Güneş Pİllİ İKAZ LAMBASI

Başlatan eqooo, 24 Haziran 2010, 13:10:24

eqooo

Bana güneş pilli ikaz lambasının devresi ve şekli lazım.Bana yardımcı olabilecek bir site var mı ?
teşekkurler

radres

Tam olarak ne işe yarayacak bu ikaz lambası?

eqooo

Deniz araçlarının üstüne konacak...

radres

Deniz araçlarının üstüne konulacakta, istediğin devrenin tam olarak ne yapmasını istiyorsun? Bunu soruyorum.

eqooo

şöyle anlatayım;  devre şekli yani   ledleri  ben ucgen prizma seklinde koyacagım lambanın icine;yanıp sınmesini istiyorum. devrede de bir gunes sensoru 1.2 lik koymak istiyorum ama normal pillede 1.2 den iki tane kullanmak istiyorum. kabacası boyle birsey istiyorum ...

eqooo

Bir şey daha sormak istiyorum.1.2 V luk solar panelle  2.4 V luk pili   besleyebilir miyim ???

radres

Alıntı yapılan: eqooo - 24 Haziran 2010, 15:48:36
Bir şey daha sormak istiyorum.1.2 V luk solar panelle  2.4 V luk pili   besleyebilir miyim ???

Beslemek derken şarj etmeyi kasdediyordun herhalde. Zannetmiyorum olacağını.

eqooo

Neden olmadıgı  hakkında  bana bilgi verebilir misin???
Güneş paneli kac voltsa en fazla o kadar mı sarj edebilirim???

adoka

Dostum öncelikle güneş pilli ikaz lambası die bir devre yok öncelikle sen ne yapmak istedigini anlasılır bir sekilde izah etmelisin ki insanlarda sana yardımcı olabilsinler anladıgım kadarı ile led kullanarak geceleri yanıp sönen bir devre arıyorsun.Şayet sadece yanıp sönerek ikaz vermekse amacın flaşör devresi yapabilirsin ledleri paralel baglarsın (ucgen,kare nasıl istersen)calıstırdıgın surece hepsi birden yanıp soner fakat bu devreyi beslemek 2,4V luk bir pil yeterli gelmez onun yerine 6-12V luk akü kullanabilirsin birde akü şarj devresi yaparsın olur biter...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

radres

Gerilimi yükseltebilirsin ama çekebileceğin en yüksek akım değeri sabittir.

eqooo

Yardımlarınız icin Teşekkur ederim ben biraz uzerinde çalısayım bir sorun oldumu  donerim.Teşekkürler

adoka

Alıntı yapılan: OG - 25 Haziran 2010, 02:54:05
Yeterli gelir, yükseltme devresi kullanır. Şunlar gibi,

http://elm-chan.org/works/led1/report_e.html
http://elm-chan.org/works/led2/report.html
Hımm dogrusu bu sekilde bir devre dusunmedim.Fakat cozum olabilir tabii..Sanırım o lamba madencilerin falan baretlerine taktıgı lambadan agırlık olmasın die iki pille akım yukseltme işlemi yapılıyor...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)