12 v sireni flip flopla kontrol etmek ?

Başlatan nicksiz88, 02 Temmuz 2010, 19:34:20

nicksiz88

arkdaşlar sireni kesik kesik çalıştırmam gerekiyor bunun içinde basit bi filip flop devresi işimi görür diyordum ama uygulamaya geçince kafa dank etti devre üstündeki ledlerin ucunda 2 v var benim sirenim 12 v 1 a bende bu siren uçlarının bir tanesine opt. pc817 kullanarak devreyi çalıştııryım dedim ama bu seferde 817 beslemesi 5 v oda çalıştırmadı aklıma başka bişi gelmiyor yardımcı olabilirisiniz
Her şeyin bi fiyatı, her insanın bi değeri vardır. Fiyatı olmayan eşyaya çöp, Değeri olmayan insana; "giderken kapıyı ört" denir

fatihinanc

555 ile PWM üreterek kontrol edebilirsiniz.
yanlız siren tam 1a çekiyorsa çıkışları kuvvetli bir transistör ile (darlington veya mosfet de olabilir) sürmeniz gerek yoksa entegre yanar.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

nicksiz88

peki bc547 karşılıgı bd serisinde hangi transistör var o konu hakkında bilgisi olan varmıdır .
Her şeyin bi fiyatı, her insanın bi değeri vardır. Fiyatı olmayan eşyaya çöp, Değeri olmayan insana; "giderken kapıyı ört" denir

JKramer

fatihinanc

evet bd135 işini görür. Ama eğer devren gerçekten 1amper çekecekse garanti olsun diye 2a lik bd237 kullanabilirsin.Çünkü aldığımız hemen hemen hiçibir malzeme datasheetdeki ile aynı olmayabiliyor.
Mesela 1a lik 7805 diyor adam. Tam 1a çeksem eleman cayır cayır yanar iki gün sonra da tamamen yanar.
o yüzden seviyeyi biraz üstte tutmak lazım. yok eğer 1a den az çekiyor benim sirenim derseniz o zaman bd135 işinizi rahatlıkla görür.
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

nicksiz88

Ama şimdi bi sıkıntı var ben sireni 1 a olarak biliyordum ama sirenin kutusunda  1.5 a yazıyor  bende onun yerine aqv253 role kullanıp rolenin bacagınıda 4.4 k lık bi direnç bagladım sireni dışardan 12 v direk besleyim dedim ama bu seferde bc547 lerim yandı  ...

fatihinanc

Röle işi anahtarlama olayında Transistörden çok daha yavaştır. Eğer kutusunda 1,5 a yazıyorsa siz muhakkak 2a lik bir transistör kullanın derim.

nicksiz88

hocam benim için çok önemli degil o kısmı nasıl önemli deigl ben bi kantarcıyım ve indikatörün 3 konumu var hı lo ve ok konumu
ben lo ve ok konumlarına gelince siren ötsün istedim ama bu seferde siren ya 2 adet kullancam yada önüne bi devre kuracagım devre kurmak siren almakdan daha ucuz ve daha kolay olur dişe düşündüm ama bu seferde böyle bi sıkıntıyla karşılaştım yani lo konumuna geldiginde siren düz ötmesin araya bi flip flop koyarsam sorunu çözerim dedim ama oda düşündügüm gibi olmadı  velasıl ben bu role ile sorunu bi nebze çözdüm ama şimdiki sıkıntı siren 4 sn filan ötüyor ama öttükden sonra ses yavaş yavaş gidiyor kondansatörleri büyültürsem sorun düzelirmi acaba veyada neden bu srunu verir direnç degerleirninden olabilirmi ?

adoka

Dostum ne kadar buyuk kondansator kullanırsan desarj suresi o kadar uzar bu durumda sesin yavas yavas azalma suresi de odenli uzar bu durumda senin daha kucuk kapasiteli kondansator kullanman gerekli...
Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)