led diodu 6 mA. le çalışan optokuplör tavsiye edebilirmisiniz

Başlatan picmanya, 21 Nisan 2010, 20:59:56

picmanya

normal optokuptörlerin girişindeki led diodlar 8-10 mA. le çalışıyorlar en azından sağlıklı çalışma değerleri bu şekilde verilmiş bana bunların 5 veya 6 mA. ile çalışanı lazım piyasada smd yüzey montaj kılıfınıda bulabileceğim bu tarz bir optokuplör bulunurmu

z

Olaki böyle bir opto bulamazsan optoçıkışına bağlayacağın opamp yada comparator devresi ile zayıf ışıklı ledin anlatmak istediği veriyi anlaşılır hale getirebilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

5 mA. de optonun ledi bazen yanmayabiliyor ve bu şekilde çıkışındaki npn transistör iletime girmiyor bahsettiğiniz tarz opamp buferli bir devreyi optokuplörün önüne bağladığımda sorunum kalmıyor ama bu şekildede ekstra malzeme gidiyor ve yer sorunu ortaya çıkıyor kanal sayım fazla oysa ledi 5-6 mA. ile yanan bir opmapla bu iş direkt çözülebiliyor elektronik marketlerde rahat bulabileceğim smd optokuplörler hangileridir isim verebilecek varmı onlarıda incelemek istiyorum

xenix

10mA da yanan led 5mA de illaki yanar, 100µA de bile yanar. Eğer ledi düşük akım ile yakıyorsanız transistörün pullup direncini yükselterek transistörün doyuma girmesini sağlayabilirsiniz.

TLP521 in 1mA led akımı için "current transfer ratio" değeri en kötü durumda %50. Yani diyorki, ledden 1mA akıtırsan, transistörden 500µA akıtabilirim. Bu durumda 5V ta yapılan 10k pull-up direnç değeri yeterli sınır değer. 47k gibi bir direnç kullanırsanız iyice güvenli tarafta kalmış olursunuz, 1mA led akımında bile.

Artan direnç ile düşen CMMR değerini artırmak için kolektör emiter arasına 100nF gibi kondansatör bağlayabilir,  gürültüyü engelleyebilirsiniz.

picmanya

transistörün pull-up direncini yükseltemiyorum çünkü pic içerisindeki programla ayarlanan sabit pull-up direncini kullanıyorum tam bilmiyorum ama zannediyorum bu direnç değeri 4k7 gibi bir değerde oluyor ben yalnızca tlp521 in led diyotunu 24 volt üzerinden 4k7 dirençle sürsem bu haliyle led diyot en fazla 5mA. akımla yakılmış olacak tlp521 in transistör tarafında kollektörünede 470R direnç bağlasam bu şekilde transistör üzerinden 10mA. çalışmada işlemci pinini toprağa sorunsuz çekermiyim hız saniyede en fazla 100 kere yetiyor resminide ekliyorum

SiVRiSiNEK

opto ile pic girişini toprağa çekeceğinize +5V a çeken bir tasarım yapabilirseniz daha sağlıklı olur sanıyorum, zamanında opto ile toprağa çekme hususunda benimde sıkıntım olmuştu artık +5V a çekiyorum
yalnız bu durumda pic içindeki pull-uplar yerine harici pull-down dirençleri kullanmanız gerekir

tabi toprağa çekmenizi gerektiren özel bir durum varsa bilemem