Minik Transformator

Başlatan bunalmis, 12 Haziran 2010, 16:01:31

z

1x1x1 cm gibi ebatlari olan sargilarindan birisine 12V 1Kz girdigimde diger sargisindan 10mA 12V alabilecegim
hazir urun transformator ariyorum.

SMPS uygulamalarindaki N27 nuveler 1Khz de calismiyorlar.  Guc dusuk oldugu icin sac nuveli trafolarin sorun cikartacagini sanmiyorum.

Bu is icin bildiginiz hazir urun varmi? Miktarli gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

izolasyon amaçlı kullanmak için mi bir trafo istiyorsunuz ?

sebo

http://www.aslanelektronik.com/ana.asp
burayla bir görüş istersen ustam istediğin trafoyu yapabilirler

picmanya

saç trafo şartlar ne olursa olsun 1kHz. de çalışmaz diye düşünüyorum ben denemelerimde 400-500 Hz. üzerini gözlemleyemedim yada şöyle diyeyim trafoya verilen 500Hz. üzeri frekanslar dikkate alınmaz ve 500Hz. de çalışılıyormuş gibi bir sonuç gözlemlenir.1kHz. de çalıştırma olayı saç nüveler için ne kadar gerçekçi mümkünmü böyle bir şey.

z

Lambali yada transistorlu radyolar sana bir seyler ifade eder mi?

z

Alıntı yapılan: Allegro - 12 Haziran 2010, 18:57:55

Evet sinyalleri izole etmek icin dusunuyorum. Elektrikci milleti 24V sinyal girisli opto korumali cihazlarin girislerine 220 yi dayayip
sonrada urununuz bozuldu diyor.

Trafo ariyorum fakat oncelikle opto ledlerini patlatilamaz hale getirmek icin calisiyorum. Beceremezsem trafolu yapiya gececegim.

picmanya

eski zamandaki  lambalı radyoları bilmiyorum.bu tür lambalarla ilgili araştımam ve çalışmam yok.
ama piyasada satılan 220/24 , 220/12 , 220/9 , 24/24 volt gibi küçük güçlü değişik marka bir kaç trafoda çeşitli H-köprü pwm denemeleri yaptım.bu denemelerden gördüğüm 400-500 Hz. üzeri frekansları trafo dikkate almıyordu
sinyalin dolu boş zamanlarınıda fazlasıyla kurcaladım bunun saç dan kaynaklandığını düşünüyorum trafo bu frekanslara kadar hesap kitaba uygun mantıklı çıkışlar veriyor ama 500Hz. üzeri bu bazılarında en fazla 400Hz. aslında çıkış orantısı çok ciddi bozuluyor hadi az bir şey daha artıyor diyebiliriz trafoya 1kHz. de veriliyor verilmesine ama çıkışı 400-500Hz. den sonra aynı ise ben ne anladımki bu işten ben bu denemelerimde trafoları çok az bir yükle yükledim ve 500Hz. üzeri nasıl olsa sallanmıyor diye en fazla 400-500 Hz. civarı çalıştım keşke saç trafoyla 1kHz. frekansda çalışma yapabilseydim saç trafoyu yüksek frekansda çalıştırma olayı bana hala lazım ama olmuyor internetten bakıyorum çok özel nikel alaşımlı saç çelikler var onlardan 10kHz. trafo yapıyorlar bunlar bana uymuyor fiyat astronomik ve az miktarlı alım mümkün değil sanayide 1kHz. çalışıyor dedikleri özel kaynak makineleride var bunların su ile soğutulduğuda biliyorum sanıyorum bunlarda silisli saçtan bendeki silisli saçlar 500Hz. nasıl oluyorda onlar 1000Hz. bunuda anlamıyorum belki o trafolardada frekans 500Hz. dir ölçmeden görmeden ciddi manada test edenini dinlemeden inanmam
benim silisli saç nüveden gördüğüm 500Hz. çalışma maksimum frekansı kendi denemelerimde trafo çıkışlarını doğrultup avometre ile ölçtüm osiloskop falan kullanmadım

t2

Bir cihaz girişinde PTC + Varistör kullanılmış. isterseniz bir deneyin. Önce 25ohm seri  PTC, sonra toprağa doğru varistör..

Klein

Alıntı yapılan: bunalmis - 13 Haziran 2010, 20:41:06
Alıntı yapılan: Allegro - 12 Haziran 2010, 18:57:55

Evet sinyalleri izole etmek icin dusunuyorum. Elektrikci milleti 24V sinyal girisli opto korumali cihazlarin girislerine 220 yi dayayip
sonrada urununuz bozuldu diyor.

Trafo ariyorum fakat oncelikle opto ledlerini patlatilamaz hale getirmek icin calisiyorum. Beceremezsem trafolu yapiya gececegim.

Hocam bir yolu var ama biraz pahalı bir yol.  HV9910 gibi bir led sürücü kullanarak 8-450V aralığında  led patlama sorunu olmadan optonu sürebilirsin.   Ben hiç bu kadar yüksek gerilim vermedim bu çipin girişine , ama datasheet  elini korkak alıştırma diyor. 

t2

Alıntı yapılan: t2 - 13 Haziran 2010, 21:11:44
Bir cihaz girişinde PTC + Varistör kullanılmış. isterseniz bir deneyin. Önce 25ohm seri  PTC, sonra toprağa doğru varistör..

Klein

Alıntı yapılan: t2 - 14 Haziran 2010, 11:44:19
Alıntı yapılan: t2 - 13 Haziran 2010, 21:11:44

Eğer skala bu kadar geniş olmasa dediğin olur.  ama girişe 230V dayıyorlarsa ptc varistör ikilisinin bu sorunun altından kalkabileceğini sanmam.

PTC içerikli sigortalar var.  Varistörün tam tersi.  Eşik gerilimi aşılınca direnci bir anda yükseliyor neredeyse açıkdevre oluyor. Bu belki çözüm getirir. Ama 230V'u verince daha açılacak zaman bulamadan led mi patlar , varistör mü patlar bilemem. 

z

Zaten opto ledinin patlamasi ile optoyu koruyan devrenin patlamasi ayni sey. Elektrikci devren patladi diyecek ve sonucta
makina off konumuna gececek.

Bahsettigin akim sinirlayiciyi ayrik malzemelerle yapmayi dusunuyordum. Fakat simdilik optolari role ile degistirmeyi dusunuyorum.

Elektrikciye, kardesim bak 220v vermissin role yanmis dediginde kontaktor zihniyetin olsa gerek en azindan sucunu kabullenip
karta iftira edemiyor.

Birde soyle bir durum var. Opto patladiginda (cip yarildiginda) izolasyon bariyeri diye bir sey kalmiyor. Bu duruma cok kez tanik oldum.
Cip patlarken olusan ark iyonizasyona neden oluyor ve ark cevresi tamamen iletken konuma geciyor.

t2

Ben PTC + varistör ile iyi bir çözüm sağlanacağına inanıyorum.  Dahili santrallerin girişinde kullanılmış.

Normalde girişe 220V verilmez sadece telefon hattı bağlanır. ama 220V verilince varistör kısa devre oluyor ve PTC direnci hemen yükselerek belli değerde sabit kalıyor. Tehlike geçince yine normale dönüyor. patlama yok. DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM.  patlayan bir koruma makbul değildir. değiştirmek gerekir. Ama böyle olursa  güzel  olur. Yapmışlar gördüm. ama kendim denemedim. 

Klein

Teorik olarak  doğru. Ama pratikte pek öyle olmuyor.  PTC devreyi açana kadar iş işten geçmiş oluyor.  Tecrübeyle sabit.