PC'den Pic Aracılığıyla LCD

Başlatan nizma, 24 Mayıs 2010, 01:28:30

nizma

PC'den Pic Aracılığıyla LC'de metin göstermek istiyorum. Herhengi bir hyper terminel programı ile yada kendi yazdığım arayüz program ile RS232 seri porttan (22k'lık direnç üzerinden veya max232 ile) text'i pic'e yollayacağım. Pic şuna bakacak. Gelen bilgilerde NXB'yi bekleyecek. NXB'yi gördüğü an devamındaki bilgiyi LCD de yazdıracak.
Benim uğraştığım şöyle;

16F84A kullandım.
A.0,A.1,A.2,A.3 LCD data pinleriyle bağlı. (sırasıyla D4,D5,D6,D7)
B.1'e seri portun TX pini bağlı (22k üzerinden)
B.4 LCD'nin RS pinine bağlı.
B.5 LCD'nin E pinine bağlı.

Buna bi program yazacak olursak???

Benim kendi uğraştığımı ve isis'i link olarak ekliyorum.

http://rapidshare.com/files/390840479/Yeni_Klas__r.rar.html

Teşekkürler.

Umuty

Arkadaşlar benimde böyle bir projem var acilen yardımcı olursanız sevinirim. KArdeş döküman paylaşımı yapabilirizzz..

Ruzgarbey

merhaba.bu işlem için 16f628 gibi donanımsal Usart destekli bir işlemci kullanmanız daha uygun olur.
HSERIN komutu yardımıyla bu işi kolaylıkla halledebilirsiniz.max232 den gelen tx pinini 628 in rx ucuna bağlamanız yeterli.ıntertrup kontroluyle istediğinizi yapabilirsiniz.
örnek:
KONTROL VAR BYTE
GELEN VAR BYTE
SAYAC VAR BYTE
VERI VAR BYTE[31] '2X16 LCD KULLANDIĞINIZI VARSAYIYORUM
.......
........     KESME TANIMLAMALARI , PIN TANIMLAMALARI

CLEAR

DISABLE
KESME:
HSERIN [GELEN]
IF GELEN=251 THEN KONTROL=1 'PC DEN 251 VERISI GÖNDERDİĞİNİZDE PIC VERI ALMAYA HAZIR OLUR
IF KONTROL=1 AND SAYAC <32 THEN '32 BYTE VERI AL
VERI[SAYAC]=GELEN
SAYAC=SAYAC+1
ENDIF
IF GELEN=249 THEN 'PCDEN VERI GONDERME BITINCE GONDERILECEK VERI
KONTROL=0
SAYAC=0
ENDIF
RCIF=0
ENABLE
RETURN

pc den gelen 32 bytelik veri VERI dizi değişkeninin içine  yazıldı bu dizi değişkenin ilk 16 byte si birinci satır son 16 bytesini ikinci satır olarak LCD ye yazdırabilirsiniz.kolay gelsin..
Hayatta En Hakiki Mürşid İlimdir. M.K. ATATÜRK

serdar251

benim bu konu ile bir proje ödevim var. ben kodu yazdım fakat max 232 entegresi kullanmadığımdan bacakları doğru bağlamayı  bilemiyorum.bacakları doğru bağlayıp baskı devresini çizicem.
yardımcı olursanız teşekkür ederim

vitruvius

Alıntı yapılan: serdar251 - 06 Haziran 2011, 09:44:41
benim bu konu ile bir proje ödevim var. ben kodu yazdım fakat max 232 entegresi kullanmadığımdan bacakları doğru bağlamayı  bilemiyorum.bacakları doğru bağlayıp baskı devresini çizicem.
yardımcı olursanız teşekkür ederim

Merhaba max232'nin datasheet'ine bakarsanız, bacakların bağlantılarını görürsünüz. http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/texasinstruments/max232.pdf Kondansatörlerin +  - bağlantılarına dikkat edin.

16F877 ile yaptığım çalışmanın resmini koyuyorum, belki yardımcı olur. Max232'yi sadece proteus'taki gibi bağlamayın, datasheet'i de bakın. Gizli pinler var proteus'ta.

Kolay gelsin.