adc sorun

Başlatan bs_206, 18 Haziran 2010, 15:44:04

bs_206

merhaba arkadaşlar. 5 farklı değer ölçüp göndericek bir telemetri sistemi yapıyorum aslında işin sonuna geldim ama ufak bir sorunum var bütün gün forumları alt üst ettim ama sorunumu çözemedim. adc kodlarım
TRISA=%11111111
DEFINE   ADC_BITS   10      
DEFINE   ADC_CLOCK   3      
DEFINE   ADC_SAMPLEUS 1000

ADCON1=%10000010 

kodlarda bi mantıksıalık bulamıyorum fakat isis de simüle ettiğim zaman "ADC conversion clock period (5e-07) is possibly for device clock frequency." diye uyarı alıyorum daha sonra lcd de yaptığım ölçümleri sağlıklı bir şekilde görebiliyorum. daha önceden böyle bir problemle karşılaşan varmıdır acaba.ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok teşekkür ederim   

bs_206

DEFINE   ADC_SAMPLEUS 100 olucak yanlış yazmışım

ferit06

ADC_CLOCK 3  internal osilatörün kullanılacağını gösterir. Devreniz hakkında hiç bir bilgi yok. dahili osilatörü engelleyen bir devre yapısı mı kullanıyorsunuz? işlemciniz nedir?

bs_206

pic olarak 16f877 kullanıyorum. 4mhz harici osilatör le çalıştırmaktayım.DEFINE   ADC_CLOCK   3     DEFINE   ADC_CLOCK   1 di teker teker deniyodum son 3 de kaldığı için öyle gönderdim. devre hakkında bilgi vermeyi unutmuşum benım hatam

bs_206

arkadaşlar kimsenin bilgisi yokmu bu konuda

FUNKY

ben böyle durumlarda  pic i sağ tıklayıp advanced properites penceresindeki listedeki ADC minumum acqustion  değerini düşürüyorum   normalde20us gözüküyor  10us yaptığımda çalışıyor ..belki sendede işe yarar..

ferit06

datasheets de 4 Mhz için 500ns " These valuaes violate the minimum required TAD -time " uyarısı verilmiş.  Simülasyonda çalışma frekansı ile ilgili değişikliği yapıyormusunuz?

bs_206

funky akadaşımın dediğini uyguladım fakat bende sorunu çözmedi.cevabın için teşekkür ederim

sayın ferit06 simülasyonda çalışma frekansını nasıl değiştirebilirim?

ferit06

proteus simülasyonunda;

işlemciye program yüklerken açılan pencerede " processor clock frequency"  kutusunda değiştirmeniz gerekiyor.

bs_206

o dediğinizi uyguluyorum zaten öneriniz için teşekkürler ben sorunu şöyle hallettim:

var olan işlemciyi sildim ve tekrar aynısından bir tane daha ekledım daha sonra hiçbir sorun vermedi

EGEHAYDAR

TRISA=%00111111
DEFINE   ADC_BITS   10       
DEFINE   ADC_CLOCK   3       
DEFINE   ADC_SAMPLEUS 1000

ADCON1=%00000010 

Birde bunu dene bakalım sonuç ne olacak.cevaplarsan sevinirim.
TOPLUMA FAYDALI OLMAK İSTİYORSAN DOĞRU BİLDİĞİNİ PAYLAŞ.

bs_206

egehaydar dediğinizi uyguladım değişme olmadı.işlemciyi tekrar ekledikten sonra sorunu çözebildim ancak. sanırım onceden ekledıkten sonra bazı şeyleri değiştirdim ve düzeltmedim