pice remi nasıl tanıtabilirim

Başlatan parametre, 13 Nisan 2010, 14:45:17

parametre

problemim genel olarak su remi pice tanıtmak eprom eeprom yada daha ust seviye olabilir buraya kod yazıp oradaki programı bir picle calıstırıp diger picleri kontrol etmek ama remi pic nasıl tanıtacağımı cozemedim pic kendi hafizasi yerine remi kullanacak buraya atacağım programla bekle komutunda işlem yaptırmayacağım belli kontroller saglayacağım bana yardımcı olunabilirse minnettar kalırım (sema ve yazılım olarak ) iyi çalısmalar arkadasım

mustafacan

RAMin pice tanıtılması

-pic . bak oğlum bu RAM
-RAMmi baba, ne işe yarar bu RAM ?
-Random Access Memory" (Rasgele Erişimli Bellek) demektir oğlum
-aladım baba RAMi tanıdım baba saol.

bizimkisi latife tabiki...

adreslemeli veri yazdırabilirsin sanırım.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

PROTECH_

Alıntı yapılan: mustafacan - 13 Nisan 2010, 23:28:11

RAMin pice tanıtılması

-pic . bak oğlum bu RAM
-aladım baba RAMi tanıdım baba sağol.

hocam hiç güleceğim yoktu yaaa  ;D
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

parametre

Alıntı yapılan: mustafacan - 13 Nisan 2010, 23:28:11

RAMin pice tanıtılması

-pic . bak oğlum bu RAM
-aladım baba RAMi tanıdım baba sağol.

benim tam problemimim yazdırmak değil pic hafıza olarak rami kullanacak kendi hafizası yerine remi kullanacak yani tam olarak yapmak istedigim komplek çok yonlu bir program yazmak bunu yazdıktan sonra bir çok kontrolu kolay yapabileceğimi dusunuyorum msdos daki command com gibi bir komut calıstıgında bekle komutu oldugunda onlara ayri değişken verdirip orada beklettirip yazdıgım
komut yeni gelecek değerleri kontrol edecek bunun gibi kompleks bir yazılım dusunuyorum 

Tagli

parametre, mesajlarını tekrar tekrar okumama rağmen ne yapmaya çalıştığını anlayamadım. Sanırım sen anlatamıyorsun. Böyle bir Türkçe ile de derdini anlatmanın ve derman bulabilmenin mümkün olacağını sanmıyorum. İşe "cümle" kavramına özen göstererek ve "." (nokta) işaretini gerektiği gibi kullanarak başla. Şimdi bana "Türkçe yazılısında mıyız? Neden yazımı sorguluyorsun?" gibi bir çıkışta bulunabilirsin belki ama ben ufak imla hataları vs. gibi şeyleri sorgulamıyorum, önemli olan derdini anlatabilmen ve bunu yapamıyorsun. Önce "Sorun bende mi acaba? Ben mi anlayamıyorum bir türlü?" dedim ama diğer arkadaşların mesajlarını gördüğümde bu konuda yalnız olmadığımı gördüm.

Derdine gelince, program hafızası olarak PIC'in içindekini değil de dışarıdan başka bir hafıza kullanmaya çalıştığın sonucuna vardım. Ama buna RAM denmez, ki burada bir çelişki var. Yok PIC'in RAM'i yetmiyor diyorsan bu bambaşka bir mesele.
Gökçe Tağlıoğlu

gallavi

Alıntı Yapbenim tam problemimim yazdırmak değil pic hafıza olarak rami kullanacak kendi hafizası yerine remi kullanacak yani tam olarak yapmak istedigim komplek çok yonlu bir program yazmak bunu yazdıktan sonra bir çok kontrolu kolay yapabileceğimi dusunuyorum msdos daki command com gibi bir komut calıstıgında bekle komutu oldugunda onlara ayri değişken verdirip orada beklettirip yazdıgım
komut yeni gelecek değerleri kontrol edecek bunun gibi kompleks bir yazılım dusunuyorum

içinde harici bellek kontrolcüsü olmayan bi mcu da dediğini yapamazsın arm7 lere bakarsan onların bazı pinlerinin harici bellekler için adres , data ve kontrol pini olmak üzere ayrıldıklarını görürsün bu tip mcu lar harici belleğe kendi dahili bellekleri gibi adres tablosunda belli aralığa yerleştirip tek komutla okuma ve yazma yapmaya musayitlerdir bu veri yolu başka amaçlada kullanılabilir veya birden fazla cihaz bağlana bilir pc lerdeki pci yuvaları gibi
DemirHan=gallavi;

parametre

Verdiğiniz bilgiler için çok tesekkur ederim .Sanırım micro işlemcilerde daha detaylı inceleme yapmam gerekecektir . Bakıs acılarınız için hepinize minnettarim :)

PROTECH_

selam
      PIC18F8XXX serisinin  EMI(external memory interface) i var.
Pic18f  serisi 2M kadar adreslenebilir.  Sonradan eklenecek hafıza ünitesi program hafızası gibi görülür  ve program hafızasına giriş çıkış yapar gibi veri alıp yazabilirsiniz(ekstradan bir kaç teferruat gözardı edirse).

[IMG]http://img208.imageshack.us/img208/6813/13239316.jpg[/img]

İlgili application note linkte
http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00869b.pdf
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN