reklam panosu

Başlatan umut123123, 19 Mayıs 2010, 12:12:05

umut123123

bir reklam panosu yapmak için uğraşıyorum. 15 harfli panoda her harf 80 adet led ile oluşmakta. ledleri 220 voltta çalıştırmak istiyorum. işin pic ile olan yazılımsal kısmını halletim. ledlere seri bağlanacak direnci hesapladım. ancak picin cıkışında nasıl bir transistör kullanmam gerekir. bu transistörün beys direnci olmalıdır.                                                                                                                                                  led gerilimi 3V   
Toplam led gerilimi=80x3=240V   
Öndirenç üzerin düşen gerilim=310-240=70V       
Ön direnç değeri=70/0.02=3.5K   
Ön direnç gücü=0.02x0.02x3500=2W

parda

Teorik olarak doğru olsada pratikte yanlış yoldasınız, hele birde ticari bir iş ise vay halinize, bu konuyla ilgili bolca örnek bulmak mümkün biraz araştırın derim.

Bildiğim tek şey, hiç bir şey bilmediğimdir.

OG

Parda haklı, yüksek voltaj hayati anlamda tehlikelidir, ayrıca led bacaklarını hızlı şekilde korozyana uğratıp bacakların kopmasına sebep olur.

İlla ki böyle kullanacağım derseniz,
-Kırpışma olmaması için 220V doğrultma diyodundan geçtikten sonra (310V olacaktır) kondansatör ile desteklemelisiniz.
-Vceo gerilimi 70V dan yüksek ve gerekli tolerans verilmiş ayrıca kullanılacak akıma uygun herhangi bir transistör kullanabilirsiniz. TIP41C gibi. Base direnci transistörün akım kazancı ile ilgilidir. Toplam collector akımı örneğin 0,1A ise ve akım kazancı 100 olsun IB = 0,1/100 = 0,001A  yani 1mA . PIC 5V ile süreceğine göre R = (5-0,65) / 0,001 = 4350ohm.  PIC 25mA çıkış verebildiğine göre 1mA den daha yüksek sürersen transistör daha rahat çalışır. 20mA ile sürelim, R = (5-0,65)/0,02 = 217 =220ohm.

-Veya yüksek gerilimli mosfet kullanabilirsiniz, 2N60 gibi, PIC çıkışından 10¨50ohm gibi bir dirençle direk sürersiniz. Bu elemanın ısınması Rds(on) direncine bağlıdır, o da Vgs=10V için 3,8ohm gibi bir değer olduğuna Vgs=5V için (PIC çıkışı 5V) 6ohm olduğunu varsayalım, göre 0,1A lik bir yük için soğutucu istemez.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

220 volt ile sürülen led gruplar vardır. Bu devrelerden 1 adet satın alıp incelerseniz, korkunç bir şey olmadığını pekala çalışabildiğini görürsünüz. Hem devrenin kendi güç sarfiyatı da  az olmaktadır.  Ben 3 sene kadar önce cihazı incelemiştim.  Galiba akım tristör ile ayarlanıyordu. Tabi doğrudan 220Vu doğrultarak verirsek maks parlaklık ile yanıyor.

Bu cihazlara  uygun 220 volt luk led  gruplar şeritler varmış.  Nasıl yapıldığına gelince bu grubu yapmak bizim işimiz değil. UYgun metre satın alınıp cihaza bağlıyacağız hepsi o.
Led proje yapanlara sorun.  www  ledsis . com .tr mesela buraya sorun. (ama oradan almayın )

Bu grupların içerisindeki ledler muhtemelen özdeştir. bazısı hemen bozulup sistemi çökertmez. ve yeteri kadar test edildikten sonra piyasaya verilmiştir. İyi markalar ledlerini piyasaya vermeden önce 48 saat kadar test ediyorlar, yaşlanma zayıflama varsa ayıklıyorlar MIŞ.