Kronometre geri Sayıcı devresi Hakkında Yardım

Başlatan umberto, 20 Nisan 2010, 14:05:35

umberto

Selamlar

Pic Basic Pro Kullanarak 8 Dk dan geri sayan bir geri sayan devre yapmaya çalışıyorum. Devre çalıştırıldığı zaman 8:00 dan başlayacak ve 7:59 , 7:58 şeklinde geri saymaya başlayacak. 3 Adet 4511 entegresi ve her basamak için ayrı ayrı sayı değer etiketleri oluşturarak sayıcıyı yaptım , fakat bunu döngüler kullanarak
kısa bir şekilde yapmayı başaramadım.

Reset tuşuna 2sn basıldığınsa sayıcının tekrar 8:00 olarak başa dönmesini ve pause tuşuna 2 sn bastığımda sayıcının başlamasını istiyorum. Sayıcı geri
sayarken 2sn pause tuşuna bastıgımda ise sayıcının dumasını istiyorum.

Bunu , benim yapmış oldugum gibi 3 tane 4511 entegresi kullanmadan, ekte isis similasyon dosyasını hazırladıgım şekilde tarama mantıgı ile kısa bir algoritma ile
nasıl çözebilirim ?

PBP ile nette yapılan sayıcılar onluk sistemde saygıdı için malesef o şekilde yapamıyorum. ekte isi dosyası mevcuttur.ü

Ledler , geri sayım esnasında , saat izlenmi vermesi için yakıp söndürmeyi düşünüyorum.
Buzzer ise , 0.00 da 1 sn çalıp uyarı vermesini istiyorum.

http://www.dosya.tc/geri_sayici.rar.html

bybik

Dosyayı indirdim ancak icinde kodlar yoktu.Eğer kodları vermezsen yardımcı olamayız.Eğer bana sıfırdan kod yazın diyorsan bunun yerine internette bir sürü örnek var onları kullan.