bu DAC devresini tek entegre ile yapabilirmiyim(RGB sürücü dac)

Başlatan Gökhan BEKEN, 07 Haziran 2010, 03:03:27

Gökhan BEKEN

Merhabalar uzun zaman oldu en son bu seviyeye geldim. Aradığım sistem teorik olarak böyle olacak. 3 hat sayesinde shift registere istediğim bilgiyi pic ile 74hc595 lere yüklüyorum çıkışlara bağladığım r2r direnç sistemi sağyesinde 3*8 den 24 bit çözünürlükte rgb lede değer yollayabiliyorum.İsiste çalıştırdım aşağıda örnek bir görüntü var. Uygulamaya gelince devre çok büyük oluyor bu yüzden yanaşmaya cesaret edemiyorum. 3 adet 74hc595 ile 3*16 direnci, tek 1 rgb için kullanmak hiç işime gelmiyor. 8 adet rgb için devre boyu yaklaşık 70 cm oluyor. Bu 3 entegre ve 48 direnci kullanmak yerine bunu 1 entegre ile yapmayı ve bu entegreyi güzel ülkemden kolayca temin edebilmeyi ve öğrenci halimle alabileceğim makul bir fiyatta olmasını istiyorum çok şey istiyor muyum sizce?

[img=http://s1.postimg.cc/T7f40.jpg]
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

KAZIMUGUR

Led sürmek için devreler daha önceleri yazıldı.
HV9910 - MC34063 ZT...gibi şeylerden söz edildi.
595 lisini de senden gördük . :)
Devrenin diğer kısımlarını görmediğimiz için , belkide öyle gerekiyor .....

Yukarıdaki entegrelerin genelde pwm için girişleri oluyor.

Gökhan BEKEN

hocam çok entegre ismi duydum ama ya fiyatları çok uçuk ya Türkiyede bulunmuyor ya da nasıl kullanıldığı(devre şeması, yazılım vs) açıklanmıyor.

Burda yukarıdaki verdiğim  devrenin orjinal hali var ccs c kodlarıda var isis te çalışıyor. Çalışması şöyle;
önce  yeşil ve mavi sönük ,kırmızıyı en sönükten en parlağa kadar yakıyor
sonra kırmızı ve mavi sönük, yeşil en sönükten en parlağa doğru yanıyor
sonra kırmızı ve yeşil sönük, mavi en sönükten en parlağa doğru yanıyor

http://rapidshare.com/files/396100202/1_led.rar.html

ipek

Balkan teknoloji'nin listesinde MC144111 gözüküyor bir sormak lazım.....

OG

Devre çok büyük, çoğu gereksiz, BU GİBİ  birşey ile çözebilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Gökhan BEKEN

herkese teşekkürler
hocam bir ayrıntıyı yazmayı unutmuşum sadece 1 led için devre gösterdim amacım 1 led olsa o devreyi kurmak zoruma gitmez fazla, amma ve lakin ben full color ekran yapmayı pilanlıyorum ve bu sorunu aşabilsem başka zorluk yaşayacağımı sanmıyorum.
Eğer pic ile yapmam gerekirse veriyi aktarmak için 4-5 yol daha ilave edersek 16f628 kullanırdım ama sanırım şöyle bir sorun olacak: 3 bacaktan birden yazılımsal olarak pwm üretileceği için görüntüde titremeler olabilir. Bir de malesef pwm nasıl yapılır bilmiyorum ama öğreneceğim gerekirse.
Pic'e gerek kalmadan ucuz bir entegre ile basit bir şekilde yapabilsem daha iyi olur.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: ipek - 07 Haziran 2010, 05:41:34
Balkan teknoloji'nin listesinde MC144111 gözüküyor bir sormak lazım.....
hocam teşekkür ederim
MC144111 entegresinin veri sayfasında Q1-Q6 ya kadar çıkışları demekki 2 led sürebilir(6/3=2)
bir de  r1-r6 çıkışları var bunu anlayamadım.
neyse çok şükür bu entegreyi alış veriş yaptığım siteden buldum http://www.bluemavi.com/vitrin/tablo_new.asp?adet=1&kitap_id=756575&kategori=80#ara
yaklaşık 3,5tl8+kdv. Pic kullasam 2 led için 2 pic gerekecek oda 8 ytl felan tutacak bide kristal gerekecek.
Tekrardan teşekkür ederim.

