tavsiye ediceğiniz küçük kapasiteli dalga lehim potası

Başlatan erkan614, 27 Haziran 2010, 18:13:26

erkan614

İyi günler
bazı kabloucu lehimleme vs gibi işler için 10 cm çapında 20 cm derinliğinde silindirik bir lehim potası yaptım ısı kontrolü için bitane ısı kontrol rölesi ve ssr ile ısı ayarını yapıyorum yalnız dalgalı olmadığı için üzerinde sürekli curuf birikiyor buda çok zaman kaybettiriyor bidiğiniz veya önereceğiniz  küçük kapasiteli dalga lehim potası alabilceğim biyer varmı

tyildizak

Erkan hocam, emin olun dalgalı olsa da cüruf birikecektir, biriken cürufu arada bir kalın bir kartonla kenara toplayabilirsiniz.

Selamlar

t2

Lehim potasının dalgalı  olması ne demektir? Öğrenebilir miyim?

tyildizak

Dalgalı lehim, otomatik lehimleme makinelerinde kullanılıyor, burada temel amaç konveyörle gelen pcblerin statik lehim havuzunun yüzeyinde biriken oksit tabakasıyla karşılaşmasını önlemek, alttaki videoda prosesi görebilirsiniz:

JKramer

İşleme dalga yerine şelale adı verilse daha doğru olacakmış sanırım :).

mustafacan

Dalga derken sanırım titreşimli olması kastedilmiş.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

erkan614

offffffffffffff offffffffffffffffff offfffffffffffffffffff Başka işlerle uğraşmaktan kendi işime konsantre olamıyorum neyse

aradığım gibi bi makina bulamadım (aslında buldum ama7500$) o sebepten kendim yapıcam ne yazıkki
erimiş lehimin içinde çalışacak pompa sistemini daha önce gören oldumu aranızda ?

şuan boryağı pompasına benzer bir yöntemle lehimi dalgalandırmayı planlıyorum fikri olan?

gallavi

Eski işyerimde vardı Erimiş kurşunun olduğu potaya dik şekilde dalan bir mil düşünün milin üst ucunda mili çeviren motor vardı alt kısım erimiş kurşun içinde kaldığından onu göremedim ama basit bi pervane ve pervane çeresine silindir bi muhafa olursa erimiş kurşunu yukaru yönde akmasını sağlayacaktır. Bu akışı iyi yönlendirmek gerekir. Deneme yaparken dikkatli olmak gerek kolay gelsin
DemirHan=gallavi;

erhanmete

Alıntı yapılan: mustafacan - 29 Haziran 2010, 09:14:26
Dalga derken sanırım titreşimli olması kastedilmiş.

titreme olayına küreleme deniyor smd malzemelerin daha iyi leğimlenmesine yarıyormuş.
ama curuf işine pek çare yok ne kadar düzgün ayarlansada oluyor. bu arada curuf da iyi para ediyor.

pcb_desing

lehım potasının ıcıne ıkı adet sılındır koyuyorsun sıdılındırlerın su degırmenınde gıbı kanatcıkları var sılındırlrın mıllerı dısarı cıkıyor tabı bunuda kasnak ve motor sayesınde donduruyorsun devır ayarına gore ıstedıgın ölcude dalgalanma saglıyorsun.

yas

Alıntı yapılan: erkan614 - 01 Temmuz 2010, 18:58:19
offffffffffffff offffffffffffffffff offfffffffffffffffffff Başka işlerle uğraşmaktan kendi işime konsantre olamıyorum neyse

aradığım gibi bi makina bulamadım (aslında buldum ama7500$) o sebepten kendim yapıcam ne yazıkki
erimiş lehimin içinde çalışacak pompa sistemini daha önce gören oldumu aranızda ?

şuan boryağı pompasına benzer bir yöntemle lehimi dalgalandırmayı planlıyorum fikri olan?

Benim önerim eriyik haldeki lehimin içerisinde çalışcak mekanik malzemenin metal olmaması yönünde olacak çünkü lehimin metalin üzerine tutma olasılı
yüksek ve bu metal ısınacağı için ısıyı rahatlıkla mekanik hareketi sağladığın düzeneğe aktarabilir buda eğer kayış kullanıyorsan kayışın deforme olmasına
veya dişli düzeneği kullanıyorsan ısı değişimlerinden dolayı yataklardaki genleşmenin etkisiyle mekanik sıkışmalara sebep olabilir. Bu durumu bence en
iyi teflon malzeme kullanarak çözebilirsin hem üzerinde lehim tutmaz hem ısıdan deforme olmaz helde ısıyı diğer mekanizmalara en az derece iletir
hemde tornada rahatlıkla işlenebilir.