Boot Mode Secenegi.

Başlatan F493, 11 Haziran 2010, 22:31:25

F493

Selam,

Bazı islemcilerde birden fazla boot mode oluyor. (Benim kullandıgım islemcide de  var).
Seri port, USB, TCP, bu protokoller PC'de mevcut. Fakat, ornegin SPI, I2C, CAN vb.. protokollerden nasıl programlanıyor. Tahminim su yonde; or:\ SPI uzerinden programlamak icin biz PC ile seri port uzerinden haberlesir ve aldıgımız veriyi SPI' uzerinden programlayacagımız MCU'ya gondeririz. Dogrumudur?

Esen kalın.

z

Hangi işlemciden bahsediyorsun?

İşlemcinin reset pini aktif edildiğinde bazı pinler low bazılarını da high yapılır reseti serbest bıraktığında hangi modda program yükleneceği bootloadera bildirilmiş olur.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

F493,

PC ler şu anda standart olarak genelde RS232 seri port,LPT paralel port,Ethernet 100/1000 Port,USB2.0/3.0 Port üzerinden haberleşirler sizin kullandığınız endüstriyel işlemcideki I2C,SPI,UART,USART,CAN gibi haberleşme portları direkt PC ile haberleşmeyip araya uygun entegre ve donanım girilerek bu haberleşme PS deki porta uymlu yapılıp sağlanabilir ama bazı endüstriyel mikro işlemcilerde USB ve Ethernet portu var bunlarla belki direkt PC ile haberleşme olanaklı olabiliyordur ama sanırsam araya yine bir çip giriyordur.

F493

Selam,

Sorum açıktı ama neyse. Öncelikle  kullandığım işlemciler , PIC24H, TMS320F2806 32bit DSP. Ben DSP üzerinden anlatayım madem ki işlemcinin adını sordunuz. (Ama konunun işlemciyle adıyla bir ilişkisi yok. Bu standart  bir konu).  DSP'de CAN, I2C, SPI, UART, JTAG vb.. boot seçenekleri mevcut. Ben geliştirme aşamasında işlemciyi JTAG üzerinden proğramlıyorum. Ayrıca seri porttan boot edip ürün haline geldiğinde seri porttan programladım. Seri porttan boot ederken direk programlıyorum. Nasıl mı?. Pc'deki seri port çıkışını direk max3232'den geçirdikten sonra DSP'nin seri portuna bağlıyorum ayrıca seri porttan boot etmek için gereken pin configürasyonlarınıda yapıyorum. Burada bir sıkıntı yok.

Ben bu ürün için bir kontrol paneli geliştirdim. Panel ile sistem CAN Bus üzerinden haberleşiyor. Ben sistemi CAN üzerinden boot etmek istesem(yani control panelden sistemi açmadan direk programlamak) bunun için ne yapmalıyım. Bu SPI da olabilir. Ancak bu bağlantılar programlayacagım kısımda yani Host(PC) de direk fiziksel bağlantısı olmayan protokoller. PC'de CAN girişi yok sanırım  :).

Ben şöyle tahmin ediyorum. Ben bir DSP' yi CAN, SPI vb.. protokoller üzerinden programlamak istesem bir adet CAN bağlantısı olan işlemciyi alırım PIC24H olsun bu da. Sonra  232 kısmını PC'ye CAN kısmını da DSP' ye bağlasam sonra bu aradaki işlemci yani PIC24H işlemcisi ile seri porttan gelen datayı CAN bus buffer'ina CAN Bus üzerinden gelen datayıda 232 haberleşmesinin Buffer'ina koysam DSP'yi CAN Bus üzerinden proğramlayabilirmiyim. Dogru mu düşünüyorum.  Uzun uzun anlattım galiba..

Esen kalın.

z

Yapman gereken DSP ye program yukleyecek islemciyi (Bu PC de olabilir bir baska islemci de) CAN bus dan DSP ye baglayacaksin.
DSP ye de reset asamasinda CAN modunda bootload edecegini bildireceksin.

Verilerini (programi) bootromadaki CAN boot algoritmasinin bekledigi formatta yollayacaksin.

Bu format nedir dersen kullandigin DSP nin system and peripherals dokumaninin Boot Rom loader, protocols and interface basligina
bakacaksin.

Eger program yukleme isini PC den yapacaksan fakat PC de CAN interface kartin yoksa RS232 den CAN e gecip daha sonra CAN den program aktarmanin cok espirisi yok. SCI Boot yapar gecersin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picmanya

ben yanlış anlamışım olay beni aşar size kolay gelsin