tranzistor ile sogutucu plaka arasinda yalitim?

Başlatan Libertador, 06 Şubat 2004, 20:59:01

Libertador

Herkese merhabalar. Esasinda bu mesaji nereye yazacagimi tam olarak

bilemedim ama sanirim en uygun yeri burasi.
Bir H-bridge devresi yaptim. Devrede iki tip142 iki tane tip147 bulunuyor. Bunlarin cikis uclari yani kolektor uclari kilifa baglanmis durumda

bulunmaktadir. Ayrica bu uclara kullanacagim motoru bagladigimda 6A cekmektedir. Gucu tam olarak hatirlamiyorum ama 40W civarlarina cikabiliyordu sanirim. Simdi bu kiliflari sogutucu

plakaya baglarken araya yalıtım malzemesi koymali miyim koymamali miyim? Sizce direk plakaya baglamam bir tehlike ya da devreye zarar verecek bir durum dogurur mu? Sonucta plakalari saseye

ya da baska bir yere baglama niyetim yok ama buyuk guclerde calisiyor, sonucta insan hayati daha onemli.
Bir de yalitkan malzeme konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.
Simdiden

teşekkürler. :)

zenze

aslında konuyu tam anlamadım ama 4 tr yide izalatörsüz soğutucuya bağlaman transistörlerin kollektörlerini birbiriyle kısa

devre edebilir bununda sorun çıkartması lazım ayrıca izalatör kullanmanın (uygun ısı macunu kullanırsan )bir zararı olmaz   öyle ıolsa bile soğutucu boyutunu büyütebilirsin.o tr lere uygun

izalatörleride rahatlıkla bulabilirsin sanıyorum.
birde elektriksel tehlikeye gerilim açısından bakmak daha doğru galiba

z

Transistorunuzun kollektoru ile sogutmak istediginiz yuzey farkli  potansiyelde ise
izalasyon sarttir. Ornegin, saseye

mekanik olarak bagli bir yuzeyi, kilifi kollektore direk bagli transistoru sogutmada izalasyon yapmadan kullanamazsiniz.

Eger her transistore ayri sogutucu baglayacaksaniz, yada

kollektorleri ayni potansiyelde bir kac transistoru ayni sogutucuya baglayacaksaniz, sogutucularin kartta yollara vs temasina engel olduysaniz izalator kullanmaya gerek yok.

Ancak  

elektromagnetik radyasyonun az olmasini istiyorsaniz yuksek voltaj  yuzeylerinin kucuk olmasi tercih edileceginden izalasyon gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Libertador

Kolektor uclari birbirine bagli olan tranzistorleri sadece ayni sogutucu kilifa baglamayi dusunuyorum. Yani iki tranzistor

ayni sogutucuya diger ikis ayri bir sogutucuya. Ayrica sogutucunun yollarla ya da sase ile temasi soz konusu değil. Gerilim degeri de 12V. Dediginiz gibi devre ile temas sirasinda vucudumuz

paralel baglanmis yuksek degerli direnc gorevi goreceginden konuya gerilim degeri olarak bakmak daha mantik olacaktir.  Cevaplariniz icin teşekkürler. Sanirim ne olursa olsun izolasyon kullanmak

benim gibi amator elektronikciler icin dogru bir karar olacaktir.

Konu acilmisken elektrik carpmasi konusu hakkinda pek fazla fikrim yok. Vucut icin zararli olan hangisidir? Gerilim mi

akim mi, yoksa ikisi birden mi? Ilk akla gelen gerilim fakat bildiginiz gibi stun gunlar bulunmakta. Bunlarin cok yuksek gerilim degerleri ve cok dusuk akim degerleri var. Bu yuzden uzerinde

kullanilan insan icin en fazla bayiltma etkisi gostermekte. Konuyu gerilim beslemeli herhangi bir devre icin dusunursek devreye dokundugumuzda vucudumuzun devreye paralel baglanmis yuksek

degerli direnc gibi davranacaktir. Bu da o an devreden gecmekte olan akimin bir onemi olmadigini gostermektedir. Yine de akim degerini ihmal etmek ne kadar olacaktir?

