Pc den veri alan 7 Segment display

Başlatan THeKiNG, 02 Nisan 2010, 22:26:43

THeKiNG

Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde 2. sınıfım. Bu dönem Sistem Analizi ve Tasarımı dersimizde hocamız bizlerden proje istedi. Bende Bilgisayardan veri alıp 7 segmentli display de gösteren bir proje yapmak istedim. Ama nereden başlayacağım konusunda herhangi bir fikrim yok.

Alanım daha çok programcılık olduğu için elektronik kısmında yardıma ihtiyacım var.

Projemden biraz bahsedeyim. Ben sürekli bilgisayardan film, müzik, program, oyun türü şeyler indiririm ve büyük bir arşivim var. O an internetten birim saniyede aldığım veriyi (kb\saniye) display de göstermek istiyorum. Bana yardım edecek arkadaşlar olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler  :)

mustafacan

donanım yazılım ne kullanacaksan listelemelisin.
ben derim pic kullan
diğer arkadaş derki 74595 kullan  uln2803 kullan
diğer arkadaşta derki arm kullan.

aynı şekilde delphi. vb. c   gibi önerilerde çıkacak.
Bence sen omurgayı oluştur. arkadaşlar yardım ederler/ederiz.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

Gökhan BEKEN

lisedeyken pascal dili ile paralel porttan istediğimizi göndermeyi öğrenmiştik
farklı bir dil ile farklı bir porttan + veya - göndere bilirsiniz
ama gönderdiğiniz verilerin 1 ve 0 olarak anlaşılması için araya max32 entegresi koymanız gerekiyor(yanlışsa düzeltin lütfen)
değerleri aldıktan sonra gerisi pic ile halledilir kolayca.
Siz internet kullanım verisini programlama dili alıp porttan göndermesini hallederseniz elektronik kısmı kolay.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

hasangurlek

Alıntı yapılan: THeKiNG - 02 Nisan 2010, 22:26:43
O an internetten birim saniyede aldığım veriyi (kb\saniye) 

İndirme işini kendi geliştirdiğin yazılımlamı yapıyorsun ?

Programcılık okuduğun için sanırım bu senin için problem olmaz, sen bu kısmı halledipte datayı dış dünyaya gönderme kısmına gelince yardımcı olurum ancak donanım tarafında bir mcu kullanman gerekir veya paralel porta sahip bir PC ye ihtiyacın olur. PC tarafında hangi dili tercih ediyorsun ?
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

THeKiNG

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Paralel portu olan pc var. Pc tarafında pascal yada assembly kullanacağım. İndirme işi olayına gelince bilgisayara o an gelen veriyi porta göndermek için herhangi başka bir programa ihtiyaç yok. Yazacağım programda o an bilgisayara gelen veriyi sistemden alacağım. Programlama kısmı kolay hocalarımdan da yardım isterim. Benim sıkıntım bu veriyi display de göstermek.

hasangurlek

Alıntı yapılan: THeKiNG - 03 Nisan 2010, 13:16:37
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Paralel portu olan pc var. Pc tarafında pascal yada assembly kullanacağım. İndirme işi olayına gelince bilgisayara o an gelen veriyi porta göndermek için herhangi başka bir programa ihtiyaç yok. Yazacağım programda o an bilgisayara gelen veriyi sistemden alacağım. Programlama kısmı kolay hocalarımdan da yardım isterim. Benim sıkıntım bu veriyi display de göstermek.

O halde iş basit 1x8 1x16 vs bir lcd yi paralel porta direk bağlayabiliriz. Paralel porttaki 8 data ve 2 kontrol çıkışını kullanacağız hepsi bu kadar. Ancak lcd den okuma yapmayacağız bunu istersen lcd ile port arasına ekstra elemanların kullanılması gerekir.

1-LCD ler standart komut setlerine sahiptir.
2-LCD ler komutları işlemek için belli sürelere ihtiyaç duyarlar.
3-LCD ler karakterlerin ascii kodlarından anlarlar.

Öncelikle bu linke bak;

http://www.winstar.com.tw/products_detail_ov.php?lang=tr&ProID=18

DB0 dan DB7 ye kadar olan (7-14 arası pinler) data pinleri paralel porta (data pinlerine)  bağlanacak
6 nolu E pini porttaki bir kontrol çıkışına bağlanacak.
1.4 ma gibi düşük besleme gücünü yine porttaki kontrol çıkışından alacağız, tabi gnd yide kullanacağız
Kontrast ayarı için 1-2-3 pinler arasına bir tane trimpot koyacağız.
RS ve RW pinlerini sadece yazma yapacak şekilde bağlayacağız.
Ekran aydınlatması istersen harici besleme yapacağız, basitçe bir telefon şarj aleti olabilir.

LCD ye data yollama mantığı ise şu şekilde olacak.