ipek

MC144111 içinde 4 adet 6 bitlik Dac mevcut led oyunları için bu çözünürlük yeterli geliyor

picmanya

işlemcilerin donanımsal pwm çıkış pinleri çok az olduğundan dolayı bu iş sağlıklı,ucuz ve devre sadeliği bakımından en iyi fpga çiplerle çözülür fpga çiplerde donanımsal pwm çıkış pinleri çok fazla sayıda oluşturulabilir araştırmadım ama çok kuvvetli bir ihtimal bu işe özel çiplerde asic mantıklı olarak üretilip satışa sunulmuş olabilir satılmıyorsa birisi düşünmeye başlasa iyi para kırar zannediyorum full-color dev ekranlarda kullanılan çiplerde muhakkak fpga dir bu tür işler için işlemci belirli bir rgb led pixeline kadar yeter üzeri sırf donanımsal çalışma gerektirir

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: ipek - 07 Haziran 2010, 14:18:47
MC144111 içinde 4 adet 6 bitlik Dac mevcut led oyunları için bu çözünürlük yeterli geliyor
hocam Q1-Q6 arasında 6 adet 6 bitlik dac olduğunu sanıyordum. Öyle değil mi yoksa?

ipek

data sheet diyorki
The MC144110 contains six static D/A converters; the MC144111 contains four converters
144110 da 6 adet 144111 de 4 adet var der...

picmanya

ileride ticari bir uygulama yapılmak isteniyorsa bu işe pwm yöntemiyle başlamak en mantıklısı siz rgb ledlerin datalarını yani hangi ledin ne renk yanacağı bilgisini nerden alacaksınız bunu düşünün sizin sistemde aşırı derecede enerji tüketimide mevcut ve kalite bakımından pwm den çok daha kaba renk oluşturulur bu işe başlıyorsanız iyi bir yöntemle başlayın ve pwm üzerinden gidin yoksa ticari bir çalışma için eninde sonunda pwm e geri dönerseniz hiç şaşırmam amaç büyük ekran yapmaksa fpga mantığını yada bu işe özel üretilen asic çipler varmı bir araştırın yukarıda verilen çiplere bakmadım ama ben 5 sene önce internette şöyle bir çipe rastlamıştım 40MHz. SPI haberleşmeli (bu sizin 595 ic lerle yaptığınız üç uç kontrolünün aynısı)24 çıkışlı ve her bir çıkış 8 bit 25mA. di. demekki bu çip aynı anda 8 rgb ledi 8 bit üzerinden sürebiliyor araştırılsa bunun 12 bit renk düzeninde sürenide mevcuttur belki 16rgb pixelide sürüleni vardır bu çiplerde emin olun işi pwm ile yürütüyorlardır.

bu iş işlemcisiz olmaz!

SERRO EFE

Arkadaşlar atmega8 ile 20 adet 8 bit 100 hz pwm çıktım. Animasyon yaptırdım. 20 MHZ de(owerclock) Şu anda stm32 serisi ile bişeyler yapmaya çalışıyorum.8 bitlik bi işlemci ile 100 hz 20 adet pwm çıkıyosa 32 bitlik 70-80 MHz çalışan bi arm la 16*16 rgb full color olarak çok rahat çalışabilir.

Gökhan BEKEN

arkadaşlar şimdi kafam karıştı
pwm ile yapınca görüntüde bozukluklar olacağını sanıyordum
o yüzden profesyönel olsun diye pwm i iptal ettim
en iyi pwm ile yapılıyorsa; pwm'i 16f628a ile (sanırım 20mhz ye kadar destekliyor) yapsam olur mu? İleride video da oynatacağını hesaba katarsak hızı kurtarır mı? Yazılımsal olarak yani?

Piyasada pwm rgb sürücü entegreler içinde bildiğim tlc5940 var forumda bir arkadaşın(cihan) demesine göre 99 dolar mış. Zaten Türkiyede bulunmuyor bildiğim.

picmanya

16*16 yada daha iyisi 32*32 pixel panel oluşturup dış ortam için satırları 4 erli halde pwm ile sürmek gerekir bu işde işlemci mantığını aşar ne kullanırsan kullan farketmez bu iş işlemci işi değil başlangıçta fpga daha sonra özel üretim asic çip geleceği gerçekçi görüp işine sahip çıkan biri bence bu yöntemi uygular tabi burda bahsettiklerim full color dev ekranlar için daha düşük boyutlu ve daha az renklerdeki kayan yazı ise olay değişir hiç bir standart üretim mikro işlemcinin 50 tane bağımsız çalışan pwm kanalı olduğunu sanmam kaldıki 16*16 panelde 4lü satır taramada 192 pwm kanalı gerekir.bu iş fpga daha sonrası asic işi konu döner dolaşır buraya gelir yapmaya başlanmadığından ilerisi görülmüyor başlansa bu kısım görülecektir fpga deyince paneller için korkmamak gerekir panellerin fpga programı en basit olanı daha bunların bağlandığı ana fpga ve pc yazılımı işin içinde yok bunlar korkutucu işte