ise

insanı öldüren akımdır.  insan vücudunun direncine göre herkesten geçen akım değişik olur.  dolayısıyla voltaj yüsek olmazsa akımda yüksek olmaz

zenze

gerilim verilir akım çekilir gibi birsey

Libertador

Izolasyon malzemesi almaya karar vedim. Bu malzemenin adi nedir ve nasil kullanilir, nerelerde satilir beni bilgilendirirseniz

cok sevinirim.
Bir de devrede kullandigim metal kilifli PN2222A tranzistorleri de asiri isindigi icin sogutmam gerekiyor. Fakat TO92 kilifa sahip olduklarindan vidalama gibi bir sansim yok.

Acaba bu izolasyon malzemeler arasindan yapiskanli olanlar var mi?
Simdiden teşekkürler.

z

2N2222 tipi transistörlere kanatlı çapkaya benzeyen yaylı sogutucular var.
Ama piyasada varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

normalde bu tr' nin ısınmaması gerek devrede bir sorun olmasın ?
genede üstüne silikon pastası sürüp alüminyumdan

bir şapka yapabilirsin
veya eskiden yandan saran kılıflar vardı şimdi varmı bilmiyorum onlarlada yapabilirsin, önemli olan ısıyı dağıtmak

Libertador

http://f6.grp.yahoofs.com/v1/kLU9QHgLgdLs7I2bhMKxmIScRqRurrUcvInqn9V3yMhR1wENlhrxnbxbN4wmqXw830CNqmC7DDYoPSITacF5iuG__BE-GKHTdOY_/libertador/h-bridge.JPG

Bu devredeki PN2222A'larda isinma soz konusu. Zaten tam degerini hatirlamiyorum ama orcad simulasyonunda da

tranzistorler uzerine buyuk yuk biniyordu. Belki H-bridge devrelerinde kullanilan, darlington tranzistorlerin kolektor-emetor uclarina paralel baglanmis diyodu baglamadigim icindir. Fakat bu

devrenin orjinalinde de bu diyotlar bulunmamaktaydi.
Not:Besleme +12V 0V. Motorun cektigi akim surekli halde 5A.

Libertador

Bir step motor surme devresinde sogutucularla mosfetler arasina kumasa benzer bir malzeme koyuldugunu gordum. Acaba bu malzeme standart mi yoksa devreyi yapanin buldugu bir sey mi? Bu malzeme yerine onerebileceginiz bir malzeme var mi? Ornegin asetat kullanilabilir mi? Utu tekniginde sicakliga karsi dayanikli ve sicagi geciren bir malzeme olarak ilk o aklima geldi.

Bu arada elektrik yalitim malzemesi sordugumda bana isi macunu verdiler. Ama anladigim kadariyla bu malzeme elektrigi değil isiyi yalitiyor. :)
Tavsiyelerinizi bekliyorum. :)
Iyi calismalar.

cozturk

eğer verilen slikon gres ise ısıyı yalıtmaz bilakis termal direnci düşürerek ısının soğutucuya kolay transferini sağlar. elektriksel yalıtım için asetat filan kullanmayasın. Olmaz. ısıyı iyi geçirmez. Bu amaçla karaköyde de bulabileceğin "izolatör" denen jelatin gibi bişey vardır.  Senin dediğin gi,bi standart kumaş gibi esnek tipi de vardır. hiç olmazsa diğeri gibi kırılmaz bu tipi. Bunlar, elektriksel olarak yalıtım, ısıl olarak iyi bir iletim sağlar. silikon gress ise iletimi daha kolaylaştırır. eskiden yanımda stajyerlerden biri bunu daksil sanıp ondan sürmüştü. :D  cehaletin böylesi az kalsın cihazı patlatacaktı.

Libertador

Tesekkurler cozturk. Soyledigin malzemeyi bugun Karakoy pasajindan aldim.