Yeni Başlıyorum

Başlatan THeKiNG, 25 Mayıs 2010, 01:28:26

THeKiNG

Arkadaşlar Microdenetleyiciler olayını yeni başlayacağım. Bunun için bana yardım ederseniz çok sevineceğim.

Sizce hangi işlemciyi kullanmalıyım?
Nerden başlamalıyım?
Önerebileceğiniz anlatımı güzel olan bir kaynak var mı?

Bu cevaplara ihtiyacım var ve nereden başlayacağım konusunda en ufak bir fikrim yok. Yardım ederseniz çok sevinirim  :)

rkinaci

Öncelikle yapmak istediklerine yetecek işlemci seçmelisin tabi. Bu konuda yeni olduğuna göre (bende yeninin biraz ilerisindeyim :) ) PIC ya da ATMEL arasındaki seçimide yapmadın sanırım. Ben pic ile başladım bu işe ATMEL'i çok merak ediyorum ve öğrenmek istiyorum ama tanışma fırsatım olmadı. Pic serisi ile istediklerimi daha doğrusu şu anda ihtiyaçlarımı karşılayan herşeyi yapabiliyorum. Dil dersende sana tavsiyem Pic Basic Pro, CCS C veya Hi-Tech Pic C olabilir. Öncelikle tavsiyem mcu'lar nasıl çalışır donanımları nelerdir bunlar hakkında bilgilendir kendini. Bende işe başlarken Serdar Çiçek hocanın CCS C kitabını almıştım. C# ile uygulama geliştirdiğim için C dili bana daha çekici gelmişti. Derken PBP ile tanıştım ETE Hoca sayesinde ve gördüm ki eğer PBP bana yetiyorsa öncelikle uygulamalarımda bunu kullanmalıyım (kendi görüşüm). Çünkü benim için daha az zamanda alıyor. Yani bunlardan birisiyle başlarsan tabiki de senin için kolaylık olur. Fakat ANSI C uyumlu proje geliştirmek istersen Microchip'in Hi-Tech C'yi öğrenmeni tavsiye ederim. Bende artık onu öğrenmeye bakacağım. Şimdi üstatlar bu yazdıklarımı görüp Assembly nerde diyebilirler ama bence o başlagıcın biraz daha ötesinde olmalı. İşe yeni başlayan birisinin gözünden bakarsanız inanın Assembly'nin yeri orası. Umarım kafanda birşeyler şekillenmiştir. Aklına takılanlar olursa cevaplamaya çalışırım...
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

ferdem

PIC Programlamaya Nasıl Başlamalı? Bu yazı faydalı olacaktır. Bu yazıyı oku ama ATMEL ile başla :) Nokta atışı kaynak bulmak zor, çok faydalı az faydalı birçok kaynak okuyacaksın. Bir daha okuyacaksın, bir daha... Zamanla şekillenecek. Başlama aşaması her zaman zorludur ama picproje.org un var :) Eski başlıklarda da çok faydalı bilgiler var. Haydi bakalım!

Buraya küçük bir anektod: Askere giden arkadaşlarım birkaç aylık zorlu bir eğitim aldılar, ilk haftasonu iznine geldiklerinde dünyaya bakışlarının değiştiğini fark ettim. Anlattıkları şu: "Öldük, bittik diyoruz, bayılacak gibi oluyoruz ama bir 10km daha koşuyoruz, artık insanın bir üst sınırı olmadığını düşünmeye başladık, eski yorulmalarımız kendimizi kandırmalarımızmış" diyorlar. Ben bu hikayeyi çok tuttum, yorulduk mu? 10 km, şimdi!

Düzenleme: Bağlantı yenilendi

THeKiNG

teşekkür ederim ferdem ve rkinaci verdiğiniz bilgiler ve yardımlarınız için. Bence c ye yatkın olduğum için c ile başladım. Bilgisayar Programcısı olduğum ve c# la uğraştığım için bana da c çekici geldi. Netten bulduğum derslerde ilerliyorum. ferdem yolladığın site tam istediğim gibi temel bilgiler içeriyor. Bana çok çok faydası dokunacak tekrar teşekkür ederim bu konuda  :)

ATMEL konusuna gelince. Kaynak arıyorum ATMEL ile ilgili. Şu anda temel öğrenimini almak için Türkçe kaynak daha çok işimi görecektir. Temel olarak öğrenince dili farketmez. Ama o temel eğitimi Türkçe alırsam öğrenme hızım daha da yükselir. Bildiğiniz Türkçe döküman varsa lütfen paylaşın arkadaşlar. Başka tavsiyeleri olan arkadaşlar neler diyecek bakalım  :)

tyildizak

Selamlar

Aşağıdaki kitap güzel gibi görünüyor:

http://www.altaskitap.com/avr/avr_kitaplari.htm

Kolay gelsin

THeKiNG

Alıntı yapılan: FxDev - 27 Mayıs 2010, 22:28:05

Pic'te türkçe kaynak AVR'ye göre daha bol, ama işi bir kere kaptın mı, registerler terbiyecisi oldun mu, istediğini kullanırsın...

