Seri porta bir eproma yazmak ?

Başlatan huseyin117, 16 Mart 2010, 14:37:35

huseyin117

Merhaba bir seri port üzerinden eproma nasıl yazabilirim ? Yapmaya çalıştığım şu. Bir pic ve eprom dan oluşan bir devre var. picte yazılı olan programın açık kodu yok. ama epromda hangi adrese hangi bilgiyi yazdığını biliyorum. bu eproma istediğim adrese picin algılıyacağı bilgileri pc üzerinden girmek istiyorum. bunun için eprom seri port üzerinden nasıl yazabilceğimi öğrenmem gerekli. yardımcı olursanız çok sevinirim.
saygılarımla

elektrotasarim

Benim görüşüme göre, PC'den eeprom'a yazmak için bir işlemciye ihtiyacınız olacaktır. Yani PC'nin seri portundan gönderilen bilgiler işlemci tarafından alınacak ve eeprom'a yazılacak.
eeprom'a yazmak için muhtemelen i2c protokolü kullanacağınızdan bunu direk olarak seri porttan yapamazsınız.

huseyin117

bence bir ara işlemciye ihtiyac olmamalı. Çünkü basit eprom programlıyıcılar var. Hiç ara işlemci kullanmamışlar.
Ör;

Tagli

elektrotasarim, sanırım bu durum kullanılan EEPROM'a göre değişir. JDM'nin bazı modelleri programlayabildiğini biliyorum. Ama bir diğer ayrıntı da programlamanın EEPROM devrede çalışırken mi olacağı. Bu durumda işler karışacaktır.

elektrotasarim'ın da bahsettiği üzere eğer söz konusu EEPROM I2C protokolünü kullanıyorsa, 16F88 gibi bir PIC ile yazılabilir, PIC'i bilgisayara seri port ile bağlayıp bilgisayarda da ufak bir program yazılarak çözüme ulaşılabilir.

Konu hakkında daha fazla yorum yapılabilmesi için EEPROM modeline ve eğer programlama çalışma esnasında yapılacaksa devre şemasına ihtiyaç var.
Gökçe Tağlıoğlu

huseyin117

Cihazın kendine ait zaten bir seri portu var bu seri port takıldığında cihaz duruyor ve seri porttan gelen bilgilere göre hareket ediyor. ancak epromu seri port talkıldığında kullanmıyor. seri bağlantı yokken epromda ne varsa onu uyguluyor duruma göre bilgi kaydediyor. hangi satıra ne yazdığını biliyorum. seri port takıldığında cihazda duruyor. eproma yazma işlemi bittiğinde seri portu ayıracaz. yada 7 numaralı seri port pinini 1 yapmamız gerekiyor. Sonra dever çalışmaya başlıyor epromda yaznaları okuyor ona göre hareket edecek. Yapmaya çalıştığım şu pc üzerinden kalıcı bilgi yüklemeye çalışıyorum.