Seven Segment ile Saat Dk Sn + Isı + Nem

Başlatan lanna, 27 Nisan 2010, 02:06:54

serdararikan

Alıntı yapılan: ahmet2004 - 29 Nisan 2010, 15:18:54
*mustafacan*

Senin ve bazı arkadaşlarımızın yeni üye olan arkadaşlara karşı tavrını pek beğenmiyorum.

Cevap yazmazsınız olur biter.Nedir bu yeni elektroniğe giren arkadaşlara karşı bu tavır

Yeni kullanıcılara bilgi verecekseniz yazın yoksa yazmayın gereksiz böbürlenmeyin.

Bilmiyorum nasıl aşacağız bu konuyu?

üstad bir eğitimci olarak bu yaklaşımınız beni çok memnun etti.amacı bişeyler öğrenmek olan her yaştan her kişiye yardım etmemiz lazım.gereksiz böbürlenmelerle onların şevkini kırmamalıyız.Ama bazı arkadaşların amaçları sadece anlık ihtiyaçları için yorulmadan çaba göstermeden bişeyleri elde etmek.Bu tarz yaklaşımlara karşı da forum olarak düzeyli bir duruş sergilememiz lazım...

lanna

@chailuck ; hocam ilginden dolayi teşekkür ederim.. fakat basic pro hic bilmiyorum desem yeridir..
assembler konusunda bilgim var anlayabilcek seviyede, okulda bu dili gördük.. ben extradan biraz flowcode calistim, fakat hic biri cok iyi boyutta degil.. tşk ederim tekrardan..

lanna

Alıntı yapılan: Logan - 03 Mayıs 2010, 08:48:07
lanna, istersen bu başlık altından senin şu projeyi bitirelim. Ben sana her konuda yardımcı olacağım. Sen bildiğin kadarını anlat. Projen şu an hangi aşamada, nerede takıldın? Göstergeleri tarama usulü mü süreceksin? Tam olarak aklındakileri, bildiğin bilmediğin her şeyi uzun uzun anlat ben eksiklerini ve gereken yerleri tamamlarım.

Logan bey mrb..
oncelikle isis te cizim yapmaya calisiyorum. yani yapacagim devrenin isis cizimi böle olmali diyip programinina gecmek istiyorum.. fakat işte 16F877 ile ve sht11 baglantilari, bunlarla beraber 4 tane display güç girişi felan filan derken, bunlari kendim yapabilecek seviyede bilgiye sahip degilim. sanirim bu elektrik bilgisi oluyor. yani bi pull-up yada pull-down olayindaki gibi direnç ve +5v olaylarini bilmek gibi..

gercekten gayretliyim, cok arastiriyorum fakat hala tam olarak dogru bilgilere ulasamadim.. bu benim eksikligim kabul ediyorum.. inaniyorum ki bu projeyi kendim yaparsam bu konuda gelişme kaydedicem.. bu işi öğrenebilmek icin kendi elimle bu projeyi yapmam gerektigini düşünüyorum...

Tüm forum ahaline tekrar tşk ederiyorum, ilginizden dolayi..

Logan

Merhaba lanna,

Yapmak istediğin projeye istinaden ASM ile küçük bir program yazdım. Bu programda 8 bitlik bir değişken içerisinde atılan herhangi bir değerin nasıl haneler ayrılacağı ve ekranda nasıl gösterileceği tarama usulü ile anlatılıyor. Ayrıca sistemine uygun olacak şekilde bir devre şemasıda çizdim. İstersen bu çizim üzerinden devam edebilirsin. Yapman gereken SHT11 ile DS1307 entegrelerinin programlarını yazman ve okuduğun değerleri ekranda göstermendir. Sitemizde ve nette bu konu üzerine bolca döküman bulabilirsin. Hatta XX_CIHAN_XX'in yapmış olduğu 24C512 eprom okuma programını DS1307'ye sadece data değerini değiştirerek adapte edebilirsin. SHT11 için ise bir döküman yolluyorum. C ile yazılmış, fakat en azından takıldığın yerlerde sana yardımcı olacaktır. Şimdi yapman gereken ekteki dosyayı indirerek içerisindeki proje dosyasını Mplab ile açıp, ISIS simülasyonunu çalıştırmaktır. ASM program satırlarının yanlarına, o satırların ne işe yaradıklarını yazdım. Simülasyonu çalıştır, sonrası için buradan devam edelim.

http://rapidshare.com/files/383347829/ISI_Nem.rar

İmza.

lanna

Logan abi çok teşekkür ederim.. ben bunlarin üzerinde calismaya basladim.. tekrar tekrar cok tesekkur ederim.