PIC'i Paralel Port İle PC'ye Bağlamak

Başlatan mescarine, 24 Mart 2010, 23:34:04

mescarine

Merhabalar. Ben bir ödev için yardım istemekteyim. Normalde pic ile herhangi bir ders almadık ama bir uygulamada karşıma çıktı ve araştırmaya başladım. Azçok bir bilgi birikimim oldu 16F877 ler hakkında.
Ödevden biraz bahsetmek gerekirse 4 adet anahtarım var. Bunlardan veri +5v olarak analog olarak gelmekte, Pic ile dijitale çevrilmektedir. Bunları normal bir şekilde pic e bağladım. Lakin sorun bundan sonra başlıyor. Normalde benim bu verileri alıp birde paralel porttan pc ekranında göstermem gerek. Yani hangi butona basıldısa ekranda şu butona basıldı diye görmem gerek. Ara yüzü visula basic ile yazacağım. Bunun için visual basic bilgim var. O konuda da sorun yok ama pic ile pc yi birleştirecek paralel port entegresi nedir? Genelde seri port uygulamaları var ve MAX 232 entegresi kullanıyorlar. Fakat paralel port için hangi entegre kullanılıyor? Bunu öğrenmek istiyordum. Teşekkürler....

ferdem

MAX232 voltaj seviye dönüştürücüsüdür, paralel portta voltaj 0-5V olduğundan PIC ile paralel porttan haberleşmek için herhangi bir seviye dönüştürücüye gerek yok, yani direkt PIC in pinlerine bağlayabilirsiniz. Paralel portta D0-D7 arası pinler sadece çıkış olarak kullanılabilir, PIC den bilgisayara veri aktarımı için kullanılamaz, paralel portun diğer pinleri giriş olabiliyor ama ben hiç denemedim. Bahsettiğiniz işlem için seri portu tavsiye ederim. İyi çalışmalar.

camby

mescarine hoşgeldin,

4 tane butonun var ve bu 4 butonu picin girişlerine bağlaman lazım. Butona bastığın zaman butonun diğer ucundaki 5 volt pice gitmiş olacak ve sen de yazdığın programla bunu okuyacaksın. Bikere bu dijital bir veri oluyor , yani analog değil . Bu butonları da picin Analog girişlerine değil dijital girişlerine vereceksin. Bu durumda analog dijital dönüşüm da olmuyor . Yani sadece 1-0-1-0 .

Bunun için 16877 yerine 16f84 kullan daha basit bir entegre , başlangıç seviyesinde programlaması daha kolay olur. ferdemin dediği gibi bir entegre yada dönüştürücüye gerek yok , google 'a pic ve paralel yazdığında çıkan görsellerdeki gibi direk bağlayabilirsin.
Kolay gelsin

Tagli

Araya opto falan konmuyor mu? Bilmediğim için soruyorum, çünkü sanki bazı paralel port step motor sürücülerinde gördüm gibi hatırlıyorum.
Gökçe Tağlıoğlu

Ankaralı

Merhaba;

Ortak yapmak istediğin proje gerçekten meşakatli.Veriyi gönderebilirsen muhakkak okursun da!.2 yıl önce uğraşmıştım bu işle proje adam gibi çalışmadı.Kaldırıp atmıştım devreyi falan.İşletim sistemi genelde izin vermiyor portlara ulaşmaya, söyleyeyim bir çok sorun çıkıyor.! Ama hazır programlar var C# veya basic de yazılmış onları uyarlayabilirsen uyarla kendi projene.

Paralel port'dan direk 10K lık dirençle pice digital olarak girebilirsin.Ayrıca bu portdan da analog okuma yapamazsın.Bir kaç site vereyim onları bir incele istersen yada Jan Axelsonun bir kitabı var Türkçeye çevrilmiş o kitabı al çalış işine yarar belki.

http://www.beyondlogic.org/spp/parallel.htm

http://ccspic.com/elektronik-ve-ders-notlari/paralel-port-ile-sistem-kontrolu.html
@ NEXYS2

camby

yok hocam , bi .dll dosyası vardır onun sistem32 ye atınca , pic portlarına ulaştığımız gibi paralel porta ulaşıyorduk  VB'den , tabi detayını hatırlamıyorum çok.

@tagli
opto pc'miz motordan etkilenmesin diye heralde de :) bunda gerekmez

hasangurlek

http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!