmamda pıclerin beslemesinin ne kadar önemli oldugunu anladım
destek ve önerilerinizden dolayı  çok tşk ederim...