Motor ile yük kaldırma

Başlatan mert3162, 15 Mart 2010, 20:19:58

mert3162

merhaba arkadaşlar oldukça minimum boyutlarda çalışmak üzere bir sistem tasarlamak istiyorum.

ortalama 70-100 kg olan bir cismi kaldırabilmesi gerekmekte vinç tarzı.

motor olarak piyasada ucuz olarak bulunabilen 24 volt matkaplar

http://www.sahibinden.com/mini_matkap-hobby_drill-process_6-24_volt-_24000rpm_proxxon_-_dWQQaXQQ12041905WQQpXQQdisplayitem

ile yapmayı düşünüyorum.Hareket hızlı olarak kafamda belirli bir hız yok. ama ilk aklıma gelen 50cm/sn diyebiliriz.(yani saniyede yarım metre yol alabilmeli).

Motorların devir sayısı gördüğünüz üzere çok yüksek. 24000 devir/dk

bu hızı dişliler yardımı ile düşürerek gücü arttırmak istiyorum.

Şimdi yardımınızı istediğim konular

Dişli hesaplamalarını nerden temin edebilirim?
Dişliler ne tarz bir malzemeden yapılmalıdır ?
Dişliler ile ilgili bir simülasyon programı varmıdır ?

Motor konusunda gerekirse daha proffesyonel bir matkap motorunuda kullanabilirim yeterki güçlü bir şekilde cismi yukarıya cekebilsin.

Geldik güç konusuna gücün tamamen akü tarzı bir destek ünitesinden olması gerekmekte bunun içinde 14.4V 1.2 amper matkap aküleri gördüm bunları kullanabilirim.

Ayrıca Motor yeterli gelmez diyorsanız daha profesyonel bir matkapı bu iş için parçalayabilirim.

mesela bu tarz bir ürünü

http://www.koctas.com.tr/U/Dewalt-DC740KA-Akulu-Matkap/DC740KA/3121?R=89

Dewalt matkapta görüldüğü üzere 20 nm lik bir torktan bahsediliyor.Ben 20/9.81 =2,03 kg/m olarak sonuc buldum bunun teknik olarak 70 kg yükü saniyede kaç cm yerden yükseltebileceğim anlamına gelir nasıl hesaplanır bunun ile ilgili formul arıyorum ne olarak arayacağımı bilmiyorum.

Alternatif motor ve güç kaynağı fikirlerine açığım yüksek gücte minik motorlarla çalışmış arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

necati

convert.exe
http://wscope.com/convert.htm
den indir
1hp=745w=75kg metre/sn dir
size gerekli güç 1/2hp teorik olarak
devir tambur çapı(halat sarma) için
gerisini dört işlemle hesaplayabilirsiniz
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

mert3162

Alıntı yapılan: "necati"convert.exe
http://wscope.com/convert.htm
den indir
1hp=745w=75kg metre/sn dir
size gerekli güç 1/2hp teorik olarak
devir tambur çapı(halat sarma) için
gerisini dört işlemle hesaplayabilirsiniz

teşekkürler hesaplamalar açısından faydalı oldu bakalım diğer sorularımada cevap buldukca konuya yazarım.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

Salih

Alıntı yapılan: "mert3162"Motorların devir sayısı gördüğünüz üzere çok yüksek. 24000 devir/dk

bu hızı dişliler yardımı ile düşürerek gücü arttırmak istiyorum.

Yanlış anlama olmasın diye uyarmak istedim. Bir motordan alınan  güc dişliler yardımı ile artmaz. Dişli sistemleri yardımıyla, sadece
tork'u (moment) artırabiliriz.

Analyzer

Selam,

Öncelikle kurmak istediğiniz sistemi basitçe modellerseniz, hesabı yapılabilir. Şu an ne kadar güce ihtiyacınız olduğu muallak. Eğer doğrusal olarak bahsettiğiniz yüke kuvvet iletmek istiyorsanız hazır lineer aktüatörler mevcut piyasada. Onlar değerlendirilebilir. Linak isminde bir firma vardı. Netten araştırırsanız bulabilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

DaRt

10 Gün olmuş ama yazayım bişeyler belki daha sonra ihtiyacı olan olur.

Şimdi koçtaşın sitesinde görülen motorun max torku 20Nm ve hızı 1200dev/dak dersek P=n*M/9550 den 2.51kw yapar bu olmayacağına göre düşük hıza göre kabul edersek gücü 0.733KW çıkar (Ki bu max tork, bence bu cihaz 350 devirde 20Nm vermez). Verdiğini kabul edip sürtünmeleri ihmal edersek. Sizin yükünüz 100Kg desek 100*9.81=981N Yapar M=f*l den 20=981*l ise l=~0.02m yapar yani cihazın ucuna 4cm çaplı bir makara bağlarsanız bu cihaz yükü kaldırır. Hız hesabına gelince; 4cmlik makaranın çevresi 12.56 cm devrimiz 350 ise dakikada 350*12.56=3768mm mesafe alır. Sürtünmeler hesaba katılınca bu değer düşer ayrıca bu motor bu devirde bu torku vermeyeceğinden yavaş dönecektir (eğer gerçekten 20Nm torku verebilirse).

mert3162

@dart üstadım açıklayıcı bilgiler için teşekkürler peki motorun çekiş gücünün yetmemesi durumunda iki motoru paralel bağlamak mümkünmüdür.

devir sayıları aynı olacak şekilde hassas bir şekilde ayarlanırlarsa aynı devirde aynı anda döndüklerinde ikiside aynı dişli sistemini çevirirlerse torku 40 n a cıkarabilirmiyiz

Şimdiden teşekkürler
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

DaRt

Teorik olarak mümkün olabilir mi bilmiyorum ancak pratikte anlamsız zira iki katı güçte bir motor iki motordan daha ucuza gelecektir.
Bence uğraşmana gerek yok http://www.724magaza.com/HIRDAVAT/Vin%C3%A7ler%20/%20Caraskallar/Elektrikli%20Vin%C3%A7ler/urundetay.html?22214 şöyle birşey işini görür sanırım.