LM2576 ADJ 3A problemi

Başlatan sebo, 12 Nisan 2010, 23:03:41

sebo

3,3V 3A ve 5V 3A elde etmek için 12V DC guçkaynağının çıkışında LM2576 ADJ kullandım. fakat LM2576 göçüyor. verdiği sonuçlar
çıkış gerilimi        çıkış akımı
  12V DC                   3A
  5V DC                    1,2A
  3,3V DC                 0,7A

birkaç çeşit bobin kullandım I şeklinde sarılmış 100uH, 220uH, 330uH
yuvarlak nüveye kendim 10 tur sarıpda denedim 12V DC de 3A veriyor fakat voltajı düşürünce akımda azalıyor.
PC güçkaynaklarının içinden söktüğüm bobinlerle denedim onlarlada sonuç aynı 12V DC de 3A diğerlerinde göçüyor. birkaç farklı yerden LM2576 aldım adi Çin malı olabilir diye (aldıklarımın hepsi sanırım adi)
çıkışı transistör ile güçlendirdim fakat yine değişmedi sonuç.

düşük çıkış geriliminde 3A i sürekli olarak çekebilmek için ne yapmalıyım

ahmet2004

4nolu feedback bacağındaki direnç değerlerini doğru seçmeniz lazım.

bymrz

datasheetinde yeterli soğutmayı sağlamadan devamlı(continuous) akımın 5 voltta da 3A olabileceği yazıyor mu?
Üzerinde harcanan kayıp enerji miktarının IC'nin performansını azaltacağı yazıyor mu?

Bunlara bir göz atmak lazım önce...

Ve tabi ki bu soruları bir de kullandığın kondansatör ve diyot için de sormak lazım...
3A çıkış için 3A lik bir diyot kullanmıyorsundur umarım... Ve diyot üzerindeki gerilim düşümü, diyotu soğutmak, vs.vs...

mustafacan

hafta sonu bir araç navigasyonu söktüm . 
beslemede bir sıkıntı vardı. yada biz öyle düşündük.
beslemedeki lm2576 değiştirdim. elimdeki sıfır lm2576 ların hiçbirisi çalışması. aletin istediği akımı vermedi demekki. yine kendinden söktüğüm 2576yı taktım çalışmaya devam etti.
patates  malzemeden çektiğimi hiçbişeyden çekmedim.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

sebo

şu anda kurmuş olduğum devrede çıkış gerilimi ayarlanabiliyor. 5V a düşürdüğümde çıkış gerilimini çıkıştaki akım çok düşüyor. ısınma falan başlamadan aynı şekilde 3V a düştüğümde de aynı sonuç luyor. çıkışta 3 adet 2200uF kondansatör var. 12V çıkşta 3A verebilen bir diod 5V da 3A vermezmi? daha büyük değerde birşeymi seçmem gerekiyor

bymrz

Alıntı yapılan: sebo - 13 Nisan 2010, 09:58:07
şu anda kurmuş olduğum devrede çıkış gerilimi ayarlanabiliyor. 5V a düşürdüğümde çıkış gerilimini çıkıştaki akım çok düşüyor. ısınma falan başlamadan aynı şekilde 3V a düştüğümde de aynı sonuç luyor. çıkışta 3 adet 2200uF kondansatör var. 12V çıkşta 3A verebilen bir diod 5V da 3A vermezmi? daha büyük değerde birşeymi seçmem gerekiyor

Datasheette diode selection kısmını bir incele...
Daha büyük değerde bir diyot seçmelisin ve de bu diyotun da ısınmasını engellemelisin. Isındıkça performansı da düşer...