lütfen yardım edermisiniz

Başlatan maviveda, 15 Mayıs 2010, 23:15:36

maviveda

yaklaşık 1 ay önce brenner pic programlayıcı aldım lcd uygulamalı bir proje yapmam gerekiyordu ve çalışan bi devre şeması ve hex dosyasını buldum ama devreyi tam olarak kurdugum halde 2x16 dotmatrix lcd displayde hiç bi karekter bile gremedim isis simülasyonunda çalışan devreler çalışmıyor acaba sorun semadamı derken 1 ay içinde 20 taneden fazla lcd uygulaması yaptım hiç biri çalışmadı.brennerda bi sorun oldugundan şüpheleniyorum pic i yazıp okuttugumda içindeki hex dosyasının bire bir aynı oldugunu görüyorum bi sorun var ama nerde,1  aydır çıldırmak üzereyim satıcı configurasyondan bahsetti zaten münüsünde 4 adet config sekmesi var ve zaten pic progralandıgında hex in içindeki ayarlara göre otomatik degişiyor dosyada ayarlara tanımlı oldugu için,sizce nerde yanlış yapıyorum yada brenner in kullandıgı us-burn programında ki ayarlar nasıl olmalı ? nette usburn la ilgili pek fazla açıklayıcı kaynak yok,lütfen yardım edin şimdiden teşekkürederim...

laylaylom

hocam kolay gelsin, benim aklımda besleme veya kristal den kaynaklı bir sorun olabilir gibi bir şekil oluştu istersen bunları kontrool edebilirsin...ayrıca hangi pic i kullandığınızı bilmiyorum ama mclr ucuna Vcc den 1K veya 10K ile bir bağlantı çekin derim.tam olarak bunun neden yapıldığını hatırlamıyorm ama bu sayede pic reset duruma geçmiyordu sanırım...son olarak yazdığın kodları denemek için bence proteus a pek güvenme, tam bir ideal ortam olduğu için genelde yazılan kodları veya tasarlanan donanımları yanlışlar da olsa çalıştırabiliyor..iyi çalışmalar, başarılar...

maviveda

ilgine teşekkürederim ederim üstat kullandıgım picler f84a f628 f877 ve 84a nın 15 ve 16 ayaklarına 4 mhz kristali sürüyorum hatta acaba kristal ayaklarına baglı kondanstörler lermi eşit değil diye resonatör kullandım yine degişmedi ,devreden farklı olarak olarak 5 ve 14 ayaklarına 7805 den ayrı besleme verdim gene sonuç sıfır kaç devre denediysem ekrana 1 tane karekter gelmedi,us-burnun pic konfigürasyonundan şüpheleniyorum,hadi bi iki tane devre y6anlış olsun hepsimi yanlış bunların.inan bıktım sabah akşam ugraşmaktan us-burn programında bi yanlışlık var ama ne hala çözemedim.yeterli kaynakta yok elimde kaldı öyle.

Cenk_Unur

Sorunun programlayıcıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın en kolay yolu, Basit bir program hazırlayarak deneme yapmak . Led yakıp söndürme gibi . 

Peki hangi chip setli lcd kullanıyorsunuz? Bağlantılarınızda bir eksiklik olabilir. Devre şemanızı  eklerseniz bir bakalım.

orhanc

ayaları otomatik yapma kendin yap aynı sorun benim de başıma geldi ve lcd bağlantılarını kod ile birerbir aynı olduğunu kontrol et :)
i'm doing nothing... Giddy Up  http://www.drorhan.com

ete

Kimsenin aklına LCD nin bozuk olabileceği ihtimali gelmiyor anlaşılan. Bir sürü pic denenmiş ama LCD tek sanırım.
Ayrıca LCD nin bir Kontrast ayarı olduğunuda unutmayın. LCD lerin 3 nolu bacağu Kontrast ayarı içindir. Bu bacağı 10K lık bir trimpotun orta ucuna bağlayın. Üst ucu +5V ta alt ucu ise GND ye bağlayın ve ekranda karekterler görününceye kadar sağa veya sola doğru trimpotu ayarlayın.

LCD lerin bir kusuruda bazılarında bacakların belli olmamasıdır. Ya data sheet ini bulacak yada kullanan birisinden bilgi alacaksınız.
Doğru bacakları kullanmıyorsanız LCD den görüntü almanız zor olacaktır. Hatta yanlış bağlantıdan anında bozuluyorlarda onuda belirteyim.

En iyisi buraya yaptığınız bağlantılardan birisinin şemasınıda koyunki o kunuda da bir yorum yapabilelim.
Varsa LCD nin tipi - numarası vs. koyun onada bakalım.

Çalışmaya işlemciye bağlı LCD lerde tek yada çift sıra kareler gözükür. Sİzde hiç bir şey gözükmediğine göre (en azından ben öyle sanıyorum) sorun başka bir şey.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

maviveda

hocam 3 adet lcd değiştirdim :)) hepsindede sonuc sıfır. lcd nin data sheet dosyasına baktım birebir aynı lcd modeli    ACM1602B 3 adet var elimde hepside sıfır hepsi bozuk olacak değil ya. devrenin bütün herşeyi çalışan isis cizimi burda http://www.dosyaupload.net/93616f84a.rar

maviveda

herkeze teşekkürederim arkadaşlar çalıştırdım 1 aylık hasret sona erdi :)

ete

Oldumu şimdi?
Çalıştırdında nasıl çalıştırdın.? İnsan biraz bilgi verir değilmi. Burada bir sürü insan merak ederek sana yardımcı olmaya çalıştı ve sen onlara nasıl çalıştırdığını söylememişsin.
Söyleki aynı sorun bir başkasının başına geldiği zaman çözüm bulabilsin.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ferit06

Sorunu nasıl çözdüğünü açıklamamış bize de tahmin yapmak kalır. 1602B lerde pin sırası diğer 1602 lerden farklıdır(proteustakinden de) herhalde sonunda bir 1602B datasheet bulunca sorun çözülmüştür.

1602 ler ile ilgili birkaç datasheet ;
http://www.dosya.tc/1602Pdf_3.rar.html

maviveda

Arkadaşlar ne deseniz haklısınız öncelikle işimden dolayı bugun siteye girmek nasip oldu bu gecikme için özür dilerim.Ete hocam sanada ayrıyetten teşekkürlerimi sunarım Sorun aslında iki yönlü gelişmiş,elimdeki brenner 8.5 programlayıcıda bulunan bc337 transistörü kısmen calışmıyormuş herşey normal olmasına karşın karşılaştırmadaki hata bundan kaynaklanıyormuş.ikinci sorun ise senin dedigin gibi 2x16 dotmatrix lcd nin 3. ayagına 10 k lık direnç sürdügümde kontrast ayarları geldi aslında bu şekildede denemiştim ama pic tam yazılmadıgı için olsa gerek karakter elde edememiştim ve 3. ayagı direkt olaral vcc ye baglayarak 2 adet lcd nin bozulmasına yol açmışım.Herkezden tekrar özürdileyek teşekkürü bir borç bilirim.