sht11 okuma problemi (Kablo uzunluğu)

Başlatan Evren KILIÇ, 15 Mayıs 2010, 16:25:22

Evren KILIÇ

merhaba arkadaşlar sht 11 ile yaptığım ısı nem kontrol devresinde sesör okuma problemi yaşıyorum sanırım kablo ile alakalı bir durum kabloyu uzun tutunca sürekli sensör yok uyarısı veriyor 1mt flat kablo ve cat 5 kablo ile denedim olmadı daha sonra 80 cm indirdim gene aynı bu sorunu nasıl aşabilirim bir fikriniz varmı
[email]evren1623@hotmail.com[/email]

Evren KILIÇ

kablo kısaldıkça poroblem çözüme dogru yaklaşıyor birde sensör yanına besleme uçlarına 100 nf taktım sanki biraz daha iyi
konu açmadan önce arama yapmıştım ama bulamamıştım tekrar ardığımda bir konu buldum ama başka önerileri olan arkadaşlar varsa ekleyebilirler
diger konu:
https://www.picproje.org/index.php/topic,18070.msg120466.html#msg120466

Evren KILIÇ

sanırım sorunum haloldu kablomu 1 mt ye çıkardım ve cat5 yaptım sensör yanına ve devreden çıkış konnektörnün üzerine birer tane 100 nf taktım şimdilik problem yok :)
şu 100 nf bulan adamdan ALLAH razı olsun nasıl bir kondansatör  herderde deva

papylon

SHT11 uygulama notlarında belirtilen maksimum kablo uzunluğu 15cm.

Daha uzun mesafeler için I2c Bus Buffer (P82B96 gibi) kullanmak gerekli. Bana da lazım olmuştu fakat Daha ucuz, kolay ve sürekli bulunabilir türden nasıl hallederim diye düşünmeye başladım ve 74 serisi olan 74HC245 Bus Transceiver işimi mükemmel olarak gördü.

12m kadar kablo ile deneme yaptım fakat çok daha uzun mesafelerde de sorunsuzca çalışacaktır.

Prensip şeması aşağıdaki gibi ve 74HC245, SHT11'in yanında olması gerekli.

Evren KILIÇ

Alıntı yapılan: FxDev - 16 Mayıs 2010, 12:24:26
Alıntı yapılan: evrenk - 15 Mayıs 2010, 17:19:10
sanırım sorunum haloldu kablomu 1 mt ye çıkardım ve cat5 yaptım sensör yanına ve devreden çıkış konnektörnün üzerine birer tane 100 nf taktım şimdilik problem yok :)
şu 100 nf bulan adamdan ALLAH razı olsun nasıl bir kondansatör  herderde deva

Sen bu işi zamanında bana bir bakır tel ile yapabileceğinden bahsetmiş idin, beni kod araklamakla suçladıktan sonra.
Ne oldu da SHT11'e döndün? Merak ettim de?
selamlar bahsettiğiniz konuyu hatırladım benim oradaki cevabım sanırım yanlış anlaşılmış o konuda kod hırsızlığı mevzusu tarafımdan degil başka bir arkadaş tarafından yapılış olulup aynı arkadaşın mesajı içinde 6 veya 7 maddelik liste vardı o listenin 5, maddesini alıntı yapıp sizin lehinize o arkadaşa cevap vermek istemiştim ama demekki mesajım yanlış anlaşılıp maksadının dışına çıkmış bahsi geçen konuya geri döndügümde bu mesajı bulamadım ne hikmet ise silinmiş fakat genede bu durumdan dolayı şahsınızdan özür diliyorum hatta oradaki mesajım söyle idi:''nem sensörünü yapmak bu kadar basitmiydi üretici firma boşunamı uğraştı yada biz 30-35 lirayı boşunamı verdik bu sensör için:) sensör yapım tarifini ve algoritmasını versende bukadar para vermesek bu sensöre iyi olmazmı
'' O tarihlerde bende sht 11 ile cebelleşiyordum yoksa iki bakır telden bende yapar geçerdim.

Evren KILIÇ

tbayraktar

Alıntı yapılan: papylon - 16 Mayıs 2010, 01:14:55
SHT11 uygulama notlarında belirtilen maksimum kablo uzunluğu 15cm.

Daha uzun mesafeler için I2c Bus Buffer (P82B96 gibi) kullanmak gerekli. Bana da lazım olmuştu fakat Daha ucuz, kolay ve sürekli bulunabilir türden nasıl hallederim diye düşünmeye başladım ve 74 serisi olan 74HC245 Bus Transceiver işimi mükemmel olarak gördü.

12m kadar kablo ile deneme yaptım fakat çok daha uzun mesafelerde de sorunsuzca çalışacaktır.

Prensip şeması aşağıdaki gibi ve 74HC245, SHT11'in yanında olması gerekli.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Benim merka ettiğim Cllock sinyalini neden 74245e bağlamadığınız. Bunun bir sebebi var mı? Bir de beslemeyi nereden aldınız? Ayrı bir beslememi yaptınız yoksa data kablosu ile beslemeyi picin olduğu devreden mi getirdiniz?

subram

arkadaşlar merhaba bende SHT11 ile bir devre yapmak istiyorum. kafamda bişeylr tasarladımbu hafta içi başlarım yapmaya.  bu konuda ne gibi sıkıntılarla karşılaşabilirim? önerileriniz nelerdir?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

iyildirim

tbayraktar 'ın belirttiği gibi SCK'nın neden bufferlanmadığını bende merak ettim. Birde neden SCK'nın da pull-up yapılmadığını. pull-up yapmadan çalışmaz diye biliyorum.