PIC KIT3 tam olarak ne işe yaramaktadır?

Başlatan mustafa_cmbz, 19 Mart 2010, 07:37:44

mustafa_cmbz

http://www.elektrovadi.com/index.php?do=catalog/product&pid=545

hata ayıklamaktan bahsediliyor...mesela ne gibi hatalardan bahsediyor? donanımın yazılımla olan uyuşmazlığından vs. mi yoksa sadece yazılımsal hatalardan mı mrk ettim?

F493

Selam,  

Hata ayıklama (Debug)   denince akla yazılımsal bir hata gelmeli. Ancak donanımsal hatalarıda bulmaya yardımcı olur. Siz programı işlemciye yüklersiniz sonrasında MPLAB' da örnegin, Debugger->Select Tool->PICkit3 olarak secersiniz. Sonrasında çıkan toolbardan Run, Animate vb.. yardımıyla yazılımı işlemcinin içinde adım adım koşturabilirsiniz. Bu avantaj sağlayan bir özellik. Tabi bunu yapabilmek için belli bir config ayarıda var.

Esen kalın.

Tagli

Hiç kullanmışlığım yok ama bilgisayar programlamadan alıştığım "debug" ifadesiyle aynı olduğunu tahmin ediyorum. Yani program çalışırken PIC'i bilgisayara bağlayıp içini izleyebilmek, gereken yerlerde programı durdurabilmekten bahsediyor. Sadece destekleyen PIC'lerde (gerçi çoğu destekliyor sanırım) ek kaynak kullanımı ile (mesela stack'tan 1'i kullanılıyor) mümkün olabiliyor.
Gökçe Tağlıoğlu

kardes

Özellikle 3.3 v PIC ler i programlamakta kullanılıyor.

sigmoid

PicKIT2nin debug özelliğini aktif olarak kullanıyorum. Devrelerimi kurarken mutlaka PicKIT2 yi takabileceğim bir soket eklerim. Bilgisayarda kodları adım adım çalıştırırken devre üzerinde o kodun nerede ne yaptığını görebiliyorsunuz. Böylece kodun nasıl çalıştığını canlı görme şansınız var. MPLAB SIM veya  Proteus sanal ortamda simule ettiğinden size mükemmel bir ortam sunuyor. Ama gerçek hayat malesef öyle değil. Devrede sizin tahmin etmediğiniz bir olay meydana geldiğinde yazdığınz programda kod birden farklı bir yere dallanıyorsa, bunun neden nasıl olduğunu çok çabuk fark edebiliyorsunuz.

Kısacası MPLAB SIM özelliğini mutlaka kullanmışsınızdır. Kodu adım adım çalıştırıp nerede ne olduğunu görmüşsünüzdür. PICKIT'in debug özelliğinde ise kodunuz gerçek hayatta, PIC üzerinde koşar ve o anda PICin içindeki değerleri görürsünüz. Debug özelliği sayesinde hem koddaki hataları hemde devredeki sorunları kolayça çözmüşümdür. Bir ara RTC ile çalışırken saat sürekli 00:00 da kalmıştı. Kodu adım adım çalıştırıyorum sorun yok. Devrede düzgün kurulmuştu. Hemen RTC nin kristalini değiştirip sorunumu hallettiydim.

Maxim

Alıntı yapılan: abdullaho - 10 Ocak 2011, 11:34:48
PicKIT2nin debug özelliğini aktif olarak kullanıyorum. Devrelerimi kurarken mutlaka PicKIT2 yi takabileceğim bir soket eklerim. Bilgisayarda kodları adım adım çalıştırırken devre üzerinde o kodun nerede ne yaptığını görebiliyorsunuz. Böylece kodun nasıl çalıştığını canlı görme şansınız var. MPLAB SIM veya  Proteus sanal ortamda simule ettiğinden size mükemmel bir ortam sunuyor. Ama gerçek hayat malesef öyle değil. Devrede sizin tahmin etmediğiniz bir olay meydana geldiğinde yazdığınz programda kod birden farklı bir yere dallanıyorsa, bunun neden nasıl olduğunu çok çabuk fark edebiliyorsunuz.

Kısacası MPLAB SIM özelliğini mutlaka kullanmışsınızdır. Kodu adım adım çalıştırıp nerede ne olduğunu görmüşsünüzdür. PICKIT'in debug özelliğinde ise kodunuz gerçek hayatta, PIC üzerinde koşar ve o anda PICin içindeki değerleri görürsünüz. Debug özelliği sayesinde hem koddaki hataları hemde devredeki sorunları kolayça çözmüşümdür. Bir ara RTC ile çalışırken saat sürekli 00:00 da kalmıştı. Kodu adım adım çalıştırıyorum sorun yok. Devrede düzgün kurulmuştu. Hemen RTC nin kristalini değiştirip sorunumu hallettiydim.

hocam bu konuda forumda açıklayıcı detay bilgi yok , yapılıyormu yapılıyor ..
sizden rica etsem, bu debug konusunu detaylı bir şekilde resimlerle destekleyerek step step nasıl yapıldığını anlatabilirmisiniz ?
herkes faydalansın .

M_B

Alıntı yapılan: Maxim - 10 Ocak 2011, 11:46:47
Alıntı yapılan: abdullaho - 10 Ocak 2011, 11:34:48

hocam bu konuda forumda açıklayıcı detay bilgi yok , yapılıyormu yapılıyor ..
sizden rica etsem, bu debug konusunu detaylı bir şekilde resimlerle destekleyerek step step nasıl yapıldığını anlatabilirmisiniz ?
herkes faydalansın .
evet hocam cok cok iyi olur.
Bende ogrenmek ve kullanmak isterim.

Teşekkürler
Mehmet

İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

sigmoid

tabi resimli açiklama yaparim. şu siralar biraz yoğunum. birkaç gün sonra hem pickit2 ile debug hemde mplab sim ile debug konusunda yaziyi eklerim.

malpaslan1979

Hay yaşa abdullaho kardeşim şimdiden eline sağlık. Birazda şımarıklık yapayım resimler yüksek kalite metinlerde imla kurallarına uygun olsun. :D

sigmoid

Mesajları cep telefonundan yazdığım zamanlar mesajın üstünde cep telefonu simgesi çıkıyor. Telefonda Türkçe Windows Mobile yüklü olmasına rağmen bir tek küçük ı harfi yok. O nedenle ister istemez hep ı yerine i harfi kullanmak zorunda kalıyorum. Madem talep çok elimden geldiğince bu isteğinizi kısa sürede yapmaya çalışacağım.

sigmoid