RS485 entegresi SUREKLI BOZULUYOR

Başlatan kapludanger, 30 Nisan 2010, 21:42:05

kapludanger

Herkeze selamlar,
Pic kullanarak yaptığımız bir projede 3 tipte ürün tasarladık. bunlardan 2'si IO kartı ve biri de MASTER Display cihazı. Hepsi birbirine RS485 ile bağlı. Projeyi geliştirirken herhangi bir sıkıntı yoktu ancak daha sonra farkettikki sistemde enerji varken RS485 data hattını çıkarıp takarsak, hattaki herhangi bir cihazın (75176 entegre) A ve B uçlarından biri (6 numara) GND ile kısa devre oluyor ve arkasından hattaki tüm cihazlardaki 75176 entegrelerinin driver uçları aynı şekilde GND ile kısa devre olarak bozuluyor. Bu durum Devredeki 75176 ve PIC 'lerin tümünü (3 cihazda birden) değiştirmeden düzelmiyor. Normalde hatta sonlandırma direnci yok ve mesafe de çok kısa (1-2 metre) . Cihazların tümü aynı kaynaktan besleniyor ve voltaj 48V DC. Hat bağlı iken defalarca enerjiyi kesip verdik hiçbir sıkıntı yok. Ama gel gör ki enerji varsa ve hat kablosu iletişim esnasında çıkarsa sonuç aynı. Daha önce böyle bir sıkıntı ile karşılaşan veya çözüm hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

Saygılarımla.

gevv

bymrz

Bu sorununu çözer belki. Ama piyasada olan bir şey değil sanırım...

www.semtech.com/images/datasheet/sm712.pdf

CLR

Alıntı yapılan: kapludanger - 30 Nisan 2010, 21:42:05
Herkeze selamlar,
Pic kullanarak yaptığımız bir projede 3 tipte ürün tasarladık. bunlardan 2'si IO kartı ve biri de MASTER Display cihazı. Hepsi birbirine RS485 ile bağlı. Projeyi geliştirirken herhangi bir sıkıntı yoktu ancak daha sonra farkettikki sistemde enerji varken RS485 data hattını çıkarıp takarsak, hattaki herhangi bir cihazın (75176 entegre) A ve B uçlarından biri (6 numara) GND ile kısa devre oluyor ve arkasından hattaki tüm cihazlardaki 75176 entegrelerinin driver uçları aynı şekilde GND ile kısa devre olarak bozuluyor. Bu durum Devredeki 75176 ve PIC 'lerin tümünü (3 cihazda birden) değiştirmeden düzelmiyor. Normalde hatta sonlandırma direnci yok ve mesafe de çok kısa (1-2 metre) . Cihazların tümü aynı kaynaktan besleniyor ve voltaj 48V DC. Hat bağlı iken defalarca enerjiyi kesip verdik hiçbir sıkıntı yok. Ama gel gör ki enerji varsa ve hat kablosu iletişim esnasında çıkarsa sonuç aynı. Daha önce böyle bir sıkıntı ile karşılaşan veya çözüm hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

Saygılarımla.

Merhaba,

Yanlış anladıysam düzelt, 485 hattını çıkarıp takıyorsun ve tüm 485 entegreleri ve tüm işlemciler bozuluyor? Durum bu ise, büyük bir donanım tasarım hatan var demektir. Çünkü hadi 485ler bozuldu diyelimde picler nasıl bozulur. 485 hattı ile dijital hatlar arasında kısadevre vs. gibi bir bağlantı olmalı. İşlemciler tamamen mi bozuluyor yoksa sadece 485 süren uart portlarlarından 1 veya 2si mi?

Knowledge and Experience are Power

ayban

RS485 hattında data iletişimi için kullanılan şaseyi(XLR konnektörün "1"nolu ucu) kesip denermisiniz.
"Tek kitap okuyandan kork!"

kapludanger

Alıntı yapılan: eemkutay - 01 Mayıs 2010, 10:10:43
Alıntı yapılan: kapludanger - 30 Nisan 2010, 21:42:05
Herkeze selamlar,

Saygılarımla.

Merhaba,

Yanlış anladıysam düzelt, 485 hattını çıkarıp takıyorsun ve tüm 485 entegreleri ve tüm işlemciler bozuluyor? Durum bu ise, büyük bir donanım tasarım hatan var demektir. Çünkü hadi 485ler bozuldu diyelimde picler nasıl bozulur. 485 hattı ile dijital hatlar arasında kısadevre vs. gibi bir bağlantı olmalı. İşlemciler tamamen mi bozuluyor yoksa sadece 485 süren uart portlarlarından 1 veya 2si mi?