İşte o işi bir kere kapma olayını Türkçe kaynaktan yapmam lazım. Sonrası dediğin gibi farketmiyo. İngilizcem de fena değil anlarım ama ilk olarak Türkçe kaynak lazım :)

THeKiNG

Alıntı yapılan: tyildizak - 27 Mayıs 2010, 22:29:54
Selamlar

Aşağıdaki kitap güzel gibi görünüyor:

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

http://www.altaskitap.com/avr/avr_kitaplari.htm

Kolay gelsin

Teşekkür ederim sipariş edicem hemen. Başka önerebileceğiniz kitaplar var mı arkadaşlar  :)

THeKiNG

Ayrıca http://www.altaskitap.com/PIC_877kitab%C4%B1.htm buradaki hangi kitapları almam gerekir ilk başta?

İlk önce picle başlamaya karar verdim. Pic işini çözmeye başlayınca kafama yattığı anda atmeli de araya sokuşturup duruma göre ikisinide kullanıcam. Pice başlamak için bu linkteki hangi kitapla başlamayı tavsiye edersiniz. Yada bildiğiniz başka kitap var mı? Teşekkürler ilgileriniz için  :)

ahmet2004

picbasic'e başlayacaksan tabiki picbasic kitapları alman lazım.Ona göre kendin seç.

Birde içinde HEX kodlarını açıkça vermiş olan kitapları alma şişirme kitaplar onlar içi boş onların.

Üniversite öğrencisimisiniz?

rkinaci

Arkdaşlar yeri gelmişken benimde sorumu cevaplarsanız sevinirim. Forumda eminim bir çok yerde geçmiştir ve bende görmüşümdür ama bazı şeyler aklımda tam şekillenmedi. Bunlar ne derseniz şöyle sorayım:
- ARM7 ve ARM9 nedir ne değildir? Neden bunları kullanıyorsunuz ve sizi bunları kullanmaya gerekli kılan nedenler?
- Pic ile başladığım mcu maceramı ileriye taşımak istiyorum ama bu tabiki de adım adım olacak. Bir sonraki adım ATMEL mi yoksa hep duyduğumda bir türlü tam manasıyla anlayamadığım ARM serisi mi?
- Şimdilik sadece adc, rf iletişim, port kontrolü yapıyorum ve gittikçe beni zorlayacak uygulamalara doğru yol alıyorum. Sizce uygulamalarımda gelip önümü tıkayacak olan pic'in sınırları mıdır?
- Birde şu dsPic'ler var. Bunlar ARM çekirdeği ile baş edemiyecek çapta mcu'lar mı yoksa dsPic öğrensem ileri uygulamalar için yeterli olur mu?
- Bilgisayar programlama dili olarakta delphi ve C# ile uğraşıyorum ve elektronikle birleştireceğim  projeler yapmak istiyorum. Bu yüzden tercihim sizce ne yöne olmalı? (ARM'ler veya dsPic)

Cevaplarınızı bekliyorum...
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

gevv

@rkinaci benim bildiğim ihtiyaca göre bu iş şekillenir  ileride kullandığınız denetleyici yetersiz kalırsa daha gelişmiş olanlara yönelirsiniz

ama pic16f  pic18f  serisi ile süper projeler yapılıyor birde pc programları işin içine girince  dahada güzel oluyor  umarım bu denetleyicilerin yetmeyeceği bilgiye ulaşırsınız ama şimdiden fazla kafanıza takmayın derim

THeKiNG

Alıntı yapılan: ahmet2004 - 27 Mayıs 2010, 23:02:49
picbasic'e başlayacaksan tabiki picbasic kitapları alman lazım.Ona göre kendin seç.

Birde içinde HEX kodlarını açıkça vermiş olan kitapları alma şişirme kitaplar onlar içi boş onların.

Üniversite öğrencisimisiniz?

Evet. Bilgisayar Programcılığı okuyorum

Bu arada CCS C İle PIC Programlama kitabını seçtim. C diline yatkın olduğumdan dolayı.

Cetinal

aslında mcu serisi  çok onemlı degıl ...

89xx,,,PICxxxx,,Avr ,,Psoc  falan bu seri içersinde  en az özellikli olan mcu serisi  89xx  serisi   ama nette bakıyorum  bazen  adamlar manyak projeler yapmışlar ... Pic ondan daha iyi diye ben pic kullandıgımda  o adamlardan bi basamak ileride mi olacagım ..

önemli olan dil de değil algoritmadır ... C dilinde kaç komut var hepi topu ... önemli olan algoritma yazmak ... algoritmayı belırledıkten sonra komutlar kodlar yerıne oturur zaten ...