12dc tek kaynağı 2x6v simetrik yapmak ?

Başlatan gevv, 17 Haziran 2010, 14:26:47

gevv

Basit ve ucuz olarak 1 opamp 2 röle çalıştıracak 12v dc kaynaktan simetrik 2x6v çevirici devre arıyorum. Lm741 ile yapılan devreleri biliyorum  fazla yer kapladığı için kullanmak istemedim belki farklı yöntemler vardır ya da bu iş için üterilen piyasada bulabileceğim   entegre varmı ? TLE2426 diye bir entegre var ama piyasada yok zaten akımıda çok düşük anca opamp çalıştırır.

Erol YILMAZ

7805 in altına 2 tane diyot atıp 6 V üretiyorsun...

Onu "SIFIR" kabul edersen...
eski 0 V     yeni durumda   (-6) V
eski 12 V   yeni durumda   (+6) V   olur...

gevv

Teşekkürler abi  bu şekilde ne kadar akım çekebilirim  yani bahsettiğim elemanları çalıştırabilirmiyim

CLR

Alıntı yapılan: Allegro - 17 Haziran 2010, 14:37:46
7805 in altına 2 tane diyot atıp 6 V üretiyorsun...

Onu "SIFIR" kabul edersen...
eski 0 V     yeni durumda   (-6) V
eski 12 V   yeni durumda   (+6) V   olur...

@Allegro
Teorik olarak doğru ama akım çekemezsin çünkü 7805 çıkışından içeriye akım akışı olmaz. Olursa zaten bozulur. Hatta olmasın diye geri besleme diyotu atılır.

@Gevv
Bahsettiğin olay opamp ile yapılır ama tek opampta akım olayı yetersiz kalır(30-40mA), sadece akım basacaksan veya çekeceksen başka opamplar ekleyip akımı artırabilirsin. Mesela lm324 ile 4 opampı kullanırsan 150mA' kadar akım basılabilir veya çekilebilir.

Ama hem çekebilirim hem basabilirim diyorsan, problem olabilir incelemek lazım.
Knowledge and Experience are Power

dhan000

Alıntı yapılan: eemkutay - 17 Haziran 2010, 17:10:08

Teorik olarak doğru ama akım çekemezsin çünkü 7805 çıkışından içeriye akım akışı olmaz. Olursa zaten bozulur. Hatta olmasın diye geri besleme diyotu atılır.

bunu okuyunca kafama bir soru takıldı pcpowerlarının çıkışlarıda 12v  ve  5 voltluk gerilimler var 12 volt ile 5 volt arasından 7 voltluk gerilim alabiliyoruz buna göreallegro üstadımın dediği şekilde çalışması lazım...bu çıkışlarda diyot varken nasıl oluyorda 7 volt alabiliyoruz .....aslında sorunun cevabı gerilim farkından dolayı yüksek olandan düşük olana doğru akım akacağıdır...
ama daha mantıklı açıklamarda duymak isterim...

CLR

Alıntı yapılan: dhan000 - 17 Haziran 2010, 19:01:44
Alıntı yapılan: eemkutay - 17 Haziran 2010, 17:10:08

bunu okuyunca kafama bir soru takıldı pcpowerlarının çıkışlarıda 12v  ve  5 voltluk gerilimler var 12 volt ile 5 volt arasından 7 voltluk gerilim alabiliyoruz buna göreallegro üstadımın dediği şekilde çalışması lazım...bu çıkışlarda diyot varken nasıl oluyorda 7 volt alabiliyoruz .....aslında sorunun cevabı gerilim farkından dolayı yüksek olandan düşük olana doğru akım akacağıdır...
ama daha mantıklı açıklamarda duymak isterim...

Merhaba,

@dhan000 aslında cevabını kendin vermişsin. Orada 7V'u ground'a göre potansiyel farkı olarak kullanabilirsin aksi halde 7V'luk güç kaynağı gibi kullanmazsın. Kullanabilirim diyorsan veya neden kullanamam diyorsan aşağıdaki sorularımı incele veya cevapla.

1) 12V +'sı ile 5V +'sı arasında doğrultma diyotlarını da hesaba katarak bir akım yolu (veya devre veya loop) çizilebilir mi?
2) PC power supply'ın da 12V'un +'sından 5V'un +'sı arasına yük bağladığında 12V'tan 5V'a akım akışı olur mu? 
3) Diyotlar ne için kullanılırlar? Akım yönünü tayin ederler mi?
3) Bir doğrultma diyotu ters polarize olduğunda tersine akım geçişi sağlar mı?
4) Diyotlardan dolayı  12V + pininden ve 5V + pininden içeri akım girmiyorsa, bu 7 Volt, gerçek 7V  voltmudur yoksa göreceli bir 7V mudur?

Neyse çok yazdım, zaten böyle birşey olsaydı yarıiletken üreticileride tek beslemeden simetrik besleme elde etmek için 78xx serisine benzer bir regülatör  yaparlardı hatta gerilim bölücü kısmını dışarı alıp isteğimiz oranlarda bölmemizi sağlarlardı. Ama onun yerine TLE2426 gibi bir entegre tasarlamışlar ve eğer bu malzemenin datasheetini açarsan temelinde bahsettiğim yöntemi görürsün.

