Bipolar step sürücü bekleme durumda aşırı akım çekiyor

Başlatan denizxtr, 06 Haziran 2010, 20:48:25

denizxtr

Merhaba,

Aşağıdaki devreyi yaptım ve bipolar step motor sürüyorum. Motor 3A. ve 20V. 4A. adaptör ile sürüyorum.
Devreye 2 buton ekledim, bir buton ile ileri ve diğer buton ile geri hareket ettiriyorum;

Adım   1a 1b 2a 2b
1         +    -    +   -
2         -     +   +   -
3         -     +   -    +
4         +    -    -    +

ileri yönde hareket için yukarıdaki şekilde sürüyorum ve butona bastığım 4 adım atıyorum ve 4. adımda kalıyorum.
4. adımda 1a ve 2b + voltaj aldığı ve bu durumda kaldığı için bu transistörler aşırı ısınıyor, 1-2 dakikada kokmaya başlıyor.
4. adım bittiğinde pic çıkışlarını '0' larsam bu defa da bir sonraki butona basışımda doğru çalışmayabiliyor.

Sorum şu butona basılmadığı sürece transistörler sürülmemeli diye düşünüyorum ancak motorun posizyonunu koruyarak bunu nasıl yapabilirim?
umarım derdimi anlatabilmişimdir, anlaşılmayan birşey varsa detaylandırabilirim..

alikeskinkilic

anladığım kadarıyla senin problemin ikitane
1 tuşa her bastığında bir adım atmak istiyoorsan farklı bi kod yazman gerekir
2)
motorun kaldığı adımda enerjisini kesmek istiyorsun bu da motorun tutma gücünden feragat etmek demek pek istenilen bi şey diil bunun yerine chopper devreleri araştırmanı tavsiye ederim bunlar akımı sınırlandırır sürücünün ısınmasını engellersin ha ama ben illaki enerjiyi kesmek istiyorum ama kaldığım stepten devam etmek istiyorum dersen .pic basic komutlarından write ve  read komutuna bi bak derim aradığın şey o
örneğin :
w3 var byte

basla:
portb=%****1001
write w3
portb=%****0000

if porta.1=1 then
read w3
yazarsasan son kaldığı yeri kaydettikten sonra eproma tekarar tuşa basıldımı bilgisini bekler basılırsa kaldığı yerden devam eder
Hep meraktan

denizxtr

Cevap için çok teşekkür ederim.

Benim sorum tam olarak 2. kısımda özetlenmiş. chopper devrelerini araştıracağım. Akımı sınırlandırsam işimi görecek gibi.

Tek adım atabiliyorum, kaldığım yeri eeproma yazıp okuyabiliyorum bunlarda sorun yok. Ancak bu yöntemde şöyle bir sıkıntı oluşuyor, kaldığım noktada akımı kestiğimde motorun posizyonu çok az da olsa oynuyor.

Akımı kesmeden yaptığım denemelerde ileri yönde 50 adım arkasından geri yönde 50 adım atarsam tam olarak başladığım noktaya gelirken. Adım atılmadığı durumlarda akımı kesersem aynı şekilde 50 ileri 50 geri yaptığımda tam olarak başlama noktasına gelmiyor.

Araştırdığım, sizin yazdıklarınızdan anladığım ve deneyerek gördüğüm kadarıyla motor haraket ettirilmediği zamanlarda tutma akımı çekiyor ve bu da normal görünüyor.