özel hassas dc analog çıkışı işlemciye girmek

Başlatan tampinar, 17 Mart 2010, 11:49:48

tampinar

özel bir devreden 1,1 volt ile 3,9 volt aralığında dc çıkış verilmekde dir ve bu çıkış için bağlanabilecek kapasitif yük en fazla 50 piko farad resistif yükde en az 200 kilo ohm olabilir denmiş ve bu değerler azami sınır değerler olarak verilmiş bu kapasite değeri üzeri ve bu direnç değeri altı devre çıkışını olumsuz etkiler denilmiş ve kullanıcı uyarılmış

devre pic mikro işlemcisinin beslendiği gerilimle aynı 5 voltla besleniyor
biz böyle bir devre çıkışını direkt pic endüstriyel işlemciye direkt girebilirmiyiz?

zannediyorum giremeyiz çünkü devre çıkışına konulacak 200k bir direnç pic adc giriş pini için çok yüksek bir değerde bu dirençle örnekleme yapılamaz pic kataloglarında bu direncin yavaş okumalarda en fazla 5k hızlı okumalarda 500R olması istenmiş adc örnekleme akımıda yine en fazla 20mA. olabilirken 5-10mA. de en az örnekleme akımı için tavsiye ediliyor diye biliyorum
özel devre çıkışındaki en az 200k olması istenilen direnç değeri pic adc kanal örneklemesi direnç değer ve akımının yakınına bile yaklaşamıyor

opamplı bir devre bu iş için şart gibi duruyor voltaj takipçi opamp bir devre ile 1,1 ile 3,9 volt aralığındaki gerilimi pic mikroya gireyim diye düşündüm ama voltaj takipçi girişindeki olması gereken 200k nasıl bir etki yapar bu dirençle devreyi kurmak uygun olurmu? voltaj takipçiye özel devreden gelen gerilimi 200k dirençlemi girmek gerekiyor yoksa dirençsizmi girmek gerekiyor

not:
pic mikronun 10 bit adc aralığının adc dc besleme referansını kendi beslemesinden verdiğimizde 0 ile 5 volt aralığında okuma yaptığını biliyorum olsun yinede ben pice 1,1 ile 3,9 aralığında sinyali okutayım istiyorum bu aralıkdaki çözünürlükde bize yeterli

bize analog çıkış veren devre biraz pahalı özel bir devre yanlış iş yapmamak için fikir sorayım bir bilene danışayım istedim

Erol YILMAZ

CMOS veya JFET yapılı bir opamp ile BUFFER yapıp ADC ye verebilirsin.

tampinar

lm324 opampının bir kanalı ile normal voltaj takipçi bufer yaptık + girişine 200k direnç bağlandımı istenildiği gibi iş görmüyor.opamp çıkışınada en az 470R civarı direnç takmak gerekiyor bu dirençden pic in adc girişine bağlantı yapıldığında adc örnekleme yapamıyor.

Klein

İşlemcinin ADC girişine neden bağlayamadığınızı anlamadım. ADC giriş empedansı 200K dan yüksektir büyük ihtimalle. Eğer büyük değilse bir opamp ile tamponlarsınız. En dandik opampın giriş empedansı bile 200K dan yüksektir.

tampinar

opampın voltaj takipçide kullanımında + girişine 200k ohm direçle diğer devreden gelen çıkışı verip opampın çıkışınada 470R direç bağlayıp bu direnç çıkışını 100pF....1nF. arası bir seramik ile low pass filtreleyip pic adc girişine verdim.
bu devrede sorunu opamp girişindeki 200k direnç oluşturuyor.
adc örnekleme zamanı artıyor ve hızı çok düşüyor adc değerleri istenildiği gibi olmuyor.
opampın giriş empedansı yüksek deniyor ama devre bozulur diye öd korkusuna direkt bağlayamıyorum.
devrenin alındığı firmada opamp bufferlide  olsa direkt pic adc girişinede bağlansa devre çıkışına hep 200k direnç bağlanmalı denilmiş.
bunlar opampın giriş dc direncinin yüksek olduğunu muhakkak biliyorlardır herhalde opampın devreden akım asılmayacağını bilmezlermi?

işlemcinin adc giriş pini direnci çok düşük oluyor. 20-25 mA. en fazla akım bu pinden içeri akıtabilirsiniz direkt bağlanmaz.idealde 320R - 470R arsı bir dirençle pic adc girişine ölçülmek istenen devreyi bağlamak gerekir.