1-Kontrol pinini 1 yapıp LCD yi açacağız
2-8 bitlik datayı paralel porta yazıp E ye bağladığımız kontrol çıkışını 1 yapıp tekrar 0 yapacağız.
3-LCD bu komutu işlesin diye çok kısa bir süre bekleyeceğiz
4-Tüm komutlar ve/veya datalar lcd ye gönderilene kadar 2 ve 3 ü tekrarlayacağız

LCD yi kapatmak istediğimizde ilgili kontrol pinini 0 yapacağız. Mantık kısaca bu.

Bu aşamada indirme hızını bir labelde, textboxda gösterecek şekilde yazılımı geliştirebilirsin. Tamamladığında bu işi yaptığın rutinde labele yazmak yerine lcd ye data göndeririz.
http://www.cyber-warrior.org, Although they like whiteness, sometimes twilight is required...  Hala evlilermi bilinmez ama kesinlikle artık uygun değiller !!!

THeKiNG

Çok teşekkür ederim tam istediğim bir yardım olmuş. En ince ayrıntısına kadar anlatmışsın. Şu an önümde vizelerim var vizeler geçince başlıcam projeye herhangi bir sıkıntı yada sorum olursa tekrar dönerim  :) Tekrar teşekkürler bu arada olayın çoğu elektronikle ilgiliymiş

Tagli

Alıntı yapılan: hasangurlek - 03 Nisan 2010, 20:28:13
Hocam burada gözünden kaçan bir nokta var. RS pini kontrol edilebilir olmak zorunda çünkü komut ile veri arasındaki farkı bu pin belirliyor. Yani sadece R/W pini sabit bağlanmalı.
Gökçe Tağlıoğlu

hasangurlek

Alıntı yapılan: Tagli - 04 Nisan 2010, 10:11:44
Alıntı yapılan: hasangurlek - 03 Nisan 2010, 20:28:13
Hocam burada gözünden kaçan bir nokta var. RS pini kontrol edilebilir olmak zorunda çünkü komut ile veri arasındaki farkı bu pin belirliyor. Yani sadece R/W pini sabit bağlanmalı.

Uyarı için sağol ; hatalı yazmışım, LCD nin RS pini içinde kontrole ihtiyacımız olacak ama problem değil paralel portta yeterince kontrol pini var.

THeKiNG, Birde projeyi seven segmentle değil, displayle yapacağız, buna dikkat et. Aksi takdirde bir sürü elemana ihtiyaç duyarız.

mustafacan

adamlar 3310 ekranı ile yapmış çok güzel olmuş.

siteside burada...
http://www.scienceprog.com/connect-nokia-3310-lcd-to-lpt-port/
Bu uygulamayı yapmıştım.

mustafacan

THeKiNG

3310 ekranı güzel olmuş  :) Bu hafta geçsin projeye başlıcam. O yüzden pek giremedim sayfalaya arkadaşlar.

THeKiNG

Alıntı yapılan: hasangurlek - 04 Nisan 2010, 22:44:51

THeKiNG, Birde projeyi seven segmentle değil, displayle yapacağız, buna dikkat et. Aksi takdirde bir sürü elemana ihtiyaç duyarız.

Tamamdır. Elekronik kısımlar sizin programlama benim  :) Şu ana kadar gelen fikirlere baktım en mantıklısı sizin projeniz geldi. Alacağım malzemeler listesini yazarsanız bende bu haftasonu alabilirim.

hasangurlek

LCD de kaç karakter görüntülemeye ihtiyacınız olacak ? Örneğin 1000 kb/sn gibi bir gösterim şekli için 1x16 yani 1 satır 16 karakterlik LCD yeterli olur.  Yada 1000 K/S gibi bir gösterim için 1x8. İlerde bir şeyler daha eklerim derseniz 2x16, 2x20, 4x20 vs çeşitleri vardır, buna siz karar vereceksiniz.

Yukarda verdiğim linkteki gibi düşük güçle çalışan bir LCD olması durumunda lpt porttan beslemeyi sağlayabiliriz. Ancak daha yüksek akım çekecek bir LCD için harici güç kaynağı gerekir. Backlight yani LCD nin aydınlatması varsa (ve kullanılırsa) harici güç kaynağını gerekli kılar. Bunlar malzeme listesini değiştirecek unsurlar.

Yapmışken iyi bir şey olsun derseniz 2x20 lcd, backlight ve harici güç kaynağı tavsiye ederim. Sonrasında belki cpu sıcaklığı, fan devri vs. ekleyebilirsiniz. Ve hatta LCD yi kasaya monte edip harici güç kaynağındanda kurtulursunuz.

Siz bunlara göre kararınızı verin ben size şema ve malzeme listesi hazırlayayım.

THeKiNG

Öyle cpu ram gibi şeyleri göstermesine gerek yok.

2x16 veya 2x20 benim için yeterli olacaktır. Üst satırda Download hızını alt satırda ise upload hızını gösteririz. Ayrıca backlight ve harici güç kaynağıda kullanırız dediğiniz gibi yapmışken tam olsun.