Aynen durum öyle. 485 konnektörünü çekip bir süre beklediğimde ve sonra tekrar taktığımda entegreler bozuluyor. daha önce de bahsettiğim gibi 75176 entegresinin 6 numaralı pin'i GND ile kısa devre okuyorum. Diğer katrların bozulması bundan sonra normal, neden derseniz 6 numaralı pin master'da GND ile kısa devre olduysa doğal olarak hattaki diğer cihazların driver output'ları aşırı akım sebebiyle göçüyor olabilir. Bir de PIC'ler de bozulan kısım Tx veya Rx ucu değil 75176'yı transmit konumuna almak için kullandığım Enable ucu. Aynı kartta RS232 'de kullanıyorum bir jumper yardımıyla 232/485 seçme imkanım var. jumper'ı 232 konumuna aldığımda PIC'in normal çalıştığını görüyorum ama bozuk 75176 'yı değiştirdikten sonra PIC 485 hattıyla konuşamıyor sebebi ise Enable pini. Ne zaman PIC'te değişirse durum normale dönüyor. Donanım tasarım hatası olabilirmi bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim yaklaşık 10 senedir 485 kullanarak kartlar tasarladım ilk defa başıma böyle birşey geliyor.

Bugün bir test daha yapıp sonucunu sizinle paylaşacağım. hattı kestiğim zaman giden olup olmadığını test edeceğim(tekrar takmadan önce). ilk bozulma nereden başlıyor anlamam lazım.

kapludanger

Alıntı yapılan: ayban - 01 Mayıs 2010, 11:43:55
RS485 hattında data iletişimi için kullanılan şaseyi(XLR konnektörün "1"nolu ucu) kesip denermisiniz.

Halihazırda bağlı kablo Twisted pair CAT5 ve sadece 2 ucu kullanıyorum. Kartların beslemeleri ortak. Çekip taktığımız uç sadece data hattının A ve B ucu.

SiVRiSiNEK

hattı kesip verdikten sonra iki cihazda gönderim yapmaya kalkıp voltaj çakışması filan olabilirmi?

CLR

Normalde bu tür problemlerin işlemci veya diğer IC'leri bozmaması için seri haberleşme hatlarına 1K-10K arasında seri direnç bağlanır.
Ama ilginç bir durum hiç karşılaşmadım. Donanımda gözden kaçan hata vardır tahminimce.
Knowledge and Experience are Power

kapludanger

Arkadaşlar,
az önce farkettim, Master'da Enable pin'i transmit sonrasında Output_low(pin_a0) yapıldığı halde 0v yerine 1.8-2.2 v arasında kalıyor. Transmit yapılıken High konuma geçiyor ama receive sırasında tam olarak 0'a düşmüyor. Slava Cihazları kontrol ettim onlarda durum normal, beklerken Enable 0'da Gönderirken 1 oluyor.

UART kısmında 2 ledim var yeşil kırmızı bunlarla geçişi izliyorum. Hat kesildiği anda farkettim ledler çıldırıyor. ve sonrasında 75176 yanıyor. Muhtemelen Enable pin'i kararsız durumda kalınca böyle bir durum ortaya çıktı. Yazılımı kontrol ediyorum ama her yerde normalde receive konumunda iken Output_low(pin_a0) komutunu uygun yerlere yazmışım. kullandığım pic 16F886. A0 pin'i yazılımın başında tris ile uotput olarak seçilmiş halde. Acaba bu pot'un özel bir durumu mju var???
Birde Enable pin'ine Pull Down koyup test yapıp sonucu yazacağım.

atila

Alıntı yapılan: kapludanger - 01 Mayıs 2010, 23:18:31
A0 pin'i yazılımın başında tris ile uotput olarak seçilmiş halde. Acaba bu pot'un özel bir durumu mju var???

A0 Pinini çıkış olarak kullnabilmeniz  için Pull-up direnci ile +5 V'ye bağlamalısınız.

elektrotasarim

Merhaba. RS485'te ciddi sorunlar yaşadığımız olmuştu. Sistem sizinkinden çok daha uzun kabolarla ve 10-20 adet cihazı kapsıyordu. Sistemde 4 kablo kullanıyorduk, ikisi gerilim (24VDC) ikisi data. SN75176'nın fault protection'ı 24VDC'nin altında olduğundan SN75176'nın yanma nedeni olarak onu görmüştük.
Daha sonra fault protection'ı 70V'a kadar çıkan SN65HVD1785'i denedik ve cihazlardaki sorunumuz epey azaldı.
Belki sorununuzu çözmez ama fikir verebilir diye umut ediyorum.