İşaret takipçi devresi.

Başlatan owen, 13 Şubat 2004, 23:39:05

owen

Merhaba. Benim aşağıdaki  işi yapan bir devreye ihtiyacım var.
Devrenin girişine bir sinyal uygulanıyor. Sinyal zayıf olabilir.
Bu sinyalin + voltaja mı ,yoksa - voltaja mı  yakın uygulandığuna karar verecek
ve + ya yakınsa lojik 1, - ye yakınsa lojik 0 üretecek.

Ben kafamdan bir tasarım yaptım. Girişe  4 megaohm direnç bağladım.
- uyguladığım zaman lojik 0, + uyguladığım zaman 1 verdi. Sevindiriciydi.
Fakat şu denemede başarısız oldu. 10 k lık  bir potun bir ucunu - ye,
diğer ucuna + verdim. Arada oynar kısım var. (Direncin ayarlı kısmı).Potansiyometre gibi, bu
çıkışı da kendi devremin girişine verdim.  Kendi devremimn çıkışından aldığım voltaj, girişe verdiğim
voltajdan hiç farkı yok. Yani bilinen adıyla bir voltaj takipçisi yapmışım. Sadece akımı kuvvetlendirmeye yaradı.

Eğer devre isrediğim devrediğim şekilde olsaydı, potun tam ortası, kritik nokta olacaktı. Hemen solu 0, hemenb sağı ise
1  olacaktı. Gri bölgenin olması imkansız gibi bir şey olmalıydı. Halbuki bot soldan sağa döndükçe voltaj  lojik 0 dan lojik 1
e doğrusal olarak arttı.

Dermini anlatabilmişimdir umarım.

Önemli bir husus, devre tamamen yarıiletken elememan ve dirençlerdan oluşmalı.Kondansatör ya da bobin, gibi
eleman  olmaması gerekiyor. Diyot belki olur. Ayrıca, clocklu devre olmaması gerekir. Clocklu olarak tasarımladım ama
clock frekansı devreyi etkiliyor. Çünü devre belli zamam dilimlerinde cevap veriyor. (Saniyenin 50 milyarda biri kadar kısa süre
bile olsa.)

Bu devre, büyük ihtimalle önceden tanımlanmış ve belli bir isimle anılan devre olacağını düşünüyorum.
Yardımlarınız için teşekkür ediyorum.

Veli B.

Hoşgeldin :)
Bir opampı evirmeyen karşılaştırıcı olarak kullanırsan sorununu çözer.
Saturasyon voltajını unutma.
Beslemenden 2 voltu kaybedeceksin.
Vcc=7V ise  Vo=5V gibi.
Negatif çıkış problem olacaksa toprak seviyesine çekmek senin işin.

owen

Opamp bu işi yapıyor  düşük hızda. Ben ise bunu sadece tranzistörden yamak istiyorum. BC237 gibi yüksek hızlı işleme ihtiyacım var. Öyle 3-4 mhz gibi değil.
Üstrelik op-amp kondansatör içeriyor.

ise

ca3160 gibi girişi fetli opamp kullanmanı tavsiye ederim voltajın çok düşükse çarpan tipi opamp olarak kullanabilirsin

ise

owen

İlginize teşekkür ediyorum. Ancak bu devre özel bir devre. Performansını arttırabilmek için devrede bazı değişiklikler yapmam gerekecek. O yüzden bu devre sadece tranzistör ve dirençten oluşmalı.

Erol YILMAZ

İyi guzel diyorsun da bu devrede iki yol arasinda olusacak kapasite veya yol boyunca olusturdugu enduktans etkisini yok mu sayacaksin? Boyle etkiler icin yaptigin PCB bile cok onemli. Ayriyetten SMD malzemelerin yuksek frekans tepkileri bacakli malzemelere gore daha iyi.
Saygilar...

owen

Evet, şimdilik yok sayacağım. Sorun çıkacağını düşünmüyorum.

owen

Evet, şimdilik yok sayacağım. Sorun çıkacağını düşünmüyorum.
BC237 ve bc307 gibi çalışma frekansı 230 mhz civarında olan tranzistör kullanacağım. Sistemin kaldırabileceği frekans  40 mhz yi bulur heralde.

Erol YILMAZ

Ne desek boş, En guzeli bir kac kere denemek.
Kolay Gelsin.

ise

tvlerde video sinyaliseçmek için kullanılan 100-200 mhz switchler var onları kullanabilirsin ne girersen onu alırsın ve ya 4051-2-3 gibi analog swictjleri deneye bilirsin

kesmez

mxl1016 maxim komparatöre bir bak komplement çıkış ve 10 ns gecikme zamanlı offset voltaj 1mv. vesaire.. benim hesabıma göre 100 megaherzde kullanılabilir...
bu  entegreyi bulabilirsen kullanabilirsin..
yok illede tranzistorla yapacağım dersen bc639-640 veya switching bir tranzistor öneririm... 2 npn tranzistörün emiterlerini birleştirip 1k direnç ile şasiye bağla.. iki beyz komparatör girişleri olacaktır... (+) girişin kollektörünü 1k  ile +vccye diğerinin kollektörünü direk olarak +vcc ye bağla...
bir pnp tranzistörün beyzini kollektörle 1k kesiştiği ucuna, emiterini +vcc ye , kollektörünüde 1k dirençle şasiye bağla ...son 1k senin çıkış voltajını üretecektir...
umarım işini görür.
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

owen

:D
Teşekkürler. Ama denemek için bu aralar pek müsait değilim. İleriki zamanda deneyeceğim. Umarım istediğim çıkışı verir.

owen

Forum kapanmasın aman haa.

Erol YILMAZ