bipolar step motorlar hangi gucten sonra pwm ile surulur ?

Başlatan klax, 25 Nisan 2010, 20:49:17

klax

eskı bır panosonic nokta vuruslu yazıcıdan soktugum bır bıpolar motor var.motor 4 uclu 3,7v besleme bobın dırenclerı 6,2
ohm 1.8 derecelik bır motor.internette aradım bazı semalarda bıpolar  motorlar pwmsız olarak suruluyor.bu motorun
bobin akımı 0,6 A. motor cok kucuk.ama ısımı fazlazıyla gorecek.benı bır celıskıde kaldım pwm ilemi pwmsız kararsız kaldım motoruda yakmak ıstemıyom :)
TB2EOS

Tagli

PWM ile sürmek ne demek? Doğrayıcı (chopper) ile akım sınırlamasından mı bahsediyorsun? Normalde eğer akım sınırlaması kullanılacaksa motorlarda voltaj değerinin pek önemi yok, önemli olan belirtilmiş azami akım değeri. Sanıyorum ki 0,6 A değerini kendin hesapladın. Belki motor daha fazlasını da kaldırabilir.

Bence böyle küçük bir motorda pek hesap kitaba gerek kalmadan PIC ve L293D kullanarak sürebilirsin. Ben olsam 5 V ile denerdim, motor da çok ısınmıyorsa sorun yok demektir. Ama tabi riski senin, sonra motor hasar görürse falan "Sen 5 volt ver demiştin..." durumu olmasın. Sen yine en iyisi 3,7 V ver, sonra yavaştan arttırmayı deneyebilirsin.
Gökçe Tağlıoğlu

klax

elimde hazir L298 entegre var onun devresini yapıyorum.lpt uzerinden kontrol ederek kısa sureli olarak 5 v ıle
deneyecem sonucu yazarım.yanarsada onemlı degıl yakmadadan kırmadan usta olunmuyor :)
TB2EOS

klax

motor bobin uclarına 5 v baglayıp ampermetre ile cekılen akımı olcumledım.
0.8 amper akım cektı motor ısınmadı devreyı yapmaya devam edıyorum
TB2EOS