Rezistans Sıcaklığına ulaşma ve sabit tutma

Başlatan THeKiNG, 09 Haziran 2010, 15:47:33

THeKiNG

Arkadaşlar, Yüksekliği 30 cm Genişliği ise 40 cm olan bir haznenin sıcaklığını 190 dereceye getirip 190 derece de sabit kalmasını nasıl sağlayabilirim?

Bunun için en uygun rezistansın seramik rezistansların olduğunu düşünüyorum.  750W-1000W arası kullanılan bir seramik rezistanslar genelde bu işi görüyor. Fakat ben 1 tane rezistans yerine iki tane rezistans kullanmak istiyorum. Eğer böyle kullanırsam rezistansların gücü ne olmalı?

Analyzer

Selam,

Haznenin içindeki malzemenin çeşitine ve proses ısısına ulaşma süresine göre rezistans değeri değişir. Ben olsam, piyasada hazır satılan PID kontrollü bir ısı kontrol cihazı, bir adet ısı ölçen prob (termokupl ya da pt100 olabilir), bir adet de uygun akım değerine sahip bir SSR den bir pano yapar ve rezistansları bağlar denerdim. İstenilen proses ısısına istenilenden çok geç ulaşıyor ise rezistans sayısını/gücünü değiştirir, uygun hale getirirdim.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

THeKiNG

Teşekkür ederim. Peki dimmer devresi kullanabilir miyiz? Başka yolları var mı rezistansı kontrol etmenin?

SERRO EFE

Isıyı stabil tutmanın en verimli yolu pid kontrollü ısı kontrol ve uygun akımlı ssr. dimmer türü bir devrede olabilir ama gene ısıyı okuyup ısının düşme ve yükselme hızını tespit etmen gerekir ki  buna uygun yazılım ve donanım maliyeti hazır bi ısı kontrolden çok ta aşağı çıkmaz belki geçer bile.

THeKiNG

pid kontrolü ile ilgili araştırmalar yaptım nette. Ders anlatımlarında hep formüller var karışık şekilde. Hazır bir pid kontrolü devresi alırsam, bunu nasıl kendi isteğime göre ayarlayabilirim?

SERRO EFE

Hazır bi ısı kontrol alırsanız ısı set değerlerini girip auto modda çalıştırmak yeterli olacaktır. Bildiğim kadarıyla program modu yada farklı bi moduda olabilir  tam hatırlayamadım ısı kontrol girilen set değerlerine göre ısınma ve soğuma grafiklerini kendi hafızasına kaydediyor.hangi derecede hangi pid girdileri ile çalışacağını kendi hesaplıyor.

Analyzer

Selam,

PID'li ısı kontrol cihazları hemen her otomasyon malzemeleri satan yerde bulunabilir. Ben Hanyoung kullanıyorum. Enda marka kullanan çok piyasada. Bunları google'dan aratarak bulabilirsiniz. (Hanyoung ENDA ısı kontrol) Bulamazsanız ö.m. atın adresleri göndereyim. PID kontrolün parametreleri vardır. Bu parametreler, istenen ısıya ulaşma süresini, ısı dalgalanmasını, set değerinden sapma miktarlarını kontrol eder. İşin teori kısmını bilmedikten sonra bu parametreleri ayarlamanız biraz uğraştırır. Hazır PID'li kontrolcülerin auto-pid denen fonksiyonu sayesinde, bağlı bulunan rezistansa göre PID parametrelerini otomatik seçer. Rezistansınızın ataletine göre, mükemmele yakın ısı kontrol yaparsınız.
Siz bu cihazı imal edip kullanmayacağınıza göre, hazır satın almak daha mantıklı. Dimmer ile otomatik kontrolü nasıl yapmak istediğinizi anlayamadım. Sonuçta sisteme sürekli ısıtılacak malzeme girip çıkıyor ise, dimmer'ın bir faydasını göremezsiniz.

Analyzer

THeKiNG

Dediğiniz  gibi işin teori kısmını bilmiyorum. Bir sürü denklem gördüm açıkçası anlamadım o katsayı bulma mevzularını.

Şimdi benim yapmam gereken otomasyon malzemeleri satan yere gidip PID'li ısı kontrol cihazı almak.

Bunun auto-pid ini nasıl ayarlayacağım?
Yapacağım projede pic kullanacağım. Picle bağlantısını nasıl oluşturacağım?

Teşekkür ederim ilginiz için

picmanya

amacın ilk mesajında yazdığınsa alacağın pid ciahazı ve ona uygun sıcaklık algılayıcı ile resistans ve bu resistansa pid cihazından enerji vermede kullanacağın bir kontaktörle işin hallolur birde sigorta koyarsın süper olur senin pic ilk mesajında anlattığın işin yalnızca pid kısmını dekarte edebilir ama oki sen şu anda o yazılımı ve pcb yi çıkaramayacak gibi duruyorsun belki ileride ama şimdi hemen değil sen işini otomasyonla hazır proses pid cihazıyla hallet derim senin dimmer işini dolambaçlı yönden görür sağ kulağını sol elle başının üstünden yakalamak gibi olur

THeKiNG

Alıntı yapılan: picmanya - 10 Haziran 2010, 22:05:51
amacın ilk mesajında yazdığınsa alacağın pid ciahazı ve ona uygun sıcaklık algılayıcı ile resistans ve bu resistansa pid cihazından enerji vermede kullanacağın bir kontaktörle işin hallolur birde sigorta koyarsın süper olur senin pic ilk mesajında anlattığın işin yalnızca pid kısmını dekarte edebilir ama oki sen şu anda o yazılımı ve pcb yi çıkaramayacak gibi duruyorsun belki ileride ama şimdi hemen değil sen işini otomasyonla hazır proses pid cihazıyla hallet derim senin dimmer işini dolambaçlı yönden görür sağ kulağını sol elle başının üstünden yakalamak gibi olur

Dediğin gibi hazır alacağım. Devre çıkartma konusuna gelince devreyi çizemem ama çıkartabilirim. Sadece neyi nereye bağlayacağım onu bilmiyorum.

Analyzer

Selam tekrar,

Auto-PID işlemi için sistemi kurup, kontrol cihazını auto-pid moduna getirmek. (Klavuzunda hangi menüde veya tuş kombinasyonunda olduğu yazar) Cihaz marka ve modele göre bir takım testler yapar ve kendiliğinden auto-pid modundan çıkar. Bu esnada PID parametrelerini bulur. (Bir miktar ince ayar gerekebilir de gerekmeyebilir).
Pic ile bağlantıdan kastınız, eğer proses ısı bilgisini cihazdan almak ise, seri çıkış veren bir cihaz bulmak lazım ki biraz sıkıntılı olabilir. Eğer sistemi açıp kapatmak ise amacınız, bir röle ile ısı kontrolü açıp kapayabilirsiniz. Veyahut, sistem komple bir proses hattını kumanda edecek ise; bir plc koyup, ısı kontrolü oraya devredip, diğer işlemleri de PLC ye yaptırmak, pic ile uğraşmaktan daha evladır. Sonuçta endüstriyel ortam nedeniyle bir çok faktörü bir arada değerlendirip ona göre dizayn yapmak gerekir. Pic vb. mikrokontrolcüler endüstride elbette kullanılıyor ve kullanılacaktır. Ancak pic'den ziyade besleme stabilitesi, dış ortam etkileri gibi bir çok "problem" ile karşı karşıya kalacaksınız.

Analyzer