dijital compass

Başlatan erhanmete, 04 Haziran 2010, 09:05:20

erhanmete

merhaba arkadaşlar,

HM55B ile bir proje peşindeyim,
şu an manyetik kuzeye göre yönümü biliyorum fakat HM55B etrafdaki metal nesnelerden çok etkileniyor normal olarak ve aynı zamanda doğru açı bilgisini sadece yere paralel durduğunda okuyabiliyorum.
öyle olması lazım diyebilirsiniz fakat geçenlerde elime bir iphone geçmişti çok iyi hatırlamamakla beraber sanki onda yere paralel olmasa bile gösterebiliyor gibi hatırlıyorum.
tasarımda accelometer da var acaba onuda kullanarak ölçüm sonucuna düzeltme verebilirmiyiz
bilemedim kafam karıştı.

Ezege

Yanlışınız var:) İçinde olan accelerometer değildir, accelerometer ivme ölçer, hızı ölçer ama dengeyi açıyı ölçen Gyro yani jiroskoptur:)

Daha kaliteli elektronik pusula kullanmış olabilirler. Gyro ile bir şekilde birleştirmiş de olabilirler, denge açısını ölçüp ona göre sinyal güçlendiriyorlardır.

muhittin_kaplan

bende öyle biliyordum yanlız ivme ölçer ile yaw,pitch,roll açılarınıda ölçebilirsiniz.
sensörler ile bilgiyi robotik başlığı altında f241 projesinde bulabilirsiniz.

ipek

HM55B diye tutuşuyordum bu satırları okuyunca sipariş vermekten vazgeçtim.

ADXL213 ivme sensoru ile su terazisi yapmıştım fakat yön için magnetik bilgisi şart
birde Vector 2X arayalım bakalım..

muhittin_kaplan

erhanmete

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 14 Eylül 2010, 16:01:42
http://www.sureelectronics.net/goods.php?id=958
manyetik sensör, aldım kullanıyorum.

güzelmiş bişi sorucam direk derece olarak çıktı veriyor dimi, yani sen bişi hesaplamıyorsun

muhittin_kaplan

sensör aslında i2c ile iletişim sağlıyor. yanlız bu kart üzerinde sensör le beraber birde pic var. pic usart ile bağlantı için konulmuş. hem i2c hem usart tan birini kullanabiliyorsun. ben kartın usartıyla doğrudan pc ye bağladım. bir kaç komutu var, verdiğinizde kuzeye göre dereceyi veriyor.