bu ışıldak devresini açıklayabilirmisiniz?

Başlatan erkan614, 05 Nisan 2010, 18:44:10

erkan614

[IMG]http://pic1.resimupload.com/r5/thumb_557604548.jpg[/img]
resimdeki devre bir ledli ışıldağın şarj devresi
yalnız elektrikler kesilince q4 transistoru nasıl ledleri iletime geçiriyor anlamadım
basitçe şarj ve aydınlatma işlemini anlatabilecek kimse varmı?

t2

Alıntı yapılan: erkan614 - 05 Nisan 2010, 18:44:10yalnız elektrikler kesilince q3 transistoru nasıl ledleri iletime geçiriyor anlamadım
Ben de anlamadım. çünkü resimde q3 diye bir transistor gorunmuyor

t2

Çalışan bir devreye bakarak çizilen bu tip şemalar genelde hep yanlış olur.

erkan614

pardon q4 olucak yanlış yazdım şemayı tekrar kontrol edicem

dhan000

üstad şebeke dediğiniz sanırım 24volt olan besleme.24volt var iken q4 transistörü 470ohm üzerinden kesimdedir...besleme yani 24volt kesilincede 4.7k üzerinden ietime geçer zaten beslemesinide akü-pilden alır...

erkan614

evet haklısınız sürekli npn transistorlerle uğraştığımızdan pnp transistor nasıl çalışır hiç dikkat etmemişiz  :-[
yalnız bir sorum daha olcak lm358'in 2. kısmı U1:B ile şemada olan kısım ne işe yarıyor anlayamadım bana oldukça gereksiz geldi sadece bir yeşil ledi yakıyor ki herhalde madem entegre dual iki op-ampıda kullanalım demişler galiba :)
ayrıca vcc=12v kesildiğinde pilin + ucu q4 ün emiteri>beyzi>470R direnç üzerinden opampa ve devreye enerji vermeye devam ediyor be vcc=3.4v oluyor
çözemediğim vcc=12v ta iken 6. giriş 5. den yüksek voltajda 7 nolu çıkış 0v ama vcc=3.4v'a düştüğünde ise 5. giriş 6.girişten yüksek değerde ve 7 nolu çıkış 1.9v bunu açıklayabilirmisiniz

NOT: +24v yazan yerler +12v olucak yani VCC= +12v

dhan000

bu bir karşılaştırıcı girişlerden hangisi yüksek ise ona göre davranıyor..6 nolu uç tersleyen girişi olduğu için yüksek olduğunda çıkış 0 oluyor 5 nolu uç terslemeyen girişi yüksek olduğunda çıkış 1 degerini alıyor yani yüksek oluyor...