step motor sorunu yadım

Başlatan bay7, 30 Mayıs 2010, 00:34:42

bay7

mrb arkadaslar elımde 5 kablolu yazıcıdan soktugum 24 voltluk 7.5 acılık step motor var bır turlu yol veremedım. l293 entegresı kullanıyorum pıcle yazdıgım program sımılasyonda gayet guzel calısıyo ama gercek hayatta calıstıramadım  cunku bıtırme odevımı gelıstırdım onda kullanacaktım su anda ses yonu tespıtı yaptım 4 mıkrofonum var kuzey guney dogu batı seklınde ve bunların etrafında 8 adet led var  ses ne tarftan gelırse 45 dereceyle  ordakı led yanıyo guzel oldu sımdı step motor takıp ustune kamera takmayı dusunuyorum ses nerden gelırse oraya step motor 45 dereceyle donecek  program nerdeyse 400 satır surdu yapamassam bosa gıdecek uclarınımı yanlıs buldum bılemıyorum bı yardım edrsenız sevınırım

ahmet2004

Step motor kaç pin nasıl bağladın nasıl sürdün şema kod işleri kolaylaştıracak bilgiler vb..

bay7

16f877 ye L 293 entegresi ile sürdüm 5 pınlı orta ucu buldum onda sorun yok obur uclarıda asagıdakı gıbı buldum bagladım ama olmadı

a) Ortak uçlara ait kablolar kaynağın pozitif (+) kutbuna bağlanır.

b) Step motorun diğer herhangi bir ucu seçilerek şase uygulanır. Örneğin 1 numaralı bobin ucuna şase uygulanarak sabit bırakılır.

c) Başka bir bobin ucu seçilerek şase potansiyeli uygulanır. Eğer step motor saat yönünde bir adım atıyor ise bu 2 numaralı kablodur.

d) Motor saat yönünün tersinde bir adım atıyorsa bu 4 numaralı kablodur.

e) Motor hiç hareket etmiyor ise bu3 numaralı kablodur.