The unique combination of a high-performance, micropower operational amplifier and a precision trimmed divider on a single silicon chip results in a precise VO/VI ratio of 0.5 while sinking and sourcing current.The TLE2426 provides a low impedance output with 20 mA of sink and source capability while drawing less than 280 μA of supply current over the full input range of 4 V to 40 V

Bir soruna açık cvp vereyim, ters diyotlar varken 7V'u ölçü aleti ile ölçebilirsin çünkü voltmetre giriş empedansı ortalama 10Mohm veya üzeridir yani çok yüksektir. 7V/10Mohm kadar akım geçirmeyi istiyorsan evet 7V'u kullanabilirsin.

Sanırım yeterdir bu açıklamalar.

dhan000

üstadım  söylediklerinizde haklı olabilirsiniz...bu konuda uzun tartışmaya girecek bilğim yok...sadece gözümle gördüğümü aktardım...
pc poweri ile bir deneme yaptım ve +12 ile +5 volt arasından yaklaşık 3.5 amper akım çekebildim bu akımdan sonra alet korumay geçti. neden korumaya geçti anlamadım...
selametle.

CLR

Alıntı yapılan: dhan000 - 18 Haziran 2010, 12:16:41
üstadım  söylediklerinizde haklı olabilirsiniz...bu konuda uzun tartışmaya girecek bilğim yok...sadece gözümle gördüğümü aktardım...
pc poweri ile bir deneme yaptım ve +12 ile +5 volt arasından yaklaşık 3.5 amper akım çekebildim bu akımdan sonra alet korumay geçti. neden korumaya geçti anlamadım...
selametle.

Merhaba,

Ground'u kullanmadan mı akım çektin? sadece 12V + pinini ve 5V + pinini mi kullandın?

gevv

Bilgiler için teşekkürler Kutay abi 

@ dhan000  yük dengeleri var diğer  bölümlerde biraz yük olmalı   pc güç kaynakları çok çıkış lı olduğu için her bölüm kontrol ediliyor

CLR

Alıntı yapılan: gevv - 18 Haziran 2010, 12:37:38
Bilgiler için teşekkürler Kutay abi 

@ dhan000  yük dengeleri var diğer  bölümlerde biraz yük olmalı   pc güç kaynakları çok çıkış lı olduğu için her bölüm kontrol ediliyor

@Gevv,
12V ve 5V'tan sadece akım çıkışı olabilir akım girişi olamaz, diyot yönleri zaten bunu gösterir. Akım ancak ground veya negatif çıkışlara olabilir ki onların çıkış diyotları terstir.

dhan000

sadece +12volt ve +5 volt uçlarını kullandım ve akım çekebildim...aslında bende bunun nasıl olduğunu anlamaya çalışıyorum...bu olay nette bir çok kez fan hızını yavaşlatmak adına tavsiye edilmiş bir şey gerçi fanlar fazla yüklenmiyor ama yinede çalışabiliyor...
sizinde dediğiniz gibi diyotlar sadece tek yönde akım verebilir +12volt ve +5 volt sadece çıkıştır ama her nasılsa her ikisi arasında akım alınabiliyor...aklıma ilk gelen +5volt çıkışında baglı olan yük direnci ama bu dirençte 50-60ohm altında değil bu dirençle belki bir fan çalışır ama 2-3amper çekmek pek olası değil...

CLR

Alıntı yapılan: dhan000 - 18 Haziran 2010, 14:18:07
sadece +12volt ve +5 volt uçlarını kullandım ve akım çekebildim...aslında bende bunun nasıl olduğunu anlamaya çalışıyorum...bu olay nette bir çok kez fan hızını yavaşlatmak adına tavsiye edilmiş bir şey gerçi fanlar fazla yüklenmiyor ama yinede çalışabiliyor...
sizinde dediğiniz gibi diyotlar sadece tek yönde akım verebilir +12volt ve +5 volt sadece çıkıştır ama her nasılsa her ikisi arasında akım alınabiliyor...aklıma ilk gelen +5volt çıkışında baglı olan yük direnci ama bu dirençte 50-60ohm altında değil bu dirençle belki bir fan çalışır ama 2-3amper çekmek pek olası değil...

Teoriğe ters olduğunu bile bile forumda sözsel olarak çalıştırabilirsin hatta istediğin akımıda geçirirsin ama gerçekte çalıştıramazsın. Benim söyleyeceklerim bu kadar. 

dhan000

+12v ile +5 volt arasına taktım yükü 3-3.5 amper okudum bir sürede çalıştırdım da. nasıl bir açıklaması olur bilemiyorum...
selametle...

p_rof

slm gevv hocam,12v simetrik +-6 olarak kullanılabilir kaynak uclarına 2 adet seri 1 amp. diyot seri baglanır.diyorlar üzerine 2 adet + ve eksi takip edilerek  470mf kondasatörler seri baglanır.diyotların ve kondansatörlerin orta birleşim uçlarında ylancı sıfır noktası oluşur burddan fazla akım çekilmek istenirse diyot ve kondasatörlere 560 ohm 2 wat.drenç 2 adet drenç baglanarak yalancı sıfırdan istenilen akında temin edilmiş olur bu türde basit preamfilkatör katları yapıp çalıştırdım.hatta eski bazı power amfilerin mixerlirninde bu şekilde dizany edildigini görmüştüm saygılarımla
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)

eLectronbLue

Alıntı yapılan: dhan000 - 18 Haziran 2010, 14:18:07

Merakımdan az evel bir deneyeyim dedim de yemedi güç kaynağı  :D anında korumaya geçiyor. Kullandığım yük 10 ohm. Belki bütün bilgisayar güç kaynaklarında işe yaramıyordur.