transistör

Başlatan kahraman10, 08 Mart 2010, 09:47:36

kahraman10

Çok harika bir site önce herkeze teşekkür ediyorum tebrik ediyorum.

Npn bir transistör var.
Kollektoru +12 v a bağlı beyzine ne verirsem emiterden alıyorum..

Emiteri şaseye bağladım. Kollektörü 10 k ile +12 v a bağladım.Beyzden sinyalimi giricem.Kollektorden kaç volt alacağımı almam gerektiğini nasıl hesaplarım?

Erol YILMAZ

Bu durumda 0 V a yakın alacaksın.

Nasıl hesaplarım dersen, CE den geçen akımı hesaplayabilirsin,
Bu Beyz Akımı x BETA dır.

BU akımı 10K lık direncin üzerinden akıtamayacağın için 12V tamamı ile
10K nın üzerinde kalacaktır...

Anlatmak ne zor oldu böyle :)

kahraman10

Hocam teşekkür ederim anlıyor gibiyim .İşi beceremiyorum o ayrı. burda sorun yaratan 10k sanırım.
Birkaç yerde okudum emek vermeden uğraşmadan lüp diye bilgi istemeyin demişiniz bende ondan gayret ediyorum çözeyim diye olmuyor..

kollektöre yük bağladım 12 volt ampul.
beyz girişim 0-5 arası ayarlı dc.
bd 139 kullandım.
0-5 girişini lineer değiştiriyorum. yükte düşen voltajın da aynı lineer değişmesini istiyorum.
12/5 olsun istiyorum yani.1 volt verince 2.4 alayım 2 volt verince 4.8 .....gibi.
bakış açımmı yanlış devremi yanlış mantığı nedir bu işin?

erkan614

beyz girişini 0-5 arası değiştirerek yukte liner bi değişim alamazssın
hesap kitam dc ac eşdeğer devre le baya hesap yapman lazım beyz deki gerilim bölücü dirençler vs
devre şemanı göstersen daha rahat yorum yapabiliriz
onun yerine sanırım amacın ışık şiddetini ayarlamak bunu PWM ile yapabilirsin daha da rahat olur
pwm diye arat

kahraman10

Hocam amacım şöyle cillop gibi bir sinüs 50 hz 220 elde etmek.
trafonun girişini düzgünce sinus gibi düşürüp çıkarayım diyorum çıkışımda aynı şekil düzgün bir sinüs olur diyorum kendimce.Konunun başı ile sonu kopar gibi oldu ama daha transistörü düzgünce kullanamadığımı farketim.o yüzden transistör diye girdim konuya.

ek:0-5 arası sinyali pwmle alıyorum.

erkan614

zannetmiyorum ki ocillop gibi sinüsü elde edersin ama akım çekmeye kalkarsan husrana uğrarsın

Everlast

Alıntı YapÇok harika bir site önce herkeze teşekkür ediyorum tebrik ediyorum.

Npn bir transistör var.
Kollektoru +12 v a bağlı beyzine ne verirsem emiterden alıyorum..

Emiteri şaseye bağladım. Kollektörü 10 k ile +12 v a bağladım.Beyzden sinyalimi giricem.Kollektorden kaç volt alacağımı almam gerektiğini nasıl hesaplarım?

CEVAP :   Base akımın Ib, Collektor akımın Ic, Emiter Akımın Ie olsun.

Ie = Ib + Ic   ,    Ic = beta * Ib
Ie = Ib( beta+ 1)

Vcc = 12 V demişsin, Rc = 10K ,demişsin
Collectorden gormek istediğin gerilim Vx olsun.
Vcc = Vx + Ic.Rc  

Baseden uyguladığın gerilimi 180 Derece Faz Farkıyla BJT nın Collectorunden gorebılırsın.
- - - Check it Out - - -

kahraman10

Alıntı yapılan: "erkan614"zannetmiyorum ki ocillop gibi sinüsü elde edersin ama akım çekmeye kalkarsan husrana uğrarsın

Erkan Hocam neden böyle dedin?

erkan614

50 hz 220 v elde ediceksin peki kaç amper?
1A out için desek 220W 12v vcc de ~18-19 A lik bir akım kaynağı ve bunu sürücek transistor lazım :) yüksek akım değerleri çok fazla ısıl kayıp çünkü transistörü analog sürüyorsun.
lisedeyken bende seni gibi düşünüp bi sinis kaynağını 220v a yükeltmeyi düşünmüştüm hocam bana yanlış yoldasın demişti :)

cillop gibi yani şebekedeki gibi (ki türkiyeeki sinüs pek cillop sayılmaz çok parazit varmış [ben şimdiye kadar hiç karşılaşmadım] o sebepten almanya vs gibilerinin şebekesi) sinüsü en iyi 12v dc motora bağlı 220 luk bir alternatörle üretirsin

ac akım kaynakları genelde doğrultulmuş 220vac=311vdc yi pwm ile tetikleyerek igbt veya ipm üzerinden çıkışında bobin kapasitor filitresinden geçirerek elde ediyor

yeni bir sistem çıkmışsa onu bilmiyorum

kahraman10

Hocam  ben transistörü pwm ile sürüyorum. Sıkıntı şurda ki pwm ile 0 5 arası geziyorum, lakin yukardaki söylediğim tarzda kollektor yukun de 0 12 gezdiğini göremiyorum. pwm frekansına 1 dedim duty sine 25 45 arası gez dedim tamam sinuse benzer bişi yakaladım ama düzgün değil görüntü.Yani cillop mertebesine çıkamadı..:)
neticede 311 den de bu işi yapacak olsam görüntü farklı olmayacak hakim olamadığım bir nokta var tespit edemiyorum.

TsokratesB

güzel site buradan çok şey öğrenecegim buna eminim  ;